Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Karta SIM , Micro SIM i Nano SIM - krótki przewodnik

Karta SIM , Micro SIM i Nano SIM - krótki przewodnik

Rodzaje kart SIM

Karta SIM , Micro SIM i Nano SIM - krótki przewodnik

Karta SIM, z angielskiego Subscriber Identity Module umożliwia identyfikację użytkownika sieci komórkowej, a także zapisanie ograniczonej ilości danych. Jej wybrana forma jest niezbędna do korzystania z usług operatora. Jakie są rodzaje kart SIM, czym się różnią? Na czym polega rejestracja karty SIM? Sprawdź najważniejsze informacje o kartach SIM używanych we współczesnych telefonach i innych urządzeniach mobilnych.

Czym jest karta SIM?

Karta SIM stanowi identyfikator abonenta w sieci komórkowej. Ma postać mikroprocesorowej karty o niewielkich wymiarach z wbudowaną pamięcią, przechowującą numer IMSI, numer seryjny SSN i system karty oraz wybrane dane. Na pamięć składa się jej stała część ROM, operacyjna RAM oraz część typu EEPROM do zapisu informacji takich jak SMS czy kontakty. Karty SIM obejmują także moduł odpowiedzialny za szyfrowanie komunikacji z operatorem. Karta posiada charakterystyczne pozłacane styki odpowiadające za komunikację z urządzeniem. Może mieć przypisany kod PIN oraz PUK pozwalające na zabezpieczenie przed nieupoważnionym użyciem.

Odpowiednią kartę SIM zapewnia operator sieci komórkowej – w ofercie prepaid lub w ramach abonamentu. Karta umieszczana jest w gnieździe SIM w urządzeniu. Rejestracja karty SIM w sieci po uruchomieniu telefonu pozwala na korzystanie z dostępnych usług operatora:

  • wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych,
  • wysyłanie oraz odbieranie SMS, MMS,
  • transmisję danych, połączenie z Internetem 3G, 4G/LTE, 5G,
  • otrzymywanie powiadomień, komunikatów sieciowych.

Warto zauważyć, że najczęściej karty SIM używane są w telefonach i smartfonach, a w moduły GSM wyposażone są wybrane smartwatche, tablety, routery, sprzęty w technologii smart house czy automatyka przemysłowa. Bez karty lub jej rejestracji możliwe jest jedynie wykonywanie połączeń na numery alarmowe.

Rodzaje kart SIM – różnice

Pierwsze ustandaryzowane karty SIM powstały w 1991 roku. Z czasem ich wielkość ulegała zmianie w celach ograniczenia wymiarów, zaś możliwości wzrastały. I tak na przestrzeni lat do dyspozycji były karty SIM:

  • 1FF – Full Size, o wymiarach 85,6 x 53,98 x 0,76 mm – rozmiar karty płatniczej, format ID-1,
  • 2FF – Mini-SIM, powszechnie określana jako karta SIM, 25 x 15 x 0,76 mm ze ściętym rogiem, ID-000, od 1996 roku,
  • 3FF – Micro-SIM, 15 x 12 x 0,76 mm ze ściętym rogiem, Mini-UICC, od 2003 roku,
  • 4FF – Nano-SIM, 12,3 x 8,8 x 0,67 mm ze ściętym rogiem, od 2012 roku.

Dodatkowo w 2016 został wprowadzony standard eSIM, embedded-SIM – programowalna, wbudowana w urządzenie karta SIM. Pozwala na obsługę tak zwanych wirtualnych kart SIM. Póki co jednak karty eSIM nie są zbytnio spopularyzowane. Współczesne karty SIM, micro SIM oraz nano SIM różnią się jedynie wielkością. Ich prostokątny kształt z delikatnie zaokrąglonymi trzema rogami oraz jednym ściętym ułatwia prawidłowe umieszczanie w telefonie. Często operator wydaje uniwersalną kartę SIM w formacie mini-SIM, z nacięciami pozwalającymi na wydobycie karty micro lub nano w zależności od potrzeby. Współczesne smartfony obsługują przeważnie najmniejsze karty nano SIM, zaś telefony bez funkcji smart zwykle micro SIM lub mini SIM.

Rejestracja karty SIM

Rejestracja karty SIM

Karta SIM pozwalająca na logowanie się telefonu do sieci, wydana przez polskich operatorów musi być zarejestrowana na konkretną osobę lub firmę. Rejestracja karty SIM odbywa się automatycznie przy podpisywaniu umowy na abonament, na przykład przy okazji przeniesienia numeru do Plusha. Jednak wielu operatorów udostępnia także oferty typu prepaid, na kartę. Wtedy po zakupie tak zwanego startera, konieczna jest przed aktywacją rejestracja karty SIM. Możliwa jest ona najczęściej nie tylko w salonie, ale także w licznych powszechnie dostępnych punktach.

Do rejestracji karty SIM konieczne jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości. Zwykle podpisuje się przy jej okazji odpowiednie oświadczenie. Czasem możliwa jest także rejestracja online.

Dzięki temu, że karta SIM jest zarejestrowana, możliwa jest łatwa wymiana karty SIM lub otrzymanie nowej po zagubieniu czy uszkodzeniu poprzedniej.

Wymiana karty SIM u operatora

Nowy telefon albo zagubienie starej karty SIM to najczęstsze powody wymiany karty SIM. Jest ona możliwa, najczęściej za niewielką opłatę u operatora, zarówno w przypadku abonamentów, jak i ofert prepaid. Standardowa wymiana karty SIM polega na dezaktywacji funkcji poprzedniej karty i utworzeniu jej duplikatu. Na podstawie danych o karcie SIM oraz tożsamości jej właściciela, zazwyczaj bez konieczności fizycznego posiadania starej karty wydawany jest nowy, odpowiadający potrzebom egzemplarz. Staje się on aktywny w czasie od kilkunastu minut do kilku godzin.

Przy okazji konieczności wymiany karty SIM można zdecydować się przenieść numer do innej sieci. Wybór korzystnej oferty w Plushu ułatwiają liczne dostępne telefony, zarówno w ramach abonamentu, jak i rat 0%.

Co jeszcze warto wiedzieć o kartach SIM?

Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pomogą w rozwianiu wątpliwości.

Jak prawidłowo włożyć kartę SIM do telefonu?

Karta SIM w telefonie umieszczana jest w dedykowanej szufladce lub innego rodzaju slocie kart SIM. Dzięki kształtowi ze ściętym rogiem oraz oznaczeniom w telefonie możliwe jest poprawne zamontowanie karty jedynie w jeden sposób. Często druga karta SIM w modelach dual SIM jest umieszczana zamiennie z kartą pamięci micro SD.

Czym jest duplikat karty SIM?

Duplikat karty SIM to sklonowana karta SIM, z przypisanym tym samym identyfikatorem abonenta. Operator wydający duplikat karty SIM kopiuje jedynie jej konfigurację, natomiast ewentualnie zapisane kontakty czy wiadomości SMS pozostają na starej karcie.

Czym jest karta eSIM?

W skrócie karta eSIM jest cyfrową formą karty SIM pozwalającą na korzystanie z usług operatora bez obecności fizycznej karty SIM. Za jej funkcje odpowiada najczęściej odpowiedni programowalny wbudowany moduł telefonu – embedded SIM.

Czy rejestracja karty SIM jest konieczna?

W Polsce rejestracja kart SIM u operatora jest niezbędna do aktywacji usług. Określają to przepisy ustawy antyterrorystycznej wprowadzonej w 2016 roku.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus