Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Internet / Ile internetu w telefonie to dużo?

Ile internetu w telefonie to dużo?

internet w telefonie

Ile internetu w telefonie to dużo?

Dostęp do Internetu w telefonie wydaje się czymś naturalnym. Jednak, gdy jesteśmy poza zasięgiem WiFi, wymaga on transmisji danych w sieci komórkowej – najczęściej w formie pakietów Internetu, za które operator komórkowy pobiera opłaty.

Ile Internetu w telefonie to dużo, jakie oferty wystarczają przy częstym korzystaniu z portali społecznościowych, Netflixa czy komunikatorów? Pakiet 1 GB Internetu – ile to godzin przy normalnych aktywnościach? Sprawdź najważniejsze informacje na temat internetu w telefonie.

Jak działa internet w telefonie? Dane komórkowe a WiFi

Dostęp do Internetu w telefonie najczęściej uzyskiwany jest na dwa sposoby: łączność WiFi albo transmisja danych w sieci komórkowej. Pierwszy przeważnie nie jest związany z żadnymi dodatkowymi kosztami czy limitami, natomiast dane komórkowe w zależności od oferty operatora mogą wiązać się z naliczaniem opłat czy korzystaniem z pakietów danych. Transmisja danych odbywa się w wybranej, dostępnej technologii – 5G, 4G/LTE lub 3G.

O jej doborze decyduje rodzaj posiadanego modemu w telefonie oraz zasięg, w jakim znajduje się urządzenie. Poszczególne technologie różnią maksymalne przepustowości, a zatem także stabilność i płynność działania wybranych usług internetowych. Dostęp do najnowszych technologii 5G może być także ograniczony koniecznością posiadania dedykowanej oferty operatora komórkowego.

Mapa zasięgu Plusha

zasięg 5G

Ile internetu zużywa telefon?

Sam smartfon korzysta w niewielkim stopniu z transmisji danych komórkowych m.in. do sprawdzania statusów aplikacji, poprawy lokalizacji czy innych usług, o ile użytkownik na to zezwala. Natomiast włączony internet w telefonie, czyli uruchomiona transmisja danych może powodować korzystanie z dostępu do sieci wszystkich aplikacji, które nie są pozbawione takich uprawnień. Zwykle jednak, dopóki dana appka nie zostanie uruchomiona, zużywa niewielkie ilości transmisji.

Ile internetu pobiera Netflix, YouTube, TikTok czy portale społecznościowe w trakcie użytkowania? Jakiej wielkości dane komórkowe potrzebne są dla przeglądania internetu, grania w gry online czy pracy zdalnej na telefonie? A co z rozmowami wideo z najbliższymi? Sprawdź poniżej ważne informacje.

Ile internetu pobiera Netflix, YouTube i inne serwisy filmowe?

internet mobilny

Jeżeli zastanawiasz się, ile internetu pobiera Netflix, YouTube czy inna aplikacja pozwalająca na oglądanie filmów, musisz sprawdzić ustawioną jakość wyświetlania. To od niej zależy ilość danych potrzebnych do pobrania lub odtworzenia online filmu. Przy najniższej jakości wynoszącej zwykle 240p aplikacja pobierze około 0,3 GB danych transmisji komórkowej na godzinę, jednak filmy czy seriale w tej jakości ciężko oglądać nawet na małym ekranie. Dla wyższych wartości – lepszej jakości obrazu będzie to odpowiednio:

  • średni format 480p – 0,7 GB/godzinę,
  • HD, FullHD 720p do 1080p – nawet 3 GB/godzinę,
  • jakość 4K UHD – 6-8 GB/godzinę.

Jak widać, aby móc regularnie oglądać materiały wideo online potrzebne są duże pakiety danych. Dla przykładu codzienne oglądanie przez godzinę filmów w jakości full HD wymaga około 90 GB danych miesięcznie.

Jeżeli aktualny operator nie proponuje interesującej Cię oferty internetu, często lepiej sprawdzić internet mobilny w innej sieci, by skorzystać z najlepszych propozycji.

Internet w abonamentach telefonicznych Plusha:

plush pakiet internetowy abonament

Oferty internetu mobilnego a potrzeby użytkowników

Szeroki wybór ofert internetu mobilnego pozwala na dobranie rodzaju oraz zakresu usług do potrzeb. Dostępne są propozycje zróżnicowane przede wszystkim pod względem zasięgu, wielkości pakietu danych i formy umowy. Wśród ostatnich wyróżnić można te na czas określony (najczęściej 2 lata) lub nieokreślony – te są idealnym rozwiązaniem dla osób, chcących zachować elastyczność – z taką umową można łatwo zmienić pakiet lub operatora, jeżeli oferta nie jest satysfakcjonująca.

Oferta internetu mobilnego w Plushu:

internet mobilny plush

Warto pamiętać, że internet w telefonie zazwyczaj jest ograniczony przez pakiet danych. W zależności od warunków umowy po wyczerpaniu się pakietu danych komórkowych mogą być naliczane opłaty za zużyty transfer albo też ograniczona jego prędkość.

Dodatkowe pakiety internetowe w ofertach

Poza standardową ilością gigabajtów na transmisję danych często dostępne są dodatkowe pakiety możliwe do zakupienia – np. w abonamencie telefonicznym Plusha kupić można Pakiet Plush Internet Extra 5G za 5 zł/mies. W przypadku internetu mobilnego tego operatora dostępny jest dodatkowy pakiet 10 GB w cenie 10 zł/mies. Dzięki temu internet w telefonie (nawet po wyczerpaniu podstawowego limitu danych) może być szybki i mieć korzystną cenę. Dodatkowy pakiet gigabajtów może okazać się przydatny na przykład w podróży służbowej, wyjeździe wakacyjnym czy w nieplanowanych sytuacjach, gdzie dostęp do internetu w telefonie jest niezbędny.

Warto sprawdzić warunki korzystania z usług, sposób ich aktywacji oraz koszty przed podpisaniem umowy czy zmianą operatora, aby dobrać ofertę dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus