Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Chmura w telefonie – jak z niej korzystać i jakie ma zalety?

Chmura w telefonie – jak z niej korzystać i jakie ma zalety?

Chmura w telefonie

Chmura w telefonie – jak z niej korzystać i jakie ma zalety?

Dane przechowywane w telefonie są podstawą do codziennego działania. Przydają się w kontaktach z bliskimi, pracy, a także na przykład do zachowywania wspomnień. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak chmura Google, Apple iCloud czy chmura Xiaomi niezbędne informacje można mieć zawsze pod ręką. Kontakty, ustawienia czy zdjęcia w chmurze są przechowywane bez obaw o utratę na przykład przy zagubieniu smartfona. Sprawdź, czym jest chmura w telefonie, jak można jej używać i jakie przynosi korzyści.

Czym jest chmura w telefonie?

Chmura w telefonie jest określeniem opisującym usługę automatycznego tworzenia kopii zapasowych wybranych danych w chmurze, w sieci – na zdalnych serwerach. W chmurze zapisywane mogą być także dane gromadzone jedynie tam, bez lokalnych odpowiedników na smartfonie. Najczęściej przechowywane w chmurze są zdjęcia, dokumenty, kontakty czy konfiguracja urządzenia oraz aplikacji.

Poszczególni producenci systemów oraz telefonów wprowadzają często swoje rozwiązania. Do najpopularniejszych należy chmura Google, związana przede wszystkim z urządzeniami z systemem Android, a także iCloud – odpowiednik dla urządzeń Apple iPhone, iPad i innych. Inni producenci (np. Xiaomi) również tworzą swoje rozwiązania, mogące działać równolegle z usługą od Google.

Chmura w telefonie integruje w jednym wirtualnym miejscu wszystkie ważne dla użytkownika informacje, ułatwiając na przykład proces przejścia ze starego na nowy telefon. Jeżeli na przykład chcesz przenieść numer i kupić nowe urządzenie, z łatwością skonfigurujesz w nim usługi znane z poprzedniego smartfona właśnie dzięki chmurze w telefonie.

Ekran telefonu z aplikacjami działającymi w chmurze

Apple iCloud

Usługi i oprogramowanie iCloud dla telefonu iPhone, tabletu iPad, odtwarzacza iPod touch, ale także dla komputerów z Windows i Mac OS pozwalają na wydajną pracę w sieci i przechowywanie spójnych danych w chmurze. Pakiet iCloud ułatwia dzielenie się danymi, na przykład udostępnianie zdjęć. W jego zakres wchodzi też konto e-mail, darmowa przestrzeń na dane (5 GB) oraz opcja rozszerzenia pakietu w płatnym wariancie subskrypcji.

Chmura Google

W ramach dysku Google, na którym przechowywane są dane np. z telefonu z Androidem, udostępniane jest 15 GB przestrzeni. Wlicza się w nie zdjęcia w chmurze, ale też wiadomości konta e-mail od Google (Gmail).

Dostęp do chmury Google mogą mieć także użytkownicy iPhone czy innych rozwiązań, o ile zainstalują odpowiednie aplikacje Google, na przykład Gmail, Zdjęcia czy Dysk i zalogują się na konto.

Chmura Xiaomi

Rozwiązanie przechowywania danych w chmurze od Xiaomi powstało z uwagi na stworzenie przez producenta własnego systemu dla telefonów – próbę uniezależnienia się od Google i Androida. Konto Xiaomi zapewnia podobne funkcjonalności, co poprzednie rozwiązania, a także możliwość migracji danych. Jednak chmura Xiaomi, choć pierwotnie miała być kompleksowym rozwiązaniem, od 2022 roku przestała wspierać zdjęcia w chmurze, które mogą być teraz przechowywane w usługach od Google.

Jak korzystać z rozwiązań w chmurze?

Aby móc skorzystać z możliwości, jakie daje chmura Google, chmura Xiaomi czy iCloud, konieczna jest odpowiednia konfiguracja telefonu. Użytkownik musi posiadać lub utworzyć konto w danej usłudze.

Chmura w telefonie może zostać skonfigurowana w trakcie jego pierwszego uruchomienia albo później, przy korzystaniu z ustawień smartfona. Dane do chmury przesyłane są w momencie synchronizacji, gdy jest połączenie z internetem. Jest to proces praktycznie niezauważalny dla użytkownika.

Konfiguracja chmury Google

Początkowa konfiguracja usług chmury Google odbywa się przy pierwszym uruchomieniu telefonu z systemem Android. Możesz tam podać dane konta Google lub utworzyć nowe. Jeżeli logujesz się na istniejące konto, telefon umożliwia Ci synchronizację danych i automatyczne pobranie ustawień, o ile są zapisane na koncie. Alternatywnie możesz skonfigurować chmurę później, przechodząc do ustawień i zakładki Konta lub Google. W tym samym miejscu możesz także zmienić ustawienia.

Ustawienia dla iCloud

Na podobnej zasadzie jak w przypadku chmury Google, w telefonach iPhone możesz skonfigurować iCloud. To bazowa funkcjonalność dla sprzętów marki Apple, integrująca je w spójne środowisko pracy oraz rozrywki. Konfigurację iCloud w iPhone czy iPad znajdziesz w opcji Ustawienia -> iCloud. Tam możesz między innymi wskazać elementy, które mają być synchronizowane w chmurze.

Chmura Xiaomi – jak skonfigurować?

Konto Xiaomi możesz utworzyć, uruchamiając nowy telefon, na przykład ten kupiony przy okazji przeniesienia numeru. Jego konfiguracji dokonujesz w podobny sposób jak w przypadku innych chmur. Wystarczy, że przejdziesz do aplikacji Ustawienia, a tam wybierzesz Konto Xiaomi.

Dokumenty i zdjęcia w chmurze

Najczęściej użytkownicy świadomie przechowują w chmurze zdjęcia oraz dokumenty. Pozwala ona na dostęp do danych po zalogowaniu z każdego urządzenia mającego połączenie internetowe. To również wygodne narzędzie umożliwiające udostępnianie zdjęć w chmurze lub dokumentów do współpracy z innymi ludźmi. W razie utraty urządzenia, na którym powstały zdjęcia czy dokumenty są one nadal dostępne w chmurze. Chmura może także pozwalać na zdalne wykasowanie danych z utraconego urządzenia.

Konfiguracja telefonu oraz inne pliki

Kopia bezpieczeństwa całego telefonu lub jego ustawień, konfiguracji, a także kontakty, telefony czy notatki mogą być także automatycznie przechowywane w chmurze. Usługi te udostępnia właściwie każdy dostawca – chmura Google, iCloud od Apple czy chmura Xiaomi.

Biurko z laptopem telefonem i tabletem

Co daje chmura w telefonie – korzyści rozwiązania

Współczesna chmura w telefonie to przede wszystkim wieloaspektowe bezpieczeństwo Twoich danych. Nie tylko są one chronione hasłem czy inną formą zabezpieczenia skonfigurowanego na smartfonie, ale jednocześnie tworzona jest ich automatyczna kopia zapasowa na zdalnym dysku. Jest ona dostępna tylko dla Ciebie, chyba że zdecydujesz się udostępnić wybrane pliki innym.

Odpowiednia konfiguracja usług sprawia, że procesy odbywają się automatycznie. Pozwala to na równoległą pracę na różnych, urządzeniach w zależności od potrzeby. To synchronizacja danych, ale także ich przywracanie w sytuacji, gdy wystąpi problem z jednym z urządzeń lub będzie konieczność jego zastąpienia nowym sprzętem. Dzięki chmurze w telefonie, takie przejście ze starego sprzętu na nowy, otrzymany na przykład w ramach abonamentu lub przeniesienia numeru, jest płynne i bezproblemowe.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus