Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Na czym polega klonowanie telefonu? Phone Clone co to jest?

Na czym polega klonowanie telefonu? Phone Clone co to jest?

Osoba trzyma w rękach dwa telefony

Jak udostępnić internet w telefonie z systemem Android i iOS?

Zdjęcia z wakacji, kontakty do bliskich, użyteczne aplikacje… W pamięci telefonu znajduje się wiele danych, z którymi nie chcemy się rozstawać przy zmianie sprzętu na nowszy model. Funkcja taka jak klonowanie telefonu (z angielskiego phone clone) może okazać się w takiej sytuacji wyjątkowo pomocna. To sposób na sprawne przeniesienie ważnych danych, a także konfiguracji na inne urządzenie. Jak sklonować telefon w szybki sposób? Na czym polega klonowanie telefonu Android, iOS lub na innych systemach? Przeczytaj najważniejsze informacje o kopiowaniu telefonu.

Czym jest klonowanie telefonu?

Funkcja klonowania telefonu – phone clone , polega na utworzeniu kopii ważnych danych oraz ustawień urządzenia. Może ona służyć do zabezpieczania ich w razie awarii czy straty telefonu albo też przy przenoszeniu informacji na nowy egzemplarz. Jeśli na przykład przenosisz numer do Plusha i kupujesz nowy telefon, klonowanie danych i ustawień będzie wyjątkowo pomocne.

Klonowanie telefonu może dotyczyć zarówno danych, jak i aplikacji oraz ustawień. Do najczęściej kopiowanych informacji należą:

 • kontakty, wizytówki,
 • zdjęcia, filmy, elementy graficzne,
 • wiadomości SMS i MMS,
 • historia połączeń,
 • dane aplikacji – na przykład logowania,
 • inne ustawienia telefonu, konfiguracja.

Pełne kopiowanie telefonu co do zasady ma sprawić, że na nowym urządzeniu przywrócone dane pozwolą na korzystanie z niego niemal w ten sam sposób, jak z poprzedniego sprzętu.

Klonowanie telefonu Android – funkcje systemowe

Najczęściej wykonywane jest klonowanie telefonu Android – to najpowszechniej używany system na współczesnych smartfonach. Można na nim skonfigurować tworzenie kopii zapasowych danych, które posłużą w razie potrzeby do sklonowania telefonu na nowe urządzenie (po pobraniu danych z chmury). Wymaga to posiadania konta Google i zalogowania się na nowym urządzeniu.

Istnieje także alternatywna opcja, jeżeli jednocześnie dysponujesz poprzednim i nowym telefonem. Warunkiem jest posiadanie systemu w wersji Android 10 lub nowszej. Po włączeniu nowego sprzętu i połączeniu z siecią:

 1. Wybierz opcję "Start".
 2. Wybierz kopiowanie aplikacji i danych ze starego urządzenia.
 3. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby utworzyć połączenie telefonów (USB lub bezprzewodowo).
 4. Kopiowanie wybranych danych i wprowadzenie ustawień nastąpi automatycznie.

Dane i ustawienia w usługach Google

To poszczególne usługi Google zapewniają synchronizację danych na wszystkich urządzeniach. Tworzenie kopii zapasowych ustawień i danych może odbywać się również za pomocą aplikacji Google One.

Dzięki zintegrowanym funkcjom Google nie ma konieczności zgrywania danych na komputer czy karty pamięci i przenoszenia ich ponownie na nowe urządzenie. Wszystko odbywa się automatycznie dzięki chmurze Google albo bezpośredniemu połączeniu i protokołom komunikacji.

Mężczyzna i kobieta z telefonami w rękach

Kopiowanie telefonu z iOS – Apple iPhone

W przypadku iPhone, a także iPad czy pozostałych urządzeń z logo Apple także możliwe jest phone clone. Bazuje ono w tym przypadku na koncie iCloud, którego posiadaczem jest właściwie każdy z użytkowników telefonów Apple. Jeżeli na starym urządzeniu stworzysz kopię zapasową danych, to po uruchomieniu nowego iPhone i połączeniu z Internetem możesz skorzystać z opcji „Odtwórz z backupu w iCloud” w menu „Aplikacje i dane”. Wybierasz wersję kopii zapasowej do odtworzenia zapisanej na koncie i po jakimś czasie możesz korzystać ze wszystkich zapisanych danych na nowym urządzeniu.

Alternatywą jest bezpośrednie rozwiązanie, gdy jednocześnie dysponujesz nowym i starym telefonem Apple. Wtedy przy pierwszym uruchomieniu nowego sprzętu skorzystaj z opcji "Szybki Start". Po zbliżeniu do siebie urządzeń i postępowaniu zgodnie z instrukcjami możesz skopiować wybrane elementy konfiguracji i danych. Warto pamiętać, by po wykonaniu klonowania telefonu usunąć prywatne dane ze starego urządzenia, jeżeli nie będzie już ono przez Ciebie używane. Korzystając z menu szybkiego startu, możesz również sklonować na iPhone dane z Androida.

Klonowanie telefonu z użyciem Finder lub iTunes

Jeżeli utworzysz wcześniej kopię zapasową danych i ustawień iPhone na komputer Mac lub PC, możliwe jest przywrócenie ich na nowe urządzenie. Ma to miejsce za pomocą aplikacji Finder lub iTunes. Najpierw na telefonie należy skorzystać z opcji "Odtwórz z Maca lub PC", po czym podłączyć telefon do komputera. Może być konieczne dodanie urządzenia do zaufanych i wyrażenie odpowiednich zgód. Następnie korzystasz z opcji "Odtwórz backup", wybierasz odpowiednią wersję i czekasz na przywrócenie. W przypadku zaszyfrowanych kopii zapasowych konieczne będzie podanie hasła.

Mężczyzna otwiera pudełko z telefonem

Jak sklonować telefon za pomocą dedykowanych aplikacji typu phone clone?

Jeśli urządzenia nie pozwalają na standardowe systemowe klonowanie telefonu, możesz skorzystać z dedykowanej do tego celu aplikacji. Wystarczy zainstalować ją na obu urządzeniach i postępować zgodnie z wyświetlanymi na ekranie instrukcjami. Oba telefony muszą być sprawne – aplikacje nie znajdą więc zastosowania w sytuacjach, gdy stary sprzęt uległ uszkodzeniu.

Samsung Smart Switch

Dedykowana aplikacja stworzona przez Samsunga do kopiowania telefonów to Smart Switch. Dane może przenosić z wykorzystaniem WiFi, przewodu USB, a także połączenia z komputerem. Warto zaznaczyć, że na nowych smartfonach tej marki aplikacja może być preinstalowana. Umożliwia wybranie rodzaju danych, jakie mają zostać skopiowane. Aby to zrobić, należy:

 1. Uruchomić aplikację na klonowanym telefonie,
 2. Wejść w "Ustawienia” i wybrać opcję „Konta i kopia zapasowa”,
 3. Na nowym telefonie także uruchomić aplikację,
 4. Przejść do opcji "Odbierz dane",
 5. Wybrać sposób przesyłania danych.

Aby przesyłanie mogło dojść do skutku, wystarczy połączyć urządzenia do tej samej sieci WiFi, wyrazić odpowiednie zgody.

Huawei Phone Clone

Jedną z aplikacji do klonowania telefonu jest także HUAWEI Phone Clone. Aplikacja występuje w wersji na Android oraz iOS. Warto podkreślić, że jest ona uniwersalna – umożliwia kopiowanie danych nie tylko w obrębie urządzeń marki Huawei. Sposób klonowania telefonu jest prosty:

 • na nowym urządzeniu uruchamiasz aplikację i wybierasz opcję "Nowy Telefon" – smartfon tworzy hotspot i wyświetla hasło do niego,
 • uruchamiasz Phone Clone także na starym telefonie, wybierasz "Stary Telefon" i łączysz z utworzoną wcześniej siecią,
 • wybierasz rodzaje danych, jakie ma objąć klonowanie telefonu,
 • potwierdzasz i czekasz, aż przesyłanie się zakończy.

Aplikacja pozwala na stosunkowo szybkie i bezpieczne przetransferowanie między innymi plików ze zdjęciami, filmami, audio, kontaktami, wiadomościami oraz historią połączeń.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus