Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Jak usunąć z telefonu wirusy i śmieci?

Jak usunąć z telefonu wirusy i śmieci?

Jak usunąć wirusy i śmieci z telefonu

Jak usunąć z telefonu wirusy i śmieci?

Używanie telefonów może sprzyjać gromadzeniu się w nich niepotrzebnych danych, spamu, a nawet szkodliwego oprogramowania – wirusów. Te z kolei mogą nie tylko utrudniać korzystanie z urządzenia, ale także stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. Przeczytaj, jak usunąć wirusa z telefonu i pozbyć się niepotrzebnych, zaśmiecających go plików.

Dowiedz się przy okazji, jak można usunąć wirusy z telefonu za darmo, gdy nie masz środków na specjalistyczne oprogramowanie antywirusowe czy pomoc eksperta.

Objawy telefonu z wirusami, szkodliwym oprogramowaniem, śmieciami

Urządzenia z Androidem lub iOS należą do dość bezpiecznej grupy sprzętów pod kątem infekcji wirusami czy szkodliwym oprogramowaniem, ale tylko do momentu, w którym użytkownik ma pełną świadomość podejmowanych działań. Niestety nietrudno zainfekować je niepożądanym, szkodliwym oprogramowaniem, spamem czy robakami i trojanami, jeżeli korzysta się z aplikacji z niezaufanych źródeł (spoza App Store czy sklepu Google Play) lub nie kontroluje się uprawnień instalowanych programów. Zagrożeniem są też strony internetowe, w szczególności te, bez certyfikatów bezpieczeństwa, podejrzane linki w SMS-ach, phishing.

Przykładowymi oznakami, które mogą wskazywać na występowanie problemów z bezpieczeństwem telefonu, są:

 • przepełniona pamięć urządzenia,
 • szybkie rozładowywanie się baterii,
 • grzanie się telefonu,
 • problemy z działaniem aplikacji,
 • zawieszanie się, brak odpowiedzi czy długi czas oczekiwania,
 • automatycznie wysyłane wiadomości bez wiedzy użytkownika,
 • blokowanie dostępu do danych.

Warto mieć na uwadze, że czasem nawet zaufane aplikacje mogą generować niepożądane działania i w konsekwencji zagrożenie bezpieczeństwa. Jeżeli jakaś sytuacja związana z telefonem Cię niepokoi, a nie masz pewnego programu antywirusowego na urządzeniu, lepiej podejmij odpowiednie działania, zanim będzie za późno.

Jak usunąć wirus z telefonu szybko i bezpiecznie?

Do usunięcia niepożądanych, niebezpiecznych aplikacji, wirusów czy robaków można wykorzystać specjalne oprogramowanie antywirusowe do "czyszczenia" systemu. Możesz spróbować darmowych aplikacji lub innych samodzielnych działań, ale czasem konieczna może okazać się pomoc specjalisty.

Jak zabezpieczyć telefon przed wirusami

Dedykowane oprogramowanie – aplikacje antywirusowe

Programy antywirusowe dostępne są nie tylko na komputery, ale także na smartfony – z Androidem czy iOS. Ich zasada działania jest podobna. Po pierwsze, wspierają w ochronie przed potencjalnymi zagrożeniami z różnych stron. Po drugie, mogą pomóc w usunięciu istniejących problemów.

Jak usunąć wirusa z telefonu? Najczęściej konieczne jest:

 1. Zainstalowanie aplikacji antywirusowej – pobranej jedynie z zaufanego źródła.
 2. Nadanie antywirusowi niezbędnych uprawnień.
 3. Zarejestrowanie produktu, często wiążące się z wykupieniem licencji.
 4. Przeskanowanie urządzenia i usunięcie problemów.

Nie każdy program antywirusowy poradzi sobie ze wszystkimi zagrożeniami. Najczęściej te najskuteczniejsze aplikacje są płatne.

Jak pozbyć się wirusa z telefonu samodzielnie?

Najczęściej wybieranym samodzielnym sposobem na usunięcie złośliwego oprogramowania ze smartfona jest przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre rodzaje złośliwego oprogramowania są oporne na przywracanie ustawień fabrycznych i po ponownej konfiguracji urządzenia aktywują się znowu.

Specjalistyczne usuwanie wirusów – pomoc serwisowa

Mimo że współczesne wersje systemu Google Android czy iOS wspierane przez antywirusy mają wysoki poziom bezpieczeństwa, zdarzają się robaki czy trojany, które są trudne do usunięcia. W niektórych sytuacjach nie pomaga nawet przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych i konieczna może okazać się pomoc wykwalifikowanego serwisanta. Ma on dodatkowe narzędzia i umiejętności, na przykład opcję flashowania pamięci telefonu, uzyskania uprawnień administratora i dostępu do wszystkich plików, także systemowych urządzenia. Jednak zanim oddasz swój telefon w ręce specjalisty, sprawdź jego kwalifikacje, opinie oraz zasady udzielanej gwarancji na wykonywane działania.

Brak funduszy? Sprawdź, jak usunąć wirusy z telefonu za darmo

Jeżeli nie dysponujesz aktualnie pieniędzmi na dobry program antywirusowy na telefon czy pomoc serwisową, przeczytaj, co może pomóc w darmowym pozbyciu się wirusów. Warto przede wszystkim:

 • odinstalować wszystkie aplikacje, z których nie korzystasz, w szczególności te zainstalowane spoza Google Play czy App Store,
 • wykasować wszystkie pliki tymczasowe, ciasteczka z przeglądarek i innych aplikacji,
 • zainstalować darmowy program antywirusowy z listy zaufanych produktów i przeskanować cały telefon,
 • wyłączyć nieużywane aplikacje w telefonie,
 • sprawdzić i ewentualnie ograniczyć zbędne uprawnienia innych aplikacji.

Opisy wielu z tych czynności można znaleźć w internecie, na stronach z poradnikami lub filmach instruktażowych. Poszczególne kroki mogą różnić się w zależności od producenta posiadanego telefonu oraz wersji systemu operacyjnego na nim zainstalowanego.

Jak pozbyć się wirusów i niepotrzebnych plików

Czyszczenie telefonu z niepotrzebnych plików i aplikacji

Na często dość złożony proces, jak usunąć wirusa z telefonu, składa się swoiste czyszczenie telefonu ze zbędnych aplikacji i plików. Często już kupując urządzenie, zarówno nowe, jak i używane, możesz mieć na nim wiele zbędnych danych. Ich wyłączenie, odinstalowanie czy usunięcie pozwala usprawnić pracę urządzenia, a także najczęściej podwyższyć poziom bezpieczeństwa.

Czasem jednak wersja systemu na starszym telefonie utrudnia jego użytkowanie, a brak aktualizacji pogarsza potencjalną odporność na wirusy. Być może to właśnie moment, kiedy warto przenieść numer do Plusha i kupić jeden z nowych, wydajnych oraz bezpiecznych telefonów z oferty. Stary telefon należy w takiej sytuacji wyczyścić z prywatnych danych i sprzedać lub oddać do utylizacji.

Sprawdzone aplikacje chroniące zawartość telefonu

W przypadku telefonów sprawdza się dobrze znana także w innych dziedzinach zasada: "lepiej zapobiegać niż leczyć". Dlatego tak ważne jest świadome użytkowanie przętu elektronicznego i korzystanie z aplikacji, które chronią przed niebezpieczeństwem. Te mogą opierać się nie tylko na blokowaniu wirusów czy złośliwego kodu, ale również:

 • ostrzeżeniach dla użytkownika,
 • weryfikacji ustawień związanych z prywatnością i bezpieczeństwem,
 • wykrywaniu niepożądanych działań zainstalowanych aplikacji,
 • skanowaniu działania telefonu, pomocy w usuwaniu zagrożeń.

Bardzo ważne jest, aby wybrana przez nas aplikacja antywirusowa była sprawdzona – warto sprawdzić opinie oraz istotne informacje o programie. Ważne, aby regularnie aktualizował on bazę wirusów, by szybko reagować na potencjalne problemy i zagrożenia.

Dbaj o telefon na wiele sposobów

Utrzymanie oprogramowania telefonu w dobrej kondycji to kolejny niezbędny krok w pozbywaniu się z telefonu wirusów i śmieci. Na szczęście najnowsze wersje systemów Android czy iOS dbają o aktualizację aplikacji oraz systemu.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus