Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Jak wyczyścić pamięć w telefonie?

Jak wyczyścić pamięć w telefonie?

Czyszczenie pamięci w telefonie

Jak wyczyścić pamięć w telefonie?

Nawet najlepszy telefon ma ograniczone miejsce na dysku, którego z czasem zaczyna brakować. Skutkuje to coraz wolniejszym działaniem urządzenia, dlatego niezbędne jest wówczas pozbycie się niepotrzebnych plików i aplikacji. Czyszczenie pamięci w telefonie wcale nie jest skomplikowanym zadaniem, wobec czego z jego wykonaniem bez problemu każdy sobie poradzi. Jak wyczyścić pamięć w telefonie, aby poprawić wydajność sprzętu? O czym warto pamiętać?

Czyszczenie pamięci w telefonie – jak często?

Smartfon zaraz po zakupie pracuje zwykle dobrze i szybko. Jak każde urządzenie, ma jednak ograniczoną pamięć, dlatego wiele osób decyduje się na zakup karty pamięci, która zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania niezbędnych danych.

Instalując różnego rodzaju aplikacje, pobierając pliki, czy wykonując zdjęcia, można w łatwy sposób zaśmiecić swój telefon, toteż niezbędną czynnością powinno być systematyczne czyszczenie pamięci. Jak często należy je wykonywać? Wszystko zależy od intensywności użytkowania telefonu – jeśli ta jest naprawdę duża, dobrym nawykiem jest sprawdzenie stanu telefonu przynajmniej raz w miesiącu. Ci, którzy korzystają ze swojego urządzenia nieco mniej intensywnie, mogą podejmować się czyszczenia pamięci nieco rzadziej.

Pierwszym objawem, który sugeruje, że należałoby zająć się zalegającymi danymi, jest spowolnione działanie sprzętu. Kiedy w telefonie brakuje miejsca, aplikacje i zdjęcia zaczynają nie tylko długo się ładować, ale również zawieszać się w najmniej oczekiwanych momentach. To sygnał, że pora dowiedzieć się, jak wyczyścić pamięć w telefonie. Co ciekawe, można to zrobić w łatwy i skuteczny sposób.

Co wpływa na zapełnienie pamięci w telefonie?

Po zakupie i wypakowaniu nowego telefonu z pudełka niemalże każdy od razu uzupełnia jego zawartość o nowe aplikacje. Nic w tym dziwnego – ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez mediów społecznościowych, nawigacji, ulubionych gier, czy muzyki. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że oprogramowania zainstalowane na smartfonie, co jakiś czas się aktualizują, przechowując w pamięci urządzenia historyczne dane i pochłaniając nowe miejsce na dysku. Podobnie jest w przypadku przeglądania stron internetowych – te również wpływają na zapełnienie pamięci poprzez przechowywane pliki cookies oraz cache. Dzięki temu przeglądarka pamięta zapisane hasła i ustawienia strony, wobec czego umożliwia szybsze wczytywanie się witryn.

Pytanie, jak zwolnić miejsce w telefonie, zadają sobie również fani wykonywania zdjęć i kręcenia filmików. Nowoczesne smartfony wyposażone w aparaty pozwalające robić doskonałej jakości fotografie, zapisują je na dysku w postaci ogromnych plików. Okazuje się, że każda minuta nagrania w jakości 4K przy 30 klatkach na sekundę zajmuje około 375 MB. Choć może się to wydawać niewiele, to jednak w przypadku filmu trwającego godzinę mowa o ponad 22 GB.

Zdjęcia i aplikacje to jednak nie wszystko – codzienne korzystanie z telefonu wiąże się również ze ściąganiem wielu różnych plików i dokumentów, które po jednym odpaleniu leżą zapomniane na dysku i niepotrzebnie zajmują miejsce. Warto więc wiedzieć, jak wyczyścić pamięć w telefonie – zalegające dane same nie znikną.

Jak wyczyścić pamięć w telefonie?

Niezależnie od tego, czy ma się w zamiarze sprzedać lub podarować komuś swój poprzedni telefon, czy też poprawić jego wydajność poprzez czyszczenie pamięci, warto wiedzieć, jak zwolnić miejsce w telefonie.

Czyszczenie pamięci podręcznej

Czyszczenie pamięci podręcznej

Nie każda osoba jest świadoma tego, że czyszczenie pamięci podręcznej to czynność, którą powinien wykonać nie tylko ten, kto planuje w najbliższym czasie sprzedać swój telefon, ale również użytkownik korzystający z niego na co dzień. Nie jest tajemnicą, że urządzenie, które używane jest każdego dnia, gromadzi pliki i informacje zapisywane w pamięci procesora i RAM. Choć cache, czyli pamięć podręczna niewątpliwie przyspiesza dostęp do najczęściej używanych aplikacji, to jednak jej nagromadzenie ma negatywny wpływ na wydajność urządzenia.

Zastanawiając się, jak zwolnić miejsce w telefonie, warto więc zacząć od czyszczenia pamięci podręcznej. Jest to proces niezwykle prosty i bezpieczny. Co więcej, nie ma on wpływu na zapisane pliki w postaci muzyki, filmów, zdjęć czy dokumentów tekstowych. Co więc zostanie wyczyszczone? Otóż będą to zapisane strony, pliki cookies, a także niektóre hasła. Pamięć podręczną można usunąć zarówno za pomocą wbudowanej w system aplikacji, jak i ręcznie – opróżniając ją w poszczególnych aplikacjach. Nie zaleca się jednak czyszczenia jej w programach, z których często się korzysta – może to skutkować dłuższym ich uruchamianiem. Pamięć podręczną można w łatwy sposób zwolnić z poziomu ustawień telefonu w zakładce "Pamięć".

Odinstalowanie zbędnych aplikacji

Jednym ze sposobów na to, jak zwolnić miejsce w telefonie, jest odinstalowanie aplikacji, z których się już nie korzysta. Nowoczesne smartfony często same sugerują aplikacje do usunięcia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wybrać programy, których chce się pozbyć. W przypadku telefonu z systemem Android można to zrobić za pomocą Google Play Store. Wystarczy przejść do zarządzania aplikacjami, a następnie znaleźć opcję "Zwolnij miejsce". Po wykonaniu tych kroków wyświetlona zostanie lista programów, które posegregowane zostały w zależności od rozmiaru. Warto jednak skorzystać z opcji sortowania wg najrzadziej używanych – w ten sposób najłatwiej jest znaleźć aplikacje, które nie były dawno uruchamiane. Może to najwyższy czas, aby w końcu się ich pozbyć i zwolnić nieco pamięci w swoim smartfonie?

Przenoszenie zdjęć do chmury

Możliwość synchronizowania galerii zdjęć i filmów z chmurą daje wiele możliwości, z czego jedną z najważniejszych jest oszczędność miejsca w telefonie. Co więcej, przesłana galeria dostępna będzie z każdego urządzenia, na którym użytkownik zaloguje się na swoje konto. W przypadku zmiany telefonu na nowszy model nie trzeba już przesyłać danych za pomocą kabla. Jak więc wykonać czyszczenie pamięci, przenosząc do chmury zdjęcia i filmy?

Posiadacze telefonów z Androidem najpewniej posiadają również konto Google. Warto w takim przypadku skorzystać z aplikacji Zdjęcia Google, która wykonuje kopie obrazów i filmików ze wskazanych przez użytkownika folderów, a następnie oferuje opcję zwolnienia miejsca w pamięci, przesyłając dane do chmury. Osoby mogące pochwalić się pokaźnych rozmiarów galerią mogą skorzystać z opcji "oszczędzaj miejsce na dane", dzięki której zdjęcia i filmy zapisywane będą w mniejszym rozmiarze. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywać materiały w oryginalnej jakości. Warto jednak mieć na uwadze ograniczone miejsce – darmowa wersja aplikacji udostępnia użytkownikowi 15 GB. Chcąc zyskać więcej pamięci, należy nieco dopłacić.

Aplikacje do czyszczenia pamięci – czy warto z nich korzystać?

Wiele osób, które zastanawiają się, jak wyczyścić pamięć w telefonie, oczekuje prostego i szybkiego rozwiązania. Choć z powodzeniem można zająć się tym zadaniem samodzielnie, to równie dobrym pomysłem jest wykorzystanie do tego celu osobnego oprogramowania, które nie tylko pomoże w zwolnieniu miejsca na dysku, ale również pozytywnie wpłynie na pracę całego urządzenia. Tego typu programy można znaleźć w Google Play Store (w przypadku systemu Android) lub App Store (w przypadku systemu iOS).

Niezależnie jednak od tego, czy postawi się na rozwiązanie w postaci gotowego programu, czy na samodzielne czyszczenie pamięci – warto regularnie podejmować się tego zadania, chcąc przedłużyć żywotność telefonu.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus