Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Ile pamięci ram w telefonie potrzebuję?

Ile pamięci ram w telefonie potrzebuję?

Ile pamięci ram w telefonie - baner

Ile pamięci ram w telefonie potrzebuję?

Ilość pamięci RAM w telefonie to jeden z kluczowych parametrów wpływających na wydajność smartfona. Ile RAM-u w telefonie jest potrzebne? Zapraszamy do lektury.

Podzespoły wpływające na płynność działania smartfona

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale każdy smartfon jest niewielkim, kieszonkowym komputerem. Podobnie jak komputer stacjonarny lub laptop posiada on ekran (wyświetlacz) i klawiaturę (najczęściej dotykową). Smartfon posiada również wiele zminiaturyzowanych podzespołów, które odpowiadają za jakość jego pracy. Sercem smartfona jest procesor. Wielordzeniowe procesory są już raczej standardem w większości telefonów. Telefon posiada również dysk twardy – jest to kość pamięci ROM, w której zapisywane są pliki, filmy i zdjęcia, a także gdzie instalowane są aplikacje. Za prezentację graficzną multimediów i wydajność gier odpowiada procesor graficzny telefonu. Miniaturowa karta sieciowa (bezprzewodowa) i karta dźwiękowa są również podstawowymi elementami smartfona. Mówiąc o konfiguracji telefonu, nie można zapomnieć o pamięci RAM.

Co to jest pamięć RAM telefonu?

Naprawa telefonu

RAM (ang. random-access memory) to tzw. pamięć swobodnego dostępu. Co to oznacza? Urządzenie ma szybki i bezpośredni dostęp do dowolnej komórki pamięci w tym samym czasie. Ma ona formę niewielkiej kostki pamięci, której zasoby są zawsze dostępne dla telefonu do zapisu i odczytu. To w pamięci RAM w pierwszej kolejności zapisują się na bieżąco dane włączonych i używanych aplikacji. Cechą pamięci RAM jest jej krótkotrwałość – dane usuwają się praktycznie natychmiast po zaniku zasilania.

Czym różni się pamięć ROM od pamięci RAM w telefonie?

Pamięć w telefonie jest zagadnieniem bardzo szerokim, które wymaga doprecyzowania. Na pytanie “ile powinno być pamięci w telefonie?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi bez wyszczególnienia, o jaką pamięć chodzi. RAM jest pamięcią podręczną, służącą do wykonywania operacji przez system i aplikacje. Pamięć ROM jest natomiast pamięcią masową (zwaną też trwałą), która służy do przechowywania plików.

Wielkość pamięci liczona jest w Bajtach, Megabajtach i Gigabajtach. Z założenia pamięci RAM będzie zawsze wielokrotnie mniej niż pamięci ROM (pamięci telefonu na pliki). Pamięć RAM będzie jednak szybsza i bardziej dostępna. Pamięć ROM to dysk telefonu. Nowe telefony posiadają obecnie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset GB pamięci na dane. Z kolei pamięci RAM jest kilka lub kilkanaście GB. Czas dostępu do pamięci ROM oczywiście ma znaczenie, jeśli chodzi o wydajność urządzenia. Jednak to właśnie pamięć RAM wpływa bezpośrednio na płynność pracy smartfona.

Na co wpływa pamięć RAM w telefonie?

Pamięć RAM w telefonie wpływa bezpośrednio na płynność pracy każdego smartfona. Jeśli smartfon ma mało pamięci RAM, przy intensywnym korzystaniu z telefonu i uruchomionych wielu aplikacjach pamięć podręczna szybko się zapełnia i urządzenie zwalnia nawet przy najprostszych czynnościach. Zapełniona pamięć RAM może skutkować nawet “zawieszeniem” się smartfona i koniecznością jego kolejnego uruchomienia, aby wyczyścić zasoby pamięci podręcznej. Pamięć RAM jest parametrem, który jest często niedoceniany przy ocenie szybkości pracy nowego telefonu. Użytkownicy wybierają smartfony z wielordzeniowymi procesorami, ogromną pamięcią wewnętrzną i wielkim ekranem HD. Zapominają przy tym, że to właśnie pamięć RAM będzie w pierwszej kolejności odpowiadać za szybkość pracy smartfona.

Ile pamięci RAM jest potrzebne, aby telefon działał sprawnie

Analiza - telefon

Ile RAM-u w telefonie potrzeba, aby telefon działał płynnie? Odpowiedź jest prosta – im więcej, tym lepiej. Branża GSM zmienia się niezwykle dynamicznie i być może na czas czytania tego artykułu prezentowane tu dane nie będą już aktualne. Naszym zdaniem telefon z pamięcią RAM 1 GB to przeżytek. Podejrzewamy, że większość nowych aplikacji będzie się na nim “wieszać”, ponieważ 1 GB pamięci RAM nie zapewni wystarczającej sprawności telefonu, nawet jeśli jest on wyposażony w nowoczesny wielordzeniowy procesor.

Czy 2 GB pamięci RAM w smartfonie wystarczą? Jeszcze rok lub dwa lata temu powiedzielibyśmy, że jest to absolutne minimum, aby zapewnić choćby minimalną jakość pracy. W 2022 roku 4 GB pamięci RAM w telefonie zapewnia umiarkowanie dobre doświadczenie w użytkowaniu smartfona pod warunkiem, że wykorzystujesz urządzenie jedynie do rozmów telefonicznych, przeglądania internetu i sieci społecznościowych lub okazjonalnie grasz w niewymagające gry. Oczywiście im więcej RAM, tym aplikacje na smartfonie będą działać szybciej i płynniej. Obecne flagowce są wyposażone w pamięć nawet 12, 16 lub 18 GB RAM. Taka ilość pamięci podręcznej zapewnia bardzo przyjemną, wielozadaniową pracę na wielu aplikacjach. Gra na flagowcu z pamięcią RAM 12 GB to prawdziwa przyjemność. Taki telefon może być z powodzeniem wykorzystywany jako kompan codziennych czynności, w treningu, do obsługi aplikacji w pracy zawodowej, oglądania filmów, słuchania muzyki, a także jako niezawodna platforma do bardziej skomplikowanych gier.

Optymalizacja pamięci RAM – co zrobić, aby telefon działał szybciej?

Obecnie panuje trend, że kolejne aplikacje na telefon stają się coraz bardziej wymagające pod względem wykorzystania baterii oraz pamięci RAM. Rozwój aplikacji jest szybszy, niż cykl życia smartfona, który po dwóch latach użytkowania zaczyna być zbyt wolny. Producenci oraz deweloperzy odpowiedzialni za nowe wersje systemów operacyjnych zaczęli optymalizować oprogramowanie smartfonów, aby jak najbardziej efektywnie zarządzać energią oraz pamięcią podręczną urządzeń. Teraz chyba każdy smartfon ma w swoim zestawie aplikacji podstawowych narzędzia do czyszczenia pamięci podręcznej i wyłączania niepotrzebnych aplikacji. Nie zapominajmy, że również zwykły restart telefonu (ponowne uruchomienie) pozwoli na wyczyszczenie pamięci podręcznej, zamknięcie wszystkich aplikacji i przeładowanie działających procesów systemu operacyjnego, dzięki czemu telefon będzie działał szybciej, płynniej i wydajniej.

Przenieś numer – dobry sposób na nowy telefon z większą ilością pamięci RAM

Jeśli Twój obecny smartfon “nie ma mocy” i czujesz, że ilość jego pamięci RAM jest niewystarczająca, aby komfortowo korzystać z telefonu, warto rozejrzeć się za nowym urządzeniem. Alternatywą dla zakupu nowego sprzętu ze sklepu wydaje się być telefon z drugiej ręki. Jednak w tym przypadku nigdy nie wiemy, na co trafimy. Urządzenie może mieć ukryte wady lub być niespłacone w zakupie ratalnym, co rodzi jeszcze większe problemy. Nowa umowa abonencka z dotychczasowym operatorem lub przeniesienie numeru z jednej sieci do drugiej wraz z zakupem sprzętu to całkiem dobry sposób na wymianę smartfona na nowy z większą ilością RAM.

Premiery nowych smartfonów są ogłaszane niemal każdego dnia, wybór jest więc ogromny. Niekoniecznie musimy kupować aktualne flagowce. Już telefon ze średniej półki cenowej, o ile wyposażony w wystarczającą ilość pamięci RAM posłuży nam kolejne kilka lat.

Superoferta smartfonów na raty 0%

W ofercie Plusha znajdziesz telefony na każdą kieszeń – zarówno te idealne do intensywnego użytkowania (np. oglądania filmów, grania w gry i surfowania po sieci), jak i prostsze modele przeznaczone głównie do rozmów i wiadomości. Marka posiada szeroki wybór urządzeń na raty 0% i za złotówkę na start – dzięki temu zmiana smartfona na nowy nie obciąży budżetu, a Ty będziesz mógł cieszyć się dobrym sprzętem w korzystnej cenie. Co ciekawe, w Plushu możesz kupić telefon z abonamentem lub bez kosztów abonamentu. To wygodne rozwiązanie dla osób, które mają długi czas do końca aktualnej umowy i nie mogą w tej chwili przenieść numeru.

Pamięć RAM to podstawa!

Wierzymy, że zachęciliśmy Cię do dokładnej analizy parametrów technicznych Twojego kolejnego smartfona. Przekaz marketingowy mówiący o nadzwyczajnej rozdzielczości ekranu, procesorze z wieloma rdzeniami czy wyjątkowej karcie graficznej to jedno. Tymczasem ilość pamięci RAM to podstawowy wyznacznik szybkości i płynności działania smartfona, którym powinniśmy się kierować w wyborze nowego telefonu.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus