Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Jak odzyskać skasowany SMS w telefonie z Androidem i iOS

Jak odzyskać skasowany SMS w telefonie z Androidem i iOS

Odzyskiwanie skasowanego SMS

Jak odzyskać skasowany SMS w telefonie z Androidem i iOS

Wiadomości SMS cieszą się dużą popularnością jako forma szybkiej komunikacji czy weryfikacji tożsamości w wybranych usługach. Czasem znajdują się w nich ważne informacje, które chcemy zachować. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy SMS zostanie omyłkowo usunięty. Jak odzyskać skasowane SMS-y z telefonu, czy jest to możliwe? W jaki sposób można przywrócić wiadomość SMS-y na smartfonie z Androidem, jak sytuacja wygląda w przypadku telefonów iPhone? Sprawdź wskazówki, jak można spróbować uzyskać dostęp do usuniętych SMS-ów.

Ważne dane zapisane w SMS-ach

Choć SMS-y służą głównie do wymiany prostych wiadomości, często mogą mieć duże znaczenie. Zawarte w nich informacje mogą obejmować:

  • dane dostępu do usług,
  • ważne dowody w sprawach, na przykład o oszustwo,
  • wiadomości sentymentalne, pamiątkowe.

Jeżeli zostaną one przypadkowo usunięte, pojawia się pytanie, jak odzyskać skasowane SMS-y. Jest to możliwe, ale nie zawsze podjęte próby przynoszą skutek. Wiele zależy m.in. od tego, jakie działania były podejmowane przed i tuż po usunięciu wiadomości.

Usunięcie SMS-ów – kiedy może nastąpić?

Najczęściej niechciane usunięcie SMS-ów ma miejsce przypadkowo. Zwyczajem jeszcze z dawnych lat, gdy telefony miały mocno ograniczoną pamięć, jest regularne czyszczenie skrzynki SMS. Często też kasuje się niepożądane reklamy albo informacje. Przy zaznaczaniu wielu wiadomości może dojść do omyłkowego wybrania także ważnego wątku smsowego.

Usunięcie SMS-a może również nastąpić przy okazji "czyszczenia" danych telefonu. Smartfon przywrócony do ustawień fabrycznych jest “czysty” jak nowy – jeżeli były na nim ważne dane bez kopii zapasowej, to może okazać się, że mamy mały problem.

Na szczęście usunięcie SMS-a czy całego wątku konwersacji z osobą lub grupą osób nie skutkuje natychmiastowym wymazaniem danych bezpowrotnie. Najczęściej wiadomości takie po prostu przestają być dostępne, ale jeszcze przez jakiś czas pozostają w pamięci telefonu. Dodatkowo, jeżeli urządzenie korzysta z automatycznych kopii zapasowych danych obejmujących także SMS-y, będą one przechowywane w chmurze.

Zapobiegaj utracie danych – twórz kopie zapasowe!

Uniwersalnym sposobem na to, jak odzyskać skasowane SMS-y, jest odnalezienie ich z pomocą kopii zapasowych danych telefonu. Jednak, aby móc skorzystać z tej możliwości, trzeba zezwolić na ich tworzenie wcześniej – przed faktem usunięcia SMS-a. Należy się upewnić, że nasza konfiguracja obejmuje tworzenie kopii SMS-ów i w razie potrzeby zaznaczyć odpowiednią opcję. Można to zrobić w ustawieniach kopii zapasowych/synchronizacji danych w chmurze.

Nowoczesne telefony, jakie możesz znaleźć w ofercie przeniesienia numeru do Plusha, zazwyczaj mają możliwość włączenia pełnej kopii zapasowej danych podczas pierwszej konfiguracji. Jest ona regularnie aktualizowana, by zapobiec utracie ważnych danych.

Sprawdź, jak odzyskać skasowane SMS-y

Mężczyzna wysyła SMS

W sytuacji, gdy zdajesz sobie sprawę, że usunięte zostały ważne wiadomości SMS, które chcesz przywrócić, w pierwszej kolejności zadbaj to, by telefon nie nadpisał utraconych danych. Co zrobić, aby temu zapobiec?

  • wyłącz dostęp do Wi-Fi i transmisję danych,
  • najlepiej uruchom także tryb samolotowy.

Wszystko po to, by nie wygenerować nowych danych, które nadpisałyby się w miejscu usuniętego SMS-a. To jakie będą teraz następne kroki zależy m.in. od konfiguracji telefonu, jego systemu operacyjnego i posiadanych aplikacji. Sposób na to, jak odzyskać skasowany SMS na Androidzie będzie nieco różnił się od działań na iOS, jednak co do zasady obejmuje korzystanie z podobnych narzędzi.

Jak odzyskać skasowany SMS na Android?

Jeżeli zastanawiasz się, jak odzyskać skasowane SMS-y na smartfonach z Androidem, możesz spróbować kilku opcji. Najważniejsze jednak są opisane wcześniej kroki, które pomogą zapobiec niepożądanemu nadpisaniu danych, z których można próbować odzyskiwać wiadomości.

Aplikacje do przywracania skasowanych SMS

Naturalnym krokiem w procesie odzyskiwania SMS-ów wydaje się specjalna aplikacja. Wiele appek typu SMS recovery można znaleźć w sklepie Google Play. Jednak to podejście może być “pułapką”, bo wszelkie działania na telefonie wymagające zapisu do pamięci, w tym pobranie i instalacja nowych aplikacji mogą okazać się zgubne dla skasowanych wiadomości. Dlatego skorzystanie z aplikacji ma uzasadnienie głównie wtedy, gdy była ona już wcześniej zainstalowana.

Należy także starannie wybrać oprogramowanie, z którego się korzysta i nie instalować aplikacji z nieznanych źródeł. Mogą one wyrządzić więcej szkody niż pożytku, bo do działania wymagają nadania wielu uprawnień. Zawsze sprawdź opinie o danej aplikacji i skuteczności jej działania. Oczywiście wszelkich informacji szukaj na innym urządzeniu niż telefon ze skasowanymi SMS-ami. Najczęściej niestety dobre aplikacje do odzyskiwania SMS-ów są płatne, a i tak nie gwarantują pełnej skuteczności.

Kopia zapasowa i synchronizacja Google

Optymalnym sposobem na odzyskanie różnych danych z telefonu, w tym także na to, jak odzyskać skasowane SMS-y jest skorzystanie z kopii zapasowej na dysku Google w automatycznych usługach synchronizacji danych urządzenia. Ważne jednak, aby były one uruchomione jeszcze przed skasowaniem SMS-a. Jeżeli dysponujesz kopią zapasową, wybierz jej odpowiednią wersję i przywróć na telefon. To działanie wykasuje jednak wszystkie dane, które były zapisane pomiędzy datą tworzenia kopii a chwilą obecną.

Istnieją także specjalne aplikacje, które z pliku kopii zapasowej mogą wyodrębnić dane wiadomości i przywrócić jedynie tę część kopii.

Smartfon z uprawnieniami administratora – root telefonu

Jeżeli telefon, na którym zostały usunięte przypadkowo wiadomości, zostanie "zrootowany", czyli będziesz miał na nim uprawnienia administratora, odzyskanie wiadomości może okazać się prostsze. Prawdopodobnie znajdują się one nadal w pamięci urządzenia, tylko w ukrytym folderze. Należy spróbować odnaleźć katalog z usuniętymi wiadomościami i przywrócić je do skrzynki. Wymaga to jednak zaawansowanej znajomości obsługi systemu telefonu.

Jak odzyskać skasowane SMS z telefonu z iOS – iPhone?

Jak odzyskać skasowane SMS w przypadku iPhone? Także jest to możliwe, jeżeli korzystasz z funkcji kopii zapasowych w iCloud lub iTunes. Podobnie jak w przypadku kopii na dysku Google, może wymagać przywrócenia całego telefonu do stanu z kopii zapasowej – zresetowania i skorzystania z opcji Przywróć z iCloud Backup lub podłączenia do komputera i wybrania Backupu w iTunes.

Na iOS dostępne są także aplikacje do odzyskiwania wiadomości SMS, jednak podobnie jak w przypadku Androida, mogą nie być one skuteczne. Najkorzystniejsze jest regularne dbanie o kopię zapasową danych. Dzięki niej w razie różnych awaryjnych sytuacji najważniejsze informacje z telefonu nie przepadną.

Czy odzyskanie skasowanych SMS-ów zawsze jest możliwe?

Nawet jeżeli znasz już sposób jak odzyskać skasowane SMS, musisz wiedzieć, że nie zawsze będzie to możliwe. Czasami brak dbałości o kopie zapasowe czy zbyt długi czas, jaki upłynął od momentu usunięcia SMS-a, sprawia, że jego odzyskanie przestaje być wykonalne. Jeśli masz wątpliwości, czy poradzisz sobie samodzielnie z tym zadaniem, warto rozważyć udanie się do odpowiedniego serwisu GSM, gdzie w odzyskaniu SMS-ów pomogą Ci specjaliści.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus