Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Internet / Różnice pomiędzy 5G a 4G LTE

Różnice pomiędzy 5G a 4G LTE

5G a 4G

Różnice pomiędzy 5G a 4G LTE

Technologia mobilna piątej generacji stale zyskuje na popularności dzięki możliwościom, jakie oferuje. Wysoka prędkość internetu 5G, minimalne opóźnienia, doskonała stabilność – to cechy przypisywane usługom najnowszej technologii. Jakie są różnice pomiędzy internetem 5G a 4G LTE, jak piąta generacja sieci komórkowej sprawdza się na co dzień?

Najnowsza generacja sieci komórkowej – internet 5G

Informacje o wprowadzeniu nowych technologii sieci komórkowych, określanych jako 5G – piąta generacja, pojawiły się w 2017 roku, zaś pierwsze biznesowe wdrożenia na świecie miały miejsce już rok później. W Polsce został wprowadzony w 2020 roku ze stale zwiększającym się zasięgiem dzięki rozbudowie infrastruktury. Standard 5G jest następcą 4G.

Największe sieci komórkowe w Polsce udostępniają nowoczesne rozwiązania oparte o internet 5G. Zasięg internetu mobilnego w Plushu objął już ponad 19 milionów mieszkańców Polski i stale rośnie.

Jeżeli szukasz oferty internetu mobilnego 5G, to warto rozważyć dołączenie do Plusha. Internet 5G Plusha jest najszybszy w Polsce, dzięki min. wykorzystaniu pasma 2600 TDD.

Pamiętaj, że do korzystania z możliwości internetu mobilnego 5G wystarczy być w zasięgu, mieć ofertę i sprzęt obsługujący 5G.

Czym różni się 5G od 4G LTE?

Co różni 5G od 4G LTE (z angielskiego Long Term Evolution)? To przede wszystkim:

  • osiąganie wielokrotnie wyższych prędkości internetu 5G niż 4G,
  • większa stabilność sieci 5G.

W praktyce sieć 5G będzie jeszcze bardziej rozwijana i będzie osiągała jeszcze lepsze wyniki.

Jaka jest prędkość internetu 5G?

W praktyce infrastruktura Plusa (z której korzysta Plush) daje szansę na nawet 2 razy szybszy internet niż 5G innych operatorów. Maksimum technologiczne to 600 Mb/s. Prędkość internetu 5G uzależniona jest od wielu czynników, w tym zasięgu sieci i urządzenia, z którego korzystamy do łączności z siecią.

Internet mobilny 5G – prędkość

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego standardu internet mobilny 5G zapewnia prędkość połączenia często bliską do internetu stacjonarnego. Prędkość internetu 5G w klasycznych domowych zastosowaniach bez trudu sprawdzi się w oglądaniu materiałów wideo wysokiej jakości, grach online, telekonferencjach czy też obsłudze wielu użytkowników jednocześnie.

Nowe technologie w domu – internet domowy 5G

Internet mobilny 5g

Z uwagi na możliwości i osiągane parametry internetu 5G ma szansę powszechnie znaleźć zastosowanie jako internet dla domu na jeszcze większą skalę. Brak konieczności prowadzenia przewodów, prostota instalacji, stale rosnąca dostępność i korzystne oferty operatorów to zdecydowane zalety tego rozwiązania.

Jakie korzyści może dać internet 5G?

Nowe technologie sieci komórkowych piątej generacji, w tym właśnie internet 5G pozwalają na dostęp do wielu korzyści. Internet 5G to między innymi:

  • Jeszcze lepsza zabawa bez względu na lokalizację – z internetem 5G doświadczysz wydarzeń nawet z odległych miejsc, tak jakbyś był w ich centrum (dzięki streamingom np. koncertów lub wydarzeń sportowych).
  • Szersze możliwości korzystania z e-sportu, e-gamingu i cloud gamingu – lepsza jakość gry,
  • Smart city w sieci 5G – tworzenie inteligentnych miast, systemów parkingowych czy zarządzanie transportem miejskim będzie prostsze i efektywniejsze.
  • Rozwój autonomicznych pojazdów i inteligentnych dróg – łączność z otoczeniem, innymi kierowcami i stałe odbieranie przydatnych informacji o ruchu ulicznym oraz utrudnieniach.
  • Rozwój telemedycyny, dostępu do diagnostyki zdalnej, symulacji typu VR czy AR.
  • Wyższa jakość domowej rozrywki – filmy online w formatach 8K czy 360 stopni i szybsze pobieranie plików.

Pamiętaj, że do korzystania z sieci 5G konieczne jest odpowiedni sprzęt zapewniający wsparcie dla standardu. Jeżeli chcesz na własnym przykładzie poczuć jak wygodne może być korzystanie z internetu 5G, przenieś numer do Plusha i wybierz urządzenie obsługujące tę technologię.

Internet 5G w sieci Plush – szeroki zasięg nowych możliwości

Mapa Zasięgu Plush

Plush oferuje najszybszy internet 5G w Polsce o stabilnym połączeniu, wprowadzający rozrywkę na nowy poziom. Teraz przechodząc do Plusha, możesz wybrać w ofercie telefon obsługujący 5G na raty 0% albo internet z routerem 5G. Rozrywka, streaming video, nauka i praca zdalna, szybkie pobieranie plików – to i wiele więcej możesz mieć z internetem piątej generacji.

Sprawdź, czy jesteś w zasięgu usługi, wybierz urządzenie obsługujące technologię i skorzystaj z sieci mobilnej najnowszej generacji razem z Plushem.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus