/ Plushoblog / Internet / Ile internetu w telefonie to dużo?
LIPIEC 28, 2022
Ile internetu w telefonie to dużo?
Ile internetu w telefonie to dużo?
Dostęp do Internetu w telefonie wydaje się czymś naturalnym. Jednak, gdy jesteśmy poza zasięgiem WiFi, wymaga on transmisji danych w sieci komórkowej – najczęściej w formie pakietów Internetu, za które operator komórkowy pobiera opłaty.
Ile Internetu w telefonie to dużo, jakie oferty wystarczają przy częstym korzystaniu z portali społecznościowych, Netflixa czy komunikatorów? Pakiet 1 GB Internetu – ile to godzin przy normalnych aktywnościach? Sprawdź najważniejsze informacje na temat internetu w telefonie.
Jak działa internet w telefonie? Dane komórkowe a WiFi
Dostęp do Internetu w telefonie najczęściej uzyskiwany jest na dwa sposoby: łączność WiFi albo transmisja danych w sieci komórkowej. Pierwszy przeważnie nie jest związany z żadnymi dodatkowymi kosztami czy limitami, natomiast dane komórkowe w zależności od oferty operatora mogą wiązać się z naliczaniem opłat czy korzystaniem z pakietów danych. Transmisja danych odbywa się w wybranej, dostępnej technologii – 5G, 4G/LTE lub 3G.
O jej doborze decyduje rodzaj posiadanego modemu w telefonie oraz zasięg, w jakim znajduje się urządzenie. Poszczególne technologie różnią maksymalne przepustowości, a zatem także stabilność i płynność działania wybranych usług internetowych. Dostęp do najnowszych technologii 5G może być także ograniczony koniecznością posiadania dedykowanej oferty operatora komórkowego.
Ile internetu zużywa telefon?
Sam smartfon korzysta w niewielkim stopniu z transmisji danych komórkowych m.in. do sprawdzania statusów aplikacji, poprawy lokalizacji czy innych usług, o ile użytkownik na to zezwala. Natomiast włączony internet w telefonie, czyli uruchomiona transmisja danych może powodować korzystanie z dostępu do sieci wszystkich aplikacji, które nie są pozbawione takich uprawnień. Zwykle jednak, dopóki dana appka nie zostanie uruchomiona, zużywa niewielkie ilości transmisji.
Ile internetu pobiera Netflix, YouTube, TikTok czy portale społecznościowe w trakcie użytkowania? Jakiej wielkości dane komórkowe potrzebne są dla przeglądania internetu, grania w gry online czy pracy zdalnej na telefonie? A co z rozmowami wideo z najbliższymi? Sprawdź poniżej ważne informacje.
Ile internetu pobiera Netflix, YouTube i inne serwisy filmowe?
Jeżeli zastanawiasz się, ile internetu pobiera Netflix, YouTube czy inna aplikacja pozwalająca na oglądanie filmów, musisz sprawdzić ustawioną jakość wyświetlania. To od niej zależy ilość danych potrzebnych do pobrania lub odtworzenia online filmu. Przy najniższej jakości wynoszącej zwykle 240p aplikacja pobierze około 0,3 GB danych transmisji komórkowej na godzinę, jednak filmy czy seriale w tej jakości ciężko oglądać nawet na małym ekranie. Dla wyższych wartości – lepszej jakości obrazu będzie to odpowiednio:
- średni format 480p – 0,7 GB/godzinę,
- HD, FullHD 720p do 1080p – nawet 3 GB/godzinę,
- jakość 4K UHD – 6-8 GB/godzinę.
Jak widać, aby móc regularnie oglądać materiały wideo online potrzebne są duże pakiety danych. Dla przykładu codzienne oglądanie przez godzinę filmów w jakości full HD wymaga około 90 GB danych miesięcznie.
Jeżeli aktualny operator nie proponuje interesującej Cię oferty internetu, często lepiej sprawdzić internet mobilny w innej sieci, by skorzystać z najlepszych propozycji.
Jaki pakiet danych komórkowych potrzebny na Facebooka?
Typowy internet w ramach abonamentu telefonicznego – w formie pakietu kilku-kilkunastu GB miesięcznie przeważnie wystarcza do korzystania z portali społecznościowych takich jak Facebook, Twitter czy Telegram. Oczywiście dużo zależy od sposobu ich używania. Jeżeli jedynie sprawdzasz powiadomienia, piszesz i czytasz posty i oglądasz miniatury zdjęć, nie będzie to powodowało zużycia dużej ilości danych komórkowych.
Z kolei intensywne oglądanie filmów na portalach, zdjęć czy prowadzenie konwersacji głosowych i wideo może sprawić, że niewielki pakiet danych szybko się zużyje. Właśnie dlatego operatorzy oferują bonusy – np. Plush w ofercie abonamentowej zapewnia bezpłatny krajowy transfer w ramach serwisów społecznościowych: Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp.
Oferta Plusha na dzień 8.07.2022 r.:
Ile danych komórkowych zużywa Instagram albo TikTok?
Dane komórkowe potrzebne przy częstym korzystaniu z TikToka, Instagrama czy innych portali opartych na materiałach wideo i zdjęciach w wysokiej rozdzielczości mogą być znacznie większe niż przy przeglądaniu informacji tekstowych w sieci. Tu "dużo Internetu" może być tożsame z kilkudziesięcioma GB miesięcznie. Wiele zależy od intensywności korzystania z aplikacji poza zasięgiem WiFi.
Jak sprawdzić, ile gigabajtów zużywa wideorozmowa?
Praca zdalna czy wideorozmowa na telefonie z wykorzystaniem danych komórkowych także może wymagać dużej ilości GB, choć ponownie jest to kwestia zależna od specyfiki oraz częstotliwości działań. Dobry sposobem na weryfikację stopnia wyczerpania pakietu danych są narzędzia wbudowane w niemal każdy smartfon, raportujące zużycie transferu lub dedykowane aplikacje, które pozwalają na zmierzenie ilości przesyłanych danych w określonym czasie.
Pakiet 1 GB internetu ile to godzin?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o 1 GB internetu – ile to godzin. Wiele zależy od sposobu korzystania z sieci. Jeżeli transmisja wykorzystywana jest na działanie tekstowych serwisów informacyjnych, komunikatorów czy aplikacji bankowych, 1 GB może wystarczyć nawet na kilka tygodni. Z kolei przy transmisji strumieniowej obrazu wideo – na Netflixie, YouTube czy wideorozmowach może okazać się, że obraz wysokiej jakości pochłonie pakiet 1 GB danych komórkowych w mniej niż godzinę.
Jaką ilość internetu miesięcznie wybrać?
Pytanie o dane komórkowe i internet w telefonie pojawia się najczęściej w kontekście wyboru oferty u operatora. Ile Internetu w telefonie to dużo przy częstym używaniu połączenia WiFi w domu, pracy czy uczelni? Zwykle już 15-30 GB w takiej sytuacji zaspokaja większość potrzeb.
Z kolei dla osób często korzystających z transmisji danych, również do oglądania materiałów filmowych czy prowadzenia rozmów wideo wielkość ta może być niewystarczająca, a dopiero 50, 100 czy nawet 200 GB miesięcznie będzie w pełni satysfakcjonujące. W pierwszej opcji wystarczy pakiet GB, który jest elementem standardowego abonamentu telefonicznego, w drugiej zaś warto rozważyć zakup internetu mobilnego.
Internet w abonamentach telefonicznych Plusha:
Oferty internetu mobilnego a potrzeby użytkowników
Szeroki wybór ofert internetu mobilnego pozwala na dobranie rodzaju oraz zakresu usług do potrzeb. Dostępne są propozycje zróżnicowane przede wszystkim pod względem zasięgu, wielkości pakietu danych i formy umowy. Wśród ostatnich wyróżnić można te na czas określony (najczęściej 2 lata) lub nieokreślony – te są idealnym rozwiązaniem dla osób, chcących zachować elastyczność – z taką umową można łatwo zmienić pakiet lub operatora, jeżeli oferta nie jest satysfakcjonująca.
Oferta internetu mobilnego w Plushu:
Warto pamiętać, że internet w telefonie zazwyczaj jest ograniczony przez pakiet danych. W zależności od warunków umowy po wyczerpaniu się pakietu danych komórkowych mogą być naliczane opłaty za zużyty transfer albo też ograniczona jego prędkość.
Dodatkowe pakiety internetowe w ofertach
Poza standardową ilością gigabajtów na transmisję danych często dostępne są dodatkowe pakiety możliwe do zakupienia – np. w abonamencie telefonicznym Plusha kupić można Pakiet Plush Internet Extra 5G za 5 zł/mies. W przypadku internetu mobilnego tego operatora dostępny jest dodatkowy pakiet 10 GB w cenie 10 zł/mies. Dzięki temu internet w telefonie (nawet po wyczerpaniu podstawowego limitu danych) może być szybki i mieć korzystną cenę. Dodatkowy pakiet gigabajtów może okazać się przydatny na przykład w podróży służbowej, wyjeździe wakacyjnym czy w nieplanowanych sytuacjach, gdzie dostęp do internetu w telefonie jest niezbędny.
Warto sprawdzić warunki korzystania z usług, sposób ich aktywacji oraz koszty przed podpisaniem umowy czy zmianą operatora, aby dobrać ofertę dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości.