Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Sieć / Przelew na telefon – co to za usługa i jak działa?

Przelew na telefon – co to za usługa i jak działa?

Przelew na telefon

Przelew na telefon – co to za usługa i jak działa?

Bankowość elektroniczna jest obecnie niemalże standardem. Powstało również wiele usług ułatwiających korzystanie z konta oraz wykonywanie przelewów. Jedną z nich jest przelew BLIK na telefon. Umożliwia on błyskawiczne płatności bez konieczności wpisywania długich, często mylonych numerów kont i szczegółowych danych odbiorcy. Czym dokładnie jest przelew na telefon, w jaki sposób działa ta usługa? Jak zrobić przelew BLIK na telefon, jak go odebrać? Poznaj najważniejsze informacje o BLIK-u.

Czym jest przelew BLIK na telefon?

Stale zyskujący na popularności BLIK jest usługą umożliwiającą wykonanie szybkiego przelewu bez konieczności znajomości pełnego numeru konta. Przelane środki trafią na konto bankowe odbiorcy, które jest powiązane z usługą BLIK. To szybka, bezpieczna forma płatności dostępna w większości aplikacji bankowych, opracowana przez zespół ekspertów PSP – Polskiego Standardu Płatności. Przelew BLIK na telefon jest zwykle bezpłatny i nie wymaga skomplikowanych działań. Aby z niego skorzystać, bank, w którym masz konto, musi udostępniać tę usługę, a Ty musisz dysponować telefonem z aplikacją bankową.

W jaki sposób działa przelew na telefon?

Przelew na telefon w systemie BLIK oparty jest na systemie natychmiastowych przelewów opracowanych przez PSP – Polski Standard Płatności, z którym współpracują największe banki w Polsce. Aby skorzystać z BLIK-a na smartfonie, wystarczy mieć konto bankowe i aplikację jednego z banków, który oferuje tę usługę.

Jeżeli masz telefon ze starszym systemem, który nie wspiera aplikacji Twojego banku, możesz przenieść numer do Plusha i wybrać nowe urządzenie. Na nim skorzystasz z pełni możliwości oferowanych przez banki.

Jak dokładnie działa przelew BLIK na telefon? W aplikacji bankowej, wybierając opcję przelewu BLIK na telefon, należy uzupełnić niezbędne pola. Po wpisaniu niezbędnych danych wystarczy zatwierdzić transakcję. Odbiorca, jeżeli ma numer zarejestrowany w usłudze, przelew na telefon otrzyma niemalże natychmiast, zazwyczaj po upływie kilkunastu sekund, bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. Środki znajdą się na jego koncie bankowym zarejestrowanym w BLIK-u, także w niedzielę, święta czy też w godzinach nocnych.

Jak zrobić przelew BLIK na telefon?

Przelew na telefon zarejestrowany w systemie BLIK wykonasz w aplikacji Twojego banku. Dostępność tej opcji zależy od oferty, jednak najpowszechniejsze banki takie jak PKO BP, Pekao S.A., Alior Bank, Millennium, Santander, mBank, ING i inne udostępniają tę usługę.

Aby wykonać przelew BLIK na telefon, musisz mieć zainstalowaną aplikację banku i dostęp do internetu. Jak krok po kroku zrobić przelew BLIK na telefon? Należy:

  1. Zalogować się do aplikacji.
  2. Przejść do usługi przelew BLIK na telefon – umiejscowienie opcji zależy od aplikacji.
  3. Podać nazwę odbiorcy i numer telefonu lub wybrać je z książki adresowej.
  4. Podać kwotę przelewu.
  5. Zatwierdzić transakcję, zwykle za pomocą kodu PIN, hasła, odcisku palca lub innej formy autoryzacji w aplikacji.

Jeżeli odbiorca ma numer zarejestrowany w usłudze BLIK, otrzyma przelew zwykle w ciągu kilku, kilkunastu sekund po jego zatwierdzeniu przez Ciebie.

Dwa telefony

Jak odebrać przelew na telefon BLIK?

Aby móc odebrać przelew BLIK na telefon, wystarczy mieć zarejestrowany numer w usłudze. Numer zarejestrujesz przez aplikację bankową, po zalogowaniu, w ustawieniach usługi BLIK. Usługa jest przypisywana do numeru, jaki jest podany przez Ciebie w banku.

Jeżeli Twój numer jest zarejestrowany w usłudze, nadawca otrzymuje taką informację przy wysyłaniu przelewu, a Ty nic więcej już nie musisz robić, by otrzymać wysłany przez niego przelew BLIK.

Czy przelew na telefon BLIK może otrzymać osoba niezarejestrowana w BLIK-u?

Jak zrobić przelew BLIK na telefon do osoby, która nie korzysta z usługi, czy jest to możliwe? Samo zlecenie przelewu tak, ale nie dociera on od razu do odbiorcy. Może on natomiast otrzymać informacje, co musi zrobić, by uzyskać przelaną kwotę. Jeżeli w określonym czasie nie zarejestruje on numeru w BLIK, środki wracają na konto nadawcy. Nadawca przelewu dostaje też automatyczną informację, że odbiorca nie korzysta z przelewów na telefon BLIK, zatem jego przelew nie dotrze od razu. Mimo to środki na koncie są po wykonaniu próby takiego przelewu zablokowane do czasu ustalenia, czy zostanie on finalnie odebrany, czy wróci do nadawcy.

Telefon z BLIK

Czym jest prośba o przelew BLIK?

Niektóre banki oprócz usługi BLIK i przelewów na telefon udostępniają także wygodną opcję "Prośba o przelew BLIK". Dzięki niej z aplikacji bankowej można pod wskazany numer telefonu wysłać prośbę o przelew na telefon w określonej kwocie. Jeżeli odbiorca takiej prośby zaakceptuje ją, przelew na daną kwotę wykonywany jest natychmiast. To duże usprawnienie na przykład przy okazji rozliczania drobnych kwot za zakupy czy posiłki ze znajomymi albo bezgotówkowej formie zwrotu drobnych prywatnych pożyczek.

Czy są limity na przelew BLIK na telefon?

Zwykle szczegółowe warunki dla usług BLIK, w tym także BLIK na telefon ustalone są w regulaminach i cennikach banku. Może obowiązywać limit ilości wykonanych danego dnia przelewów na telefon, kwoty pojedynczego przelewu oraz maksymalnej kwoty dla sumy przelewów. Przeważnie limity ilościowe i kwotowe dla transakcji BLIK-iem określane są indywidualnie. W wybranych bankach można je zmieniać, czy to w aplikacji na telefonie, czy po zalogowaniu do serwisu transakcyjnego lub przy kontakcie z obsługą klienta.

Kiedy BLIK na telefon się przydaje?

Przelew na telefon w systemie BLIK jest szybkim, wygodnym sposobem rozliczeń. Ponieważ instrukcje, jak zrobić przelew BLIK na telefon są proste i intuicyjne, z opcji tej może skorzystać niemal każdy klient banku udostępniającego usługę. Trzeba jednak pamiętać, że konieczna jest do tego aplikacja bankowa, która zwykle działa przede wszystkim na telefonach z nowym systemem operacyjnym w celu zachowania maksymalnego bezpieczeństwa. Dlatego czasem warto najpierw wymienić smartfona na nowego, na przykład korzystając z opcji przeniesienia numeru.

Kiedy przelew na telefon jest wygodną opcją? BLIK będzie korzystny przy spotkaniach towarzyskich, gdy każdy płaci za siebie, ale dostaliście jeden rachunek i chcecie się szybko rozliczyć. Możecie wtedy też skorzystać z opcji prośba o przelew BLIK. Przelew na telefon to również wygodne rozwiązanie przy innych płatnościach dla osób fizycznych, realizacji szybkiego przelewu dla bliskich i każdej innej sytuacji, gdy chcesz, by na czyimś koncie błyskawicznie znalazły się środki od Ciebie. Przelew na telefon BLIK nie wymaga wpisywania numerów kont i jest realizowany natychmiast.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus