Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Jak podłączyć telefon do radia w samochodzie?

Jak podłączyć telefon do radia w samochodzie?

Dwie kobiety jadą samochodem

Jak podłączyć telefon do radia w samochodzie?

Lubisz słuchać muzyki bez względu na miejsce w którym się znajdujesz, a może podczas podróży autem chcesz odtworzyć ulubiony audiobook albo podcast? Skorzystaj z samochodowego radia! Podpięcie telefonu do radia w samochodzie może też przydać się, gdy chcesz użyć głośników w samochodzie jako zestawu głośnomówiącego. Jak podłączyć telefon do radia przez USB albo bezprzewodowo? Czy zawsze będzie to działało? Na jakiej zasadzie? Sprawdź pomocne wskazówki i korzystaj z pełni możliwości radia w połączeniu z telefonem.

Sprawdź, jak połączyć telefon z radiem samochodowym – podstawowe opcje

Zasadniczo można wymienić trzy sposoby podłączenia telefonu do radia z uwagi na sposób transmisji danych. Są to:

 • połączenie przewodem, do portu USB lub AUX w radiu,
 • połączenie bezprzewodowe, głównie Bluetooth, NFC, rzadziej WiFi,
 • pośrednie połączenie, z wykorzystaniem transmitera FM.

O tym, jak podłączyć telefon do radia przez USB albo AUX, a także metodami bezprzewodowymi przeczytasz w dalszej części tekstu.

Jak podłączyć telefon do radia przez USB?

Jednym z powszechniejszych sposobów na to, jak połączyć telefon z radiem samochodowym, jest przewód USB. Koniecznej jest jednak użycie odpowiedniego kabla, który obsługuje również transmisję danych – nie może być to kabel przeznaczony tylko do ładowania. Aby połączenie się powiodło, zwykle należy:

 1. Włączyć radio.
 2. Odblokować telefon.
 3. Połączyć urządzenia kablem.
 4. Wybrać odpowiedni tryb (zwykle USB) w panelu radia.
 5. Wybrać odpowiedni tryb na telefonie (najczęściej Mass Storage Class – MSC lub Media Transfer Protocol – MTP).

Ustawienia i konfiguracja połączenia mogą różnić się w zależności od posiadanego radia. Najczęściej jednak radio przechodzi w odpowiedni tryb automatycznie. Wybrane modele radia samochodowego mogą dodatkowo pozwalać na korzystanie z dedykowanych aplikacji na telefon, które umożliwiają wygodne sterowanie funkcjami radio po podłączeniu przez USB.

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego AUX?

Jeżeli radio w aucie ma gniazdo AUX, to niezawodnym sposobem na połączenie telefonu z radiem samochodowym jest przewód audio. Tu z reguły nie ma obaw o niezgodność urządzeń, bo przekazywany jest zakodowany dźwięk. Ważne jest tylko posiadanie odpowiedniego kabelka, najczęściej z jednej strony z minijack 3,5 mm do portu AUX, a z drugiej ze złączem pasującym do telefonu. Może być to także złącze jack, albo też na przykład USB-C dla telefonów bez złącza słuchawkowego. Połączenie za pomocą AUX najczęściej stosowane jest w starszych modelach radiów samochodowych, które nie dysponują portami USB ani łącznością bezprzewodową.

Porty USB w samochodzie

Jak połączyć telefon z radiem w aucie bezprzewodowo?

Stosunkowo prosty sposób na to, jak podłączyć telefon do radia przez USB nie zawsze zdaje egzamin. Najbardziej prozaiczna przyczyna niepowodzenia to fakt, że nie każde radio ma port USB. W takiej sytuacji można rozważyć łączność bezprzewodową. W zależności od funkcji radia może być ona możliwa przez:

 • Bluetooth,
 • NFC,
 • WiFi.

Szczegóły sposobu połączenia, w tym włączenia komunikacji bezprzewodowej znajdziesz w instrukcji radia. Na telefonie należy nawiązać połączenie z widocznym radiem, najczęściej będzie ono traktowane jako głośnik, zestaw głośnomówiący. Nowoczesne telefony, które możesz znaleźć między innymi w ofercie Plusha, bez trudu obsługują protokoły komunikacji i pozwalają na nawiązanie skutecznego połączenia i korzystanie z możliwości radia samochodowego.

Jak połączyć telefon z radiem w aucie bez USB, AUX i Bluetooth?

Jeżeli w samochodzie jest prosty, najczęściej stary model radia, który nie posiada portów USB, złącza AUX ani opcji komunikacji Bluetooth albo NFC, nadal jest możliwość transmisji muzyki z telefonu. Konieczne jest jednak posiadanie dodatkowego gadżetu – transmitera FM. To niewielkie urządzenie, które może nadawać sygnał radiowy, który odbierze radio samochodowe. Wybrane modele możesz połączyć z telefonem, by z ich pomocą odtwarzać ulubioną muzykę czy inne utwory w radiu samochodowym.

Jakie są sposoby łączenia telefonu z samochodem?

Warto wiedzieć, że oprócz komunikacji telefonu z radiem samochodowym, w nowoczesnych autach istnieje także możliwość połączenia smartfona z samochodem. Dzięki funkcjom takim jak Android Car albo Apple CarPlay rozszerzają się możliwości komputera pojazdu, a do dostępnych funkcji odtwarzania muzyki z telefonu dołączają wybrane aplikacje. Rozwiązania te są jednak na razie dostępne jedynie w wybranych pojazdach, a także nie w pełni wspierane na terenie Polski.

Podłączenie telefonu przez USB w samochodzie

Czy połączenie radia samochodowego z telefonem jest zawsze możliwe?

Wiesz już, jak podłączyć telefon do radia przez USB, AUX albo bezprzewodowo. Czy jednak takie połączenia są zawsze możliwe? Poza oczywistymi sytuacjami, w których radio nie posiada odpowiednich złączy albo funkcji, albo Ty nie dysponujesz przewodem, podłączanie telefonu też nie zawsze się powiedzie. W przypadku podpinania przewodem USB, starsze modele telefonów mogą nie być w stanie skomunikować się z radiem. Dlatego jeśli kupisz nowy telefon, na przykład przy okazji przeniesienia numeru do Plusha, problem braku kompatybilności powinien zniknąć.

Czasami też, kiedy decydujesz się na bezprzewodowe połączenie urządzeń, może pojawić się problem ze stabilnością łącza albo jakością odtwarzanych dźwięków. To jednak sytuacje sporadyczne, a podłączenie telefonu do samochodowego radia z reguły jest możliwe w przynajmniej jeden z opisywanych sposobów.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus