Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Co zrobić, gdy telefon wpadnie do wody? Praktyczne porady.

Co zrobić, gdy telefon wpadnie do wody? Praktyczne porady.

Mężczyzna schylający się po telefon leżący na plaży

Co zrobić, gdy telefon wpadnie do wody? Praktyczne porady.

Telefon stał się nieodłącznym towarzyszem większości osób. Towarzyszy on nam cały dzień – w domu, w pracy, na spacerach i wyjazdach. Nosząc telefon przy sobie nietrudno o niefortunny wypadek. Co zrobić, jeśli urządzenie wpadnie nam do wody? Jak naprawić zalany telefon, czy da się to zrobić domowym sposobem? Poznaj kilka praktycznych rad!

Co zrobić, gdy telefon wpadł do wody?

Zalanie telefonu wodą czy inną cieczą wymaga szybkiego i precyzyjnego działania. Gdy telefon wpadł do wody, w pierwszej kolejności należy:

  • wyciągnąć go z wody/wilgotnego miejsca,
  • wyłączyć urządzenie, jeżeli było włączone,
  • zdjąć z niego etui,
  • osuszyć z zewnątrz, najlepiej przy pomocy chłonnych, czystych ręczników papierowych.

Jak wysuszyć telefon, który już został wyciągnięty z wody? Wiele zależy od tego, w jakim stopniu został on zalany i jakie są jego właściwości. Generalnie zasada mówi, że warto wyciągnąć z urządzenia karty SIM i pamięci, wszelkie zaślepki i szufladki, a jeśli to możliwe – baterię, a następnie telefon odłożyć w suche i ciepłe miejsce. Niektórzy zalecają otoczenie urządzenia suchym ryżem z uwagi na jego właściwości higroskopijne, jednak skuteczność takiego działania w osuszaniu wnętrza zalanego telefonu nie znalazła potwierdzenia w testach.

Po tych najważniejszych krokach warto rozważyć oddanie telefonu do serwisu, by specjaliści zweryfikowali jego stan i podjęli odpowiednie kroki, nim wilgoć wyrządzi większe szkody. Zalany telefon może bowiem na początku działać prawidłowo, a zwarcia lub korozja elementów mogą się pojawić nawet po kilkunastu dniach od zdarzenia.

Kiedy telefon można uznać za zalany?

Warto mieć na uwadze, że nie zawsze zawilgocenie, czy "utopienie" telefonu powoduje, że jest on faktycznie zalany. Po pierwsze, jeśli nasza interwencja będzie wystarczająco szybka, wilgoć może nie przedostać się do wnętrza urządzenia. Po drugie – wiele współczesnych sprzętów to telefony wodoszczelne, o określonej klasie odporności IP, na przykład IP67 czy IP68. Wtedy najczęściej, gdy telefon wpadł do wody, to nie jest zalany, o ile zachowane zostały zasady gwarantujące wodoszczelność w danej klasie.

Gwarancja producenta a zalany telefon

Warto mieć na uwadze, że zalany telefon w większości przypadków nie jest objęty gwarancją. To mechaniczne uszkodzenie z winy użytkownika. Jeżeli zatem przyczyną wadliwego działania telefonu jest wilgoć, serwis odrzuci reklamację z tytułu gwarancji, a odpłatna naprawa może okazać się nieopłacalna. Jeśli przytrafi Ci się taka sytuacja, to rozważ zakup nowego sprzętu, przy okazji przenosząc numer do Plusha.

osuszanie telefonu

Jak wysuszyć telefon po zalaniu?

Jeżeli masz zalany telefon, który został już wyciągnięty z wody i wstępnie osuszony, zapewne zastanawiasz się, jak skutecznie wysuszyć telefon.

Jeśli zdecydujesz się na oddanie telefonu do serwisu, telefon zostanie oczyszczony w profesjonalny sposób – np. w wannie ultradźwiękowej. Specjaliści będą w stanie zdiagnozować stan urządzenia, rozkręcić je i zająć się naprawą. Ich interwencja będzie konieczna, jeśli sprzęt został zalany substancjami innymi niż woda – np. sokami zawierającymi kwasy.

Twój telefon został zalany wodą? Możesz spróbować ratować go własnymi siłami. Odradzamy jednak rozkręcanie sprzętu w domowych warunkach. Urządzenie powinno być wyłączone, pozbawione kart pamięci czy SIM, a wszystkie możliwe szufladki czy zaślepki należy otworzyć lub zdjąć. Telefon należy umieścić w suchym, wentylowanym pomieszczeniu o nieco wyższej temperaturze przyspieszającej parowanie i kontrolować jego stan. Póki nie masz pewności, że jest on wysuszony, lepiej go nie włączaj. Zwarcia mogą wyrządzić nieodwracalne szkody.

Takie suszenie nie jest z pewnością metodą na to, jak naprawić zalany telefon. Samodzielna domowa naprawa to pewne ryzyko.

Zalany telefon – tego lepiej nie robić!

Mimo wielu powielanych w sieci porad lepiej nie podejmować pewnych kroków z zalanym telefonem. Mogą one powodować postępowanie zawilgocenia, a także przegrzanie czy inne uszkodzenia sprzętu. Nie należy zatem zalanego telefonu:

  • energicznie potrząsać, próbując "wychlapać" wodę ze środka,
  • podgrzewać w mikrofalówce, piekarniku czy bezpośrednio na kaloryferze,
  • suszyć suszarką lub za pomocą sprężonego powietrza z zewnątrz, przez otwory,
  • zanurzać w alkoholu,
  • ładować, podłączać do zasilania, portów USB.

Jeżeli podejmowane czynności nie pomogły czy były niewłaściwe i pogorszyły sytuację, może okazać się, że telefonu nie uda się już uratować. Wtedy dobrą opcją jest zakup nowego sprzętu, na przykład w korzystnej ofercie przy przeniesieniu numeru do Plush.

Mężczyzna trzyma telefon nad basenem

Nie ulega wątpliwości, że zalany telefon, który nie miał zabezpieczeń przed wodą, jest sporym problemem. Mocno zawilgocone sprzęty mogą być trudne do samodzielnego ratowania, a niektóre domowe sposoby jak naprawić zalany telefon czasami wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest jak najszybsze udanie się z zalanym telefonem, po jego wstępnym osuszeniu do serwisu, który dzięki profesjonalnym narzędziom i sprzętom może pomóc w najlepszy sposób.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus