Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Sieć / Jak przenieść numer do innej sieci?

Jak przenieść numer do innej sieci?

plush przeniesienie numeru

Jak przenieść numer do innej sieci?

Przeniesienie numeru do innej sieci wcale nie jest tak skomplikowanym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wręcz przeciwnie – wiedząc, jakie kroki należy podjąć, a także, na co warto się przygotować, cała procedura staje się banalnie prosta. Chcąc jednak uniknąć ewentualnych problemów i frustracji, dobrze jest pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystko przebiegnie szybko i zgodnie z planem. Co więc powinno się wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Przeniesienie numeru do innej sieci – kiedy jest to możliwe?

przenieś numer do plush

Przeniesienie numeru dla wielu osób nie będzie czymś absolutnie nowym – operatorzy zewsząd kuszą nas interesującymi ofertami i korzystnymi cenami. Z tego powodu wielu decyduje się na zmianę operatora i przeniesienie swojego numeru do nowej sieci. Warto jednak wiedzieć o kilku istotnych kwestiach, zanim podejmiemy się dopełnienia wszelkich formalności.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że przeniesienie numeru zazwyczaj możliwe jest wraz z końcem umowy. Jeśli więc posiadamy umowę na czas określony, czyli np. dwa lub trzy lata, wiemy dokładnie, kiedy nastąpi jej koniec. W przypadku natomiast umowy na czas nieokreślony, niezbędne będzie jej wypowiedzenie.

Dlaczego przeniesienie numeru do innej sieci może być dobrym rozwiązaniem?

Osoby, które decydują się na przeniesienie numeru, często są najzwyczajniej w świecie niezadowolone z usług obecnego operatora. Wpływ mają na to nierzadko aspekty, takie jak:

 • wysokie ceny,
 • problemy techniczne,
 • brak ciekawych ofert dla stałych klientów,
 • pozostawiająca wiele do życzenia obsługa klienta.

To oczywiście jedynie część z powodów, jakie wpływają na chęć zmiany operatora. Niezależnie jednak od tego, co dokładnie nami kieruje, znalezienie sieci komórkowej, która spełni nasze oczekiwania, z pewnością będzie dobrym pomysłem. Wiele operatorów kusi ciekawymi ofertami, przygotowanymi specjalnie dla tych, którzy chcieliby przenieść swój numer do nowej sieci.

Z racji na to, że każdej firmie zależy na pozyskaniu nowych klientów, przedstawiane nam oferty są zazwyczaj bardzo korzystne. Bonusy, jakimi zwykle kuszą nas operatorzy, to przede wszystkim:

 • do 12 mies. za 0 zł jeśli nie korzystasz – przy przeniesieniu numeru do Plusha z ofert abonamentowych, nie płacisz za abonament przez 12 miesięcy jeśli z niego nie korzystasz. Wysłanie SMS i wykonanie połączenia głosowego spowoduje naliczenie opłaty po 10 zł za każdą frakcję ruchu SMS i połączenia. Po wysłaniu SMS i/lub wykonaniu połączenia oraz naliczeniu opłaty reszta w/w ruchu jest bez limitu do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli rozpoczniesz transmisję danych to zostanie naliczona opłata 20 zł. Po naliczeniu opłaty reszta transmisji danych jest rozliczana w ramach pakietu 20 GB do końca okresu rozliczeniowego,
 • gratis w postaci pakietu danych mobilnych – w abonamentach Plusha zapewniony jest bezpłatny krajowy transfer danych w ramach serwisów Facebook, Messenger, Instagram i WhatsApp,
 • dostępne duże pakiety danych – w abonamencie Plusha dostępne są pakiety 15, 20, 30 i 60 GB internetu w zależności od oferty,
 • korzystne oferty na zakup urządzeń (np. smartfonów) – m.in. oferta na raty 0%, smartfony za 1 zł w zestawie oraz prezenty do telefonów,
 • dostęp do serwisów streamingowych w prezencie – w Plushu to 1 mies. HBO MAX za 0 zł (potem 20 zł/mies.), 90 dni TIDAL za 0 zł (potem 19,99 zł co 30 dni). A także możliwość wyboru Disney+ na rok bez opłat (potem 37,99 zł/mies.).

disney plush

Wiele osób decyduje się na zmianę operatora z końcem każdej umowy, czyli zwykle co dwa lata. Postępując w ten sposób, można liczyć na najciekawsze oferty i najkorzystniejsze warunki.

Jak przenieść numer do innej sieci?

Choć zmiana operatora jest prostym zadaniem, to jednak wymaga poświęcenia nieco czasu i uwagi. Na co należy się przygotować? Jak przenieść numer, aby móc szybko cieszyć się korzyściami oferowanymi przez inną sieć?

Wybór operatora, czyli podstawa podstaw

Pierwszym, co należy zrobić, jest oczywiście wybór odpowiedniego operatora – ofert na rynku nie brakuje, dlatego dobrze jest wcześniej przemyśleć tę kwestię. Najlepszym sposobem na podjęcie właściwej decyzji, jest przeanalizowanie swoich oczekiwań i dopasowanie ich do możliwości oferowanych przez różne sieci komórkowe.

Część osób szczególną uwagę zwróci na pakiet internetu, dla innych szczególnie istotne będą ceny, a jeszcze inni poszukują takich propozycji, które pozwolą im na korzystny zakup nowego telefonu. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze trzeba iść na kompromisy i poświęcać jedną cechę oferty kosztem innej – gdy się dokładnie poszuka, można znaleźć propozycję, która łączy wszystkie najważniejsze dla klienta aspekty. Dla przykładu, w Plushu dostępny jest abonament za 25 zł/mies. po rabacie z pakietem 20 GB, darmowym transferem na wybrane social media, nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami oraz wieloma bonusami. Do tego istnieje możliwość dokupienia telefonu w atrakcyjnej cenie, na raty 0%.

Odwiedziny w placówce operatora – czy są konieczne?

wniosek o przeniesienie numeru do plush

Tradycyjnym sposobem przenoszenia numeru jest wizyta w placówce operatora, ale czy jest ona konieczna? W dzisiejszych czasach wszystkie niezbędne formalności można załatwić z dowolnego miejsca, szybko i wygodnie – przez internet lub telefon. Wystarczy kilka kliknięć, by podać niezbędne dane, wybrać interesującą nas ofertę i sfinalizować zakup.

Warto wiedzieć, że dostępni na rynku operatorzy, mogą różnić się od siebie sposobem przenoszenia numerów, dlatego dokładne instrukcje zawsze dostępne są na stronie internetowej danej sieci. Możemy je również otrzymać bezpośrednio od doradcy w danym salonie.

Wypełnienie wniosku o przeniesienie numeru

Dopełnienie formalności związanych z uzupełnieniem wniosku jest najważniejszym krokiem w przypadku przenoszenia numeru do innej sieci. Wszelkie potrzebne dokumenty możemy pobrać ze strony internetowej wybranego operatora lub też otrzymać je i uzupełnić w stacjonarnej placówce. Pismo oczywiście należy składać w tej sieci, w której chcemy podpisać nową umowę. W Plushu jest nieco inaczej, dużo łatwiej. Wszystko załatwimy na stronie internetowej.

Wypełnić wniosek można tak jak wyżej, osobiście odwiedzając placówkę, elektronicznie lub też pocztą tradycyjną. Jeśli jednak zdecydujemy się skorzystać z poczty, musimy pamiętać, że zobowiązani będziemy do podpisania stosownych dokumentów w obecności kuriera.

Oczekiwanie na decyzję

Czas rozpatrzenia wniosku uregulowany jest przepisami Prawa telekomunikacyjnego, które wprost mówią, że operator ma obowiązek rozpatrzyć wniosek w ciągu:

 • 6 godzin w przypadku osobistego składania dokumentów o przeniesienie numeru,
 • 3 dni roboczych, jeśli zdecydujemy się na wypełnienie wniosku przez internet, telefonicznie lub pocztą tradycyjną.

Podpisanie nowej umowy

Umowę podpisujemy zaraz po zaakceptowaniu wniosku o przeniesienie numeru. Ten krok jest już ostatnim – jak więc się okazuje, cała procedura wcale nie jest tak ciężka, jak mogłoby się wydawać. Wręcz przeciwnie, postępując zgodnie z instrukcją, zmiana operatora jest bardzo prostym zadaniem.

Ile trwa przeniesienie numeru?

Warto pamiętać, aby przeniesienie numeru rozpocząć we właściwym momencie. Zdecydowana większość operatorów dostępnych na rynku może zaproponować nam kilka różnych wariantów czasowych, czyli:

 • przeniesienie numeru wraz z końcem umowy na czas określony – w takim wypadku dopełnianie formalności można zacząć dużo wcześniej, jednakże decydując się na tę opcję, akceptujemy fakt, iż przeniesienie nastąpi dopiero po zakończeniu umowy z obecnym operatorem;
 • przeniesienie numeru z zachowaniem okresu wypowiedzenia – wariant idealny dla tych, których obowiązuje umowa na czas nieokreślony i miesięczny okres wypowiedzenia;
 • przeniesienie numeru bez zachowania okresu wypowiedzenia – w ten sposób możemy samodzielnie określić dzień, w którym chcemy przenieść numer. Musimy jednak liczyć się z zapłaceniem kary u obecnego operatora za niedotrzymanie okresu wypowiedzenia. Choć z reguły nie jest to najbardziej opłacalna decyzja, to jednak istnieją przypadki, w których faktycznie skorzystanie z tej opcji będzie korzystnym rozwiązaniem.

Wiedząc już, ile trwa przeniesienie numeru, możemy sami zdecydować, z której możliwości skorzystamy.

Kiedy warto zdecydować się na przeniesienie numeru?

Na przeniesienie numeru do innego operatora nie musimy czekać do końca trwania umowy. Plush daje możliwość przeniesienia numeru aż 12 miesięcy przed końcem aktualnej umowy – bez narażenia klientów na kary lub dodatkowe koszty.

No dobrze, a więc kiedy można przenieść numer do innej sieci? Niemalże w każdym momencie, jednak nie zawsze będzie to opłacalne. Warto wcześniej wszystko przeanalizować i dobrze przemyśleć.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus