Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Internet / Co gdy internet w telefonie nie działa? – poznaj pierwsze kroki

Co gdy internet w telefonie nie działa? – poznaj pierwsze kroki

Internet w telefonie

Co gdy internet w telefonie nie działa? – poznaj pierwsze kroki

Dostęp do internetu w niemal każdym miejscu dzięki nowoczesnym telefonom stał się dla wielu osób oczywistością. Można uzyskać go dzięki transmisji danych w wybranej technologii 3G, 4G/LTE czy 5G, albo też poprzez połączenie Wi-Fi. Czasami jednak mogą pojawić się problemy z komunikacją. Co zrobić, gdy nie działa internet w telefonie? Jak zdiagnozować problem? Jakie są najczęstsze przyczyny, dlaczego nie działa internet w telefonie? Sprawdź pierwsze kroki, które warto podjąć, by rozwiązać problem.

"Nie działa mi internet w telefonie!" – co robić?

Aby rozwiązać problem niedziałającego internetu w telefonie, trzeba znaleźć przyczynę usterki. Może ona leżeć w różnych miejscach, także w zależności od technologii, z której korzystasz. Zwykle jej zlokalizowanie, jak i usunięcie nie przysparza większych kłopotów, warto jednak dowiedzieć się, jak to zrobić, zanim pojawi się problem.

Nie działa internet w telefonie – WiFi czy mobilny?

Przede wszystkim upewnij się, które połączenie z internetem w telefonie nie działa. W domu, kawiarni, pracy czy na uczelni korzysta się przeważnie z łączności WiFi, poza nimi – z transmisji danych w ramach internetu mobilnego. Może się zdarzyć, że przypadkowo wyłączysz WiFi czy transmisję danych i to jest przyczyną braku dostępu do internetu. Warto także mieć na uwadze, że mobilny internet poza granicami kraju – w roamingu zagranicznym wymaga wprowadzenia odpowiednich ustawień, bez których nie będzie działał.

Zasięg, połączenie i transmisja danych

Włączony przypadkowo tryb samolotowy, wyłączone WiFi albo transmisja danych – to najczęstsze powody, dla których nie działa internet w telefonie. Wystarczy wtedy wyłączyć tryb samolotowy, włączyć WiFi lub transmisję i internet "wraca". W przypadku WiFi mogą pojawić się jeszcze problemy:

  • z zasięgiem sieci, siłą sygnału,
  • usuniętym, nieprawidłowym lub zmienionym hasłem WiFi,
  • wyłączonym automatycznym łączeniem się z siecią,
  • odrzucaniem połączenia przez sieć z powodu zabezpieczeń routera,
  • niezależnych od telefonu problemów z siecią WiFi.

Podobnie sytuacja wygląda dla transmisji pakietowej, która może być zakłócona poprzez zbyt słaby zasięg sieci GSM lub nawet brak możliwości zalogowania się do niej. Ważna jest także odpowiednia konfiguracja transmisji danych w telefonie dla wybranej sieci. W większości przypadków nowe telefony po włożeniu karty SIM i włączeniu automatycznie logują się do sieci i pobierają niezbędne ustawienia. Zwykle konieczne jest jedynie ich zaakceptowanie.

Pakiety danych a dostęp do internetu

Częstym problemem w przypadku mobilnego dostępu do internetu jest skończenie się pakietu danych – w przypadku oferty prepaid. Natomiast w przypadku abonamentu transmisja danych po wyczerpaniu się dostępnej ilości gigabajtów może być blokowana lub ograniczona, na przykład poprzez zmniejszenie prędkości. Dlatego, gdy z ustawieniami i połączeniem jest wszystko w porządku, a nadal nie działa internet w telefonie, sprawdź, czy pakiet się nie wyczerpał. Najczęściej można zrobić to poprzez kod wpisywany na telefonie, aplikację lub stronę operatora po zalogowaniu.

Jeżeli często korzystasz z internetu w telefonie i szybko kończą Ci się dostępne pakiety, warto rozważyć zmianę oferty. Sprawdź, co oferuje Plush przy przeniesieniu numeru – to nie tylko korzystne abonamenty, ale także szansa na zakup świetnych modeli telefonów. Internet w technologii 5G, która jest częścią oferty Plusha, daje możliwość szybkiej transmisji danych w oparciu o najnowsze standardy.

Kobieta z telefonem w dłoni sprawdza dostępność internetu

Prawidłowe działanie telefonu

Bardzo ważną kwestią, która może sprawić, że nie działa internet w telefonie, jest jego usterka, zawieszenie się bądź problem z oprogramowaniem. Wybrane wirusy, robaki, złośliwe programy mogą sprawić, że mimo połączenia nie da się korzystać z internetu. Podobnie w przypadku starszych urządzeń pobierana aktualizacja czy synchronizacja danych czasem sprawia, że dostęp do internetu jest chwilowo niemożliwy.

Telefon może mieć także problem z anteną, modułem GSM czy innymi podzespołami. Choć restart urządzenia często na chwilę pomaga, warto w takim momencie zastanowić się nad zakupem nowego sprzętu lub zaniesieniem tego posiadanego do serwisu.

Jak sprawdzić, dlaczego nie działa internet w telefonie?

Chcesz szybko uzyskać ważne informacje albo skorzystać z aplikacji internetowej na telefonie, ale stwierdzasz, że nie działa internet w telefonie? Sprawdź przyczynę usterki, korzystając z ustawień urządzenia. To, w jaki sposób to zrobić, zależy od telefonu, wersji systemu czy zainstalowanego oprogramowania.

Kobieta przy biurku sprawdza informacje w telefonie

Dostęp do internetu w urządzeniach z systemem Android

Dlaczego nie działa internet w telefonie Android? W pierwszej kolejności wejdź i sprawdź:

  1. Ustawienia -> Wi-Fi
  2. Ustawienia sieci komórkowych -> Włącz przesyłanie danych
  3. Ustawienia -> Tryb samolotowy

Sprawdź zasięg sieci, spróbuj wykonać połączenie. Spróbuj także uruchomić ponownie telefon. Upewnij się, czy problem nie dotyczy na przykład tylko jakiejś aplikacji – zdarzają się czasowe kłopoty z wybranymi serwerami, łącznością niezależne od dostępu do internetu w smartfonie.

Problemy z internetem w iPhone – iOS

Jeżeli nie działa internet w telefonie z iOS – iPhone, warto także zweryfikować ustawienia łączności bezprzewodowej. Dostępne są one w sekcji Ustawienia -> WiFi, a także Ustawienia -> Sieci komórkowe -> Opcje danych komórkowych lub Mobile Data (dane mobilne). Pozostałe kroki są podobne, jak w przypadku urządzeń z Androidem.

Dlaczego nie działa internet w telefonie z klawiaturą?

Jeżeli nie działa internet w telefonie klasycznym, starszego typu, niebędącym typowym smartfonem, także w pierwszej kolejności należy sprawdzić ustawienia połączeń sieciowych. Mogą one wyglądać różnie w zależności od producenta urządzenia i rodzaju oprogramowania. W razie wątpliwości warto sięgnąć do instrukcji urządzenia.

Nie działa internet w telefonie – rozwiązanie problemu z dostępem do sieci

Bardzo często znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie działa internet w telefonie, jest dość proste. Warto postępować zgodnie ze wspomnianymi wskazówkami, które okazują się przydatne w większości przypadków. Jeżeli jednak okazuje się, że problem nadal występuje, trzeba skonsultować go ze specjalistą.

Jeżeli usterki pojawiają się często i związane są z siecią albo telefon przestaje spełniać także inne oczekiwania, można również rozważyć przeniesienie numeru i zakup nowego telefonu. Dostęp do internetu w telefonie to dla wielu osób ważny aspekt codziennych obowiązków zawodowych, sposób na stały kontakt z bliskimi czy rozrywkę, dlatego warto zadbać o jego niezawodność.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus