Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Tryb samolotowy w telefonie z iOS i Android

Tryb samolotowy w telefonie z iOS i Android

Kobieta w podróży uruchamia tryb samolotowy

Tryb samolotowy w telefonie z iOS i Android

Tryb samolotowy (nazywany również trybem offline) w telefonie bywa wyjątkowo przydatną funkcją. Jeżeli zastanawiasz się, co to jest tryb samolotowy i na jakie ustawienia wpływa, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się tu również, jak wyłączyć tryb samolotowy w iOS i Android, jak go włączyć oraz kiedy może być to konieczne. Sprawdź najważniejsze informacje o trybie samolotowym w telefonie.

Co to jest tryb samolotowy?

Tryb samolotowy w telefonie, tablecie, smartwatchu i innych urządzeniach mobilnych jest funkcją systemu, która powstała w celu ułatwienia podróżowania. Jej pierwotnym zadaniem było umożliwienie szybkiego dostosowania ustawień telefonu do wymogów linii lotniczych, aby możliwe było bezpieczne korzystanie z urządzenia na pokładzie samolotu. Tryb samolotowy dostępny jest także w komputerach przenośnych, zarówno klasycznych laptopach czy netbookach, jak i tych posiadających moduł GSM.

Co to jest tryb samolotowy? To po prostu możliwość zmiany ustawień dla komunikacji bezprzewodowej urządzenia za pomocą jednego przycisku.

Jak włączyć, a potem jak wyłączyć tryb samolotowy? Sporo zależy od tego, jaki model telefonuposiadasz oraz w jaki sposób jest on skonfigurowany. Niezbędne działania mogą nieznacznie różnić się pomiędzy systemami Android i iOS, a także ich wersjami.

Jakie usługi wyłącza tryb samolotowy w telefonie?

Co to jest tryb samolotowy, jeżeli chodzi o konfigurację telefonu? Co do zasady ma on wyłączać możliwość komunikacji bezprzewodowej urządzenia. W związku z tym najczęściej uruchamiając tryb bezprzewodowy urządzenie:

  • wyłącza logowanie do sieci komórkowych,
  • wyłącza transmisję danych GSM,
  • uniemożliwia wysyłanie i odbieranie SMS, MMS,
  • uniemożliwia odbieranie i nawiązywanie połączeń,
  • wyłącza moduł WiFi, Bluetooth, NFC

Włączenie trybu samolotowego może także wpływać na wyłączenie lokalizacji urządzenia.

Jeżeli dzwonisz do kogoś, kto ma włączony tryb samolotowy w telefonie, jest on niedostępny – poza zasięgiem sieci. W przypadku włączonej usługi poczty głosowej u odbiorcy zostaniesz na nią przekierowany. Pamiętaj też, że w trybie samolotowym masz możliwość wykonywania połączeń alarmowych – w razie niebezpiecznych sytuacji dodzwonienie się na numer 112 będzie możliwe.

Tryb samolotowy w telefonie a tryb offline

Jeżeli pojawia się pytanie, co to jest tryb samolotowy w telefonie, często pada odpowiedź, że jest to tryb offline. Warto jednak wiedzieć, że nazwa ta może być myląca – w trybie samolotowym można włączyć funkcję WiFi, Bluetooth oraz NFC, a wtedy telefon nie jest już całkowicie offline.

To czy telefon przechodząc w tryb samolotowy, wyłącza wszystkie wspomniane funkcje, może zależeć od przyjętych ustawień oraz od modelu urządzenia.

Czy tryb samolotowy oszczędza baterię?

Tryb samolotowy w telefonie wyłącza wszystkie usługi komunikacji bezprzewodowej. Z tego względu znacząco ogranicza zużycie baterii. Warto mieć to na uwadze, gdy jej poziom niebezpiecznie spada, a Ty chwilowo nie możesz jej naładować. Powinieneś jednak pamiętać, że na zużycie baterii wpływa także wiele innych funkcji telefonu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o baterię w swoim smartfonie, sprawdź wpis “ Jak prawidłowo ładować telefon? ”.

Jak włączyć i jak wyłączyć tryb samolotowy?

Tryb samolotowy w telefonie włącza się zwykle w szybki, intuicyjny sposób – po to właśnie powstał. Efekt trybu samolotowego można też uzyskać, samodzielnie wyłączając poszczególne funkcje telefonu.

Sposób na to, jak włączyć oraz jak wyłączyć tryb samolotowy jest zazwyczaj podobny. Wystarczy w menu szybkich ustawień znaleźć ikonkę z symbolem samolotu i w nią kliknąć. Opcja ta dostępna jest również w menu pełnych ustawień urządzenia. Dokładna lokalizacja poszczególnych funkcji zależy od posiadanego telefonu, jego systemu operacyjnego, a czasem także jego wersji.

Telefon z ustawionym trybem samolotowym

Włączanie i wyłączanie trybu samolotowego w iOS

Jak włączyć i jak wyłączyć tryb samolotowy w sprzętach iPhone i iPad? To urządzenia mobilne pracujące pod kontrolą systemu Apple iOS. Tryb samolotowy jest w nich dostępny w szybkim menu podręcznym, zwykle obok ikon odpowiadających komunikacji WiFi, Bluetooth, danych sieci komórkowych. Wystarczy kliknąć ikonkę z samolotem – tryb zostanie odpowiednio włączony lub wyłączony.

Alternatywnie do trybu samolotowego można dotrzeć, przechodząc po prostu do Ustawień. Możliwość włączenia trybu dostępna jest jako jedna z pierwszych w menu.

Jak włączyć i jak wyłączyć tryb samolotowy w telefonie z Androidem

W analogiczny sposób można uruchomić tryb samolotowy na Androidzie. Domyślnie jest on dostępny w menu szybkich ustawień telefonu – przeważnie tych "ściąganych" gestem od góry ekranu. Wystarczy odszukać ikonę z symbolem samolotu i ją kliknąć. Tryb samolotowy zostanie uruchomiony lub wyłączony, w zależności od jego wcześniejszego stanu. W wybranych wersjach systemu menu to można dopasować do własnych potrzeb – jeśli nie znajduje się on tam fabrycznie, to można go samodzielnie dodać.

Inną opcją na dotarcie do tej funkcji jest przejście do ustawień. W nich należy odszukać opcję sieci bezprzewodowych, a tam – tryb samolotowy. Warto wiedzieć, że nazwy kategorii ustawień na Androidzie, gdzie znajduje się tryb samolotowy, mogą różnić się pomiędzy wersjami systemu.

Kiedy trzeba włączyć tryb samolotowy?

Włączenie trybu samolotowego zalecane jest na pokładzie samolotu, podczas lotu. Alternatywą jest całkowite wyłączenie urządzenia. Wiedząc, czym jest tryb samolotowy, możesz skorzystać z niego także w innych sytuacjach. Przydaje się, gdy masz:

  • ważne spotkanie, na którym nikt nie może Ci przeszkadzać,
  • pracę niewymagającą użycia Twojego telefonu,
  • wakacje offline, na których chcesz odpocząć od "życia w sieci",
  • wizytę w teatrze, kinie, u lekarza.

W niektórych z tych sytuacji można też skorzystać z trybu cichego telefonu. Warto w momencie, gdy korzystasz z trybu offline, mieć uruchomioną pocztę głosową oraz wysyłanie powiadomień o próbie nawiązania połączenia. Jeżeli jesteś w Plushu lub przeniosłeś tu numer, usługi te dla Twojej wygody są domyślnie włączone. Dzięki nim nawet mimo włączonego trybu samolotowego, po jego wyłączeniu nie umknie Ci żadna ważna informacja.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus