Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Internet / Dual SIM – kiedy warto?

Dual SIM – kiedy warto?

Dual SIM

Dual SIM – kiedy warto?

Współczesne telefony komórkowe bardzo często udostępniają funkcję dual SIM. Umożliwia ona korzystanie z dwóch kart SIM (a tym samym z dwóch numerów) na jednym urządzeniu. Kiedy warto postawić na to rozwiązanie? Czy stało się ono standardem w urządzeniach mobilnych? Jak działa dual SIM? W jakich sytuacjach telefon na dwie karty SIM jest dobrym rozwiązaniem? Czy ma ono jakieś wady? Sprawdź najważniejsze informacje o tym, co to dual SIM i kiedy warto go wybrać.

Co to jest dual SIM – telefon na dwie karty SIM?

Dual SIM, podwójne Subscriber Identity Module jest rozwiązaniem pozwalającym na pracę dwóch kart SIM w ramach jednego urządzenia, najczęściej telefonu komórkowego, tabletu czy modułu GSM w elektronicznych instalacjach typu IoT, IIoT. Telefon na dwie karty SIM, czyli najpowszechniejsze wykorzystanie technologii dual SIM może działać w kilku trybach, które różnią się przede wszystkim dostępnością obydwu usług na kartach SIM jednocześnie.

Sloty na karty nano SIM, micro SIM, rzadziej mini SIM mogą być rozłączne z gniazdem na kartę pamięci, albo też być dostępne zamiennie – to tak zwane rozwiązanie hybrydowe. W tym przypadku można korzystać z jednej karty SIM i karty pamięci micro SD, albo też z dwóch kart SIM, bez możliwości rozszerzenia pamięci telefonu kartą micro SD.

Jako dual SIM określa się także urządzenia, które obok tradycyjnego slotu na kartę SIM obsługują także eSIM, embedded SIM, wirtualną, elektroniczną formę karty, niewymagającą fizycznego slotu i modułu SIM. Dual SIM z uwagi na prostotę obsługi i wygodę, jaką zapewnia, jest coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Jest dostępny zarówno w telefonach klasycznych, jak i smartfonach z systemem Android czy iOS. Jak działa dual SIM w poszczególnych trybach? Sprawdź poniżej.

Jak działa dual SIM?

W telefonie obsługującym dwie karty SIM masz możliwość skorzystania z dwóch ofert tego samego lub różnych operatorów. Czasami, gdy telefon jest dostarczony przez konkretnego dostawcę usług, wybór może być ograniczony jedynie do jego sieci.

Często warto przenieść numer do operatora, który oferuje korzystne oferty na transmisję danych czy rozmowy i SMSy. W telefonach z dual SIM pewne elementy odpowiedzialne za komunikację są zdublowane, co umożliwia jednoczesne korzystanie z dwóch numerów w jednym urządzeniu. To, które części są podwójne, uzależnia dostępne tryby pracy dual SIM.

Typy działania telefonów dual SIM

Wiesz już, co to jest dual SIM. Czas dowiedzieć się, jak on funkcjonuje w praktyce. Zasadniczo tryby dual SIM w telefonie można podzielić na trzy kategorie:

  • Aktywny dual SIM – rzadko dziś spotykane rozwiązanie pozwalające na jednoczesne korzystanie z obydwu kart. Telefon musi posiadać dwie anteny GSM.
  • Dual SIM standby – obie karty aktywne, dostępne, dopóki jedna z nich nie jest użytkowana – wtedy druga nie pozwala na połączenia.
  • Pasywny dual SIM – urządzenie posiada dwa sloty SIM, ale tylko jedna karta może być używana, przełączanie jest najczęściej ręczne. Jest to rzadko spotykany tryb, stosowany w starszych modelach urządzeń. Może pozwolić na zapewnienie zapasowego, awaryjnego połączenia.

Jeżeli Twój telefon jest starszego typu i nie wspiera aktywnego trybu dual SIM, zastanów się nad przeniesieniem numeru z możliwością zakupu smartfona w korzystnej cenie. W ofercie Plusha masz możliwość wyboru świetnych modeli urządzeń z nowoczesnymi rozwiązaniami dualSIM.

Kiedy warto rozważyć zakup telefonu dual SIM?

kobieta z telefonem dual SIM

Dobry telefon na dwie karty SIM może sprawdzić się w wielu sytuacjach. Nie trzeba mieć szerokiej wiedzy na temat tej technologii, by korzystać z jej zalet. Nowoczesne urządzenia obsługują i konfigurują ją automatycznie. Sprawdzi się w przypadku telefonów do jednoczesnego użytku prywatnego i służbowego, chęci skorzystania z dobrych ofert na transmisję danych czy w trakcie podróżowania albo czasowych problemów z zasięgiem wybranej sieci.

Jeden telefon służbowy i prywatny dzięki dual SIM

Telefon w pracy jest często podstawowym narzędziem, dlatego wiele osób decyduje się na wykorzystanie funkcji dual SIM. Pozwala ona na noszenie ze sobą jedynie jednego urządzenia, bez względu na to, czy jest się w domu, czy w trakcie pełnienia obowiązków służbowych. Warto zaznaczyć, że wyłączenie jednej z kart, na przykład po zakończeniu pracy, jest szybkie i proste, dlatego wiele osób decyduje się na korzystanie z jednego urządzenia wysokiej jakości do spraw prywatnych i służbowych, z dwoma numerami.

Korzystne oferty na internet w telefonie

Inną sytuacją, która warta jest rozważenia zakupu telefonu dual SIM, jest osobna oferta na internet w telefonie, a osobna na rozmowy, SMSy i MMSy. Dwie oddzielne umowy czy prepaidy mogą pomóc w ograniczeniu kosztów intensywnego użytkowania urządzenia. Przy okazji zakupu nowego urządzenia warto skorzystać z dobrych ofert operatorów, nie ograniczając się jedynie do obecnej sieci. Sprawdź możliwość przeniesienia numeru do Plusha, by znaleźć elastyczną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Wygodne podróżowanie – karty SIM krajowe i zagraniczne

Telefon na dwie karty SIM warto wziąć pod uwagę, gdy często podróżujesz, także za granicę. Jeżeli wiesz, co to jest dual SIM, masz świadomość, że jedna z kart może być ofertą innego operatora, także zagranicznego. W ten sposób przebywając na przykład poza Unią Europejską, możesz ograniczyć koszty wykonywania połączeń czy korzystania z lokalnej transmisji danych w celu dostępu do Internetu.

Rozwiązywanie problemów z zasięgiem sieci

Mając świadomość, jak działa dual SIM, możesz także wykorzystać dostępność dwóch różnych operatorów w miejscach, gdzie zwykle spotykasz problem z zasięgiem jednej z sieci. Choć to rzadziej spotykane uzasadnienie zakupu dual SIM, także może być dobrym rozwiązaniem w uzasadnionych przypadkach. Alternatywą jest przeniesienie numeru do sieci, która może pochwalić się dobrym zasięgiem.

Dual SIM – standard wielu nowoczesnych telefonów

Dual SIM nie jest obecnie żadną nowością, ale jego technologia jest stale ulepszana. Dla wielu producentów jest to już standard, a zakup urządzenia na jedną kartę bywa problematyczny. Oczywiście telefon dual SIM bez problemów może działać z jedną kartą.

Wiele dobrych, sprawdzonych modeli urządzeń na dwie karty SIM możesz kupić, wybierając nową ofertę lub przenosząc numer do Plusha: https://www.plushbezlimitu.pl/przenies-numer. Sprawdź dostępne opcje i wybierz propozycję dostosowaną do swoich potrzeb.

Czy nowoczesny dual SIM ma jakieś wady?

Zastanawiając się, co to jest dual SIM, może pojawić się pytanie o wady tego rozwiązania. Wiele zależy od sposobu jego implementacji w konkretnym urządzeniu, trybu pracy. Aktualne wersje Android czy iOS radzą sobie znakomicie z obsługą dwóch kart, także eSIM. Konfiguracja na własne potrzeby jest intuicyjna i nie powinna przysparzać problemów. Oczywiste jest, że korzystanie z dwóch kart SIM niesie ze sobą konieczność utrzymania dwóch numerów telefonów, jednak często oferty operatorów – abonamentowe czy prepaid pozwalają na maksymalne ograniczenie kosztów. Dlatego warto sięgać po telefony z modułem dual SIM, zwłaszcza że zwykle ich ceny nie różnią się znacząco od urządzeń z pojedynczym slotem na karty.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus