Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Jak nagrywać ekran w telefonie z Android i iOS?

Jak nagrywać ekran w telefonie z Android i iOS?

Mężczyzna trzyma telefon z widocznym ekranem

Jak nagrywać ekran w telefonie z Android i iOS?

Nagrywanie ekranu w telefonach może okazać się przydatną funkcją. Stworzenie poradnika, prezentacji czy filmu jest czasem potrzebne w celach prywatnych lub zawodowych. Jak wygląda nagrywanie ekranu Android, a jak w iOS? Jak włączyć nagrywanie ekranu, czy zawsze będzie to możliwe? Przeczytaj nasze podpowiedzi związane z zagadnieniem, jak nagrywać ekran telefonu za pomocą wbudowanych lub zainstalowanych dodatkowo aplikacji.

Na czym polega nagrywanie ekranu?

Działania wykonywane na telefonie, na przykład działania w aplikacjach, konfigurowanie urządzenia, pisanie SMS-ów czy przeglądanie internetu można zapisywać w postaci materiału wideo. Zwykle zawiera on również dźwięki, jakie odtwarzają w tym czasie uruchamiane aplikacje, a w zależności od wyboru – również dźwięki z zewnątrz. To właśnie określane jest jako nagrywanie ekranu.

Aby dowiedzieć się, jak włączyć nagrywanie ekranu, przeczytaj dalszą część artykułu. Opisane w nim czynności mogą różnić się w zależności od:

 • posiadanego modelu telefonu,
 • systemu operacyjnego, jego wersji oraz nakładek,
 • dostępnych aplikacji,
 • aplikacji, które mają zostać nagrane.

Najczęściej pojawia się pytanie, jak uruchomić nagrywanie ekranu Android albo iOS. Zwykle nie jest potrzebne do tego instalowanie żadnych aplikacji, bo w nowych urządzeniach można skorzystać z funkcji systemowej.

Jak włączyć nagrywanie ekranu Android?

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak nagrywać ekran telefonu z najpopularniejszym systemem operacyjnym Android, sprawdź jaką jego wersję posiadasz. Od Androida powyżej 7.0 Nougat funkcja obejmująca nagrywanie ekranu Android powinna być dostępna w ramach narzędzia systemowego. Zwykle jednak jest ukryta, bo nie należy do najpowszechniej wykorzystywanych możliwości. Można spróbować umieścić ją wśród narzędzi podręcznych:

 1. Rozwinąć pasek od góry ekranu,
 2. Przejść do edycji przypiętych narzędzi,
 3. Wyszukać "Nagrywanie ekranu" i przeciągnąć do menu podręcznego.

Teraz uruchomienie nagrywania ogranicza się do wybrania tej opcji z menu – rozpocznie się po zakończeniu odliczania. Jeżeli uruchamiasz funkcję po raz pierwszy, może być konieczne przyznanie odpowiednich uprawnień – do aparatu, mikrofonu, zapisu w pamięci. Aby zakończyć nagrywanie ekranu Android, kliknij powiadomienie o nagrywaniu.

W przypadku wybranych telefonów opcja uruchomienia nagrywania ekranu może być też dostępna za pomocą gestu. Szczegóły sprawdzisz w opisie danego modelu i jego możliwości.

Mężczyzna stojący przodem trzyma w ręce telefon

Jak nagrywać ekran telefonu w iOS?

W przypadku iPhone oraz iPad funkcja nagrywania ekranu dostępna jest jako narzędzie systemowe od iOS 11. Można także umieścić ją w menu podręcznym. Standardowo powinna być dostępna w ustawieniach:

 • Centrum Sterowania -> Dostosowanie Narzędzia -> Nagranie z ekranu

Dodaj ją za pomocą plusa na zielonym tle, będzie dostępna w podręcznym menu rozwijanym na dole, w formie ikonki z kółkiem. Jak włączyć nagrywanie ekranu? Po prostu rozwiń menu i wybierz opcję "Nagranie z ekranu", rozpocznie się ono po zakończeniu odliczania. Wyłączasz je w ten sam sposób.

Masz starszy model iPhone, który nie obsługuje tej opcji? Możesz kupić nowy w dobrej cenie przenosząc numer do Plusha – sprawdź ofertę na stronie.

Z jakich ustawień można skorzystać podczas nagrywania?

Zanim rozpoczniesz nagrywanie, w wybranych aplikacjach możesz skonfigurować parametry nagrania. To na przykład:

 • rozdzielczość nagrania,
 • nazwa pliku docelowego,
 • format pliku wideo,
 • ścieżka zapisu.

Warto mieć na uwadze, że możliwa jest także późniejsza zmiana nazwy czy lokalizacji pliku lub konwersja na inny format lub mniejszą rozdzielczość za pomocą osobnych narzędzi do obróbki materiałów wideo.

Gdzie zapisują się materiały nagrane na telefonie?

Jeśli wiesz już jak nagrywać ekran telefonu, możesz zastanawiać się, gdzie zapisywane są nagrane filmiki. Często gdy zakończy się nagrywanie ekranu Android albo iOS otrzymujesz powiadomienie z możliwością bezpośredniego przejścia do zapisanego pliku. Jego lokalizacja może się różnić w zależności od użytego narzędzia czy programu do stworzenia nagrania, a także wybranych ustawień. Zwykle zapisywane wideo znajduje się w pamięci telefonu, w katalogu Nagrania z ekranu/Recorded Video lub podobnym. Dostęp do niego będzie najprostszy poprzez galerię.

Nagrywanie ekranu Android i iOS dedykowaną aplikacją

Podstawowe narzędzie systemowe do nagrywania ekranu Android i iOS nie ma zaawansowanych opcji. Osoby często wykonujące nagrania mogą oczekiwać czegoś więcej, dlatego powstało kilka aplikacji dedykowanych do nagrywania ekranu telefonu. Mogą one posiadać możliwość konfiguracji dodatkowych ustawień nagrania oraz jego późniejszej edycji. Aplikacje takie najlepiej pobierać ze sprawdzonego źródła – sklepu Google Play czy w przypadku Apple z App Store.

Kiedy nagrywanie ekranu nie jest możliwe?

Są sytuacje, w których instrukcje jak włączyć nagrywanie ekranu nie będą przydatne. Dotyczy to między innymi telefonów ze starszymi wersjami systemów operacyjnych, których nie można uaktualnić. Nagranie może też nie działać, gdy jest uruchomiona opcja klonowania ekranu na przykład na telewizor. Dodatkowo niektóre aplikacje przechowujące poufne dane mogą mieć uruchomione blokady, które uniemożliwiają nagranie zawartości. To na przykład aplikacje bankowe. W wybranych wersjach możliwe jest jednak czasowe wyłączenie takiej blokady.

Jeżeli oprogramowanie Twojego starego telefonu nie pozwala na nagrywanie ekranu, a jest Ci to potrzebne, może to właśnie czas na jego zmianę? Przenieś numer do Plusha i kup przy okazji jeden z wielu nowoczesnych smartfonów, które z pewnością spełnią Twoje wymagania. Dzięki temu będziesz mieć możliwość tworzenia dowolnych materiałów wideo z nagrań ekranu telefonu.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus