Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Jak sprawnie przenieść kontakty z telefonu na telefon?

Jak sprawnie przenieść kontakty z telefonu na telefon?

Przenoszenie kontaktów z telefonu na telefon

Jak sprawnie przenieść kontakty z telefonu na telefon?

Zachowanie wirtualnej książki z kontaktami jest bardzo ważną kwestią zarówno w przypadku telefonów czy maili do znajomych, jak i w sprawach biznesowych. Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon przy zmianie urządzenia, w jaki sposób przesłać dane, by udostępnić je komuś w razie potrzeby? Przeczytaj więcej o sprawdzonych sposobach na kopiowanie kontaktów z urządzeń mobilnych, tworzeniu kopii zapasowych i odzyskiwaniu kontaktów.

Przenoszenie kontaktów pomiędzy telefonami

Sposobów na to, jak przenieść kontakty z telefonu na telefon jest kilka. Wiele zależy od samego urządzenia, z którego mają być przenoszone kontakty. Inne możliwości udostępniają współczesne smartfony z Androidem czy Apple iOS, inaczej natomiast trzeba postępować w przypadku klasycznych telefonów.

Nowoczesne smartfony z Androidem i iPhone

Współczesny telefon komórkowy ma szereg wbudowanych funkcji, dzięki którym zarządzanie kontaktami jest proste. Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon w przypadku smartfona z Androidem lub iPhone z iOS? Można skorzystać z:

  • automatycznych kopii zapasowych w chmurze,
  • bezpośredniego przesyłania kontaktów pomiędzy telefonami,
  • opcji kopiowania kontaktów na kartę pamięci, kartę SIM, komputer,
  • dodatkowych aplikacji i narzędzi do zarządzania kontaktami.

Szczegółowe instrukcje dotyczące poszczególnych metod znajdziesz w dalszej części tekstu.

Klasyczne telefony komórkowe i kopiowanie kontaktów

Współczesne smartfony w naturalny sposób mają rozwiązany potencjalny problem z przeniesieniem kontaktów. Inaczej może być w przypadku starszych telefonów komórkowych, niemających zaawansowanych systemów operacyjnych takich jak Android czy iOS. Mimo to większość z nich obsługuje standardowe formaty plików wizytówek - VCF, za pomocą których można przenosić kontakty. Można je wtedy skopiować lub wyeksportować na kartę pamięci czy komputer, by następnie przenieść na inny telefon.

Kobieta trzyma w dłoni telefon

Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon - automatyczne kopie zapasowe

W sytuacji, gdy masz nowy sprzęt i zastanawiasz się, jak przenieść kontakty z telefonu na telefon, najwygodniej jest skorzystać z opcji kopii zapasowych. Dane kontaktów, czy to na Androidzie, czy iOS są automatycznie synchronizowane w sieci, jeżeli opcja tworzenia kopii zapasowej w chmurze nie jest wyłączona. Można to sprawdzić i skonfigurować wchodząc w opcje:

Ustawienia -> Kopia i kasowanie danych -> Utwórz kopię zapasową

Dzięki takim ustawieniom, konfigurując nowy telefon, na przykład przy okazji przeniesienia numeru do Plusha, wystarczy zalogować się na swoje konto Google lub iCloud, wyrazić zgodę na synchronizację danych i poczekać na pobranie książki adresowej.

Kopia zapasowa kontaktów w chmurze może być także wyeksportowana do pliku i przywrócona na dowolny smartfon, niekoniecznie nowy. To sposób na to, jak przesłać kontakty z telefonu na telefon czy to poprzez dysk Google, czy komputer.

Sprawdź, jak przesłać kontakty z telefonu na telefon bezpośrednio

Jak skopiować kontakty z telefonu na telefon bez udziału usług Google czy iCloud? Można wykorzystać bezpośrednie połączenie Bluetooth pomiędzy telefonami. Za jego pomocą możliwe jest przesłanie pojedynczego kontaktu, kilku wybranych lub nawet całej książki z kontaktami.

Jak przesłać kontakty z telefonu na telefon za pomocą Bluetooth? Szczegóły zależą od posiadanego smartfona czy telefonu i jego systemu operacyjnego, najczęściej jednak należy:

  1. Upewnić się, że obydwa urządzenia mają aktywny Bluetooth.
  2. Na telefonie, z którego mają być przesłane kontakty uruchomić aplikację Kontakty.
  3. W aplikacji wybrać kontakt, który ma być przesłany i skorzystać z opcji udostępnij przez Bluetooth.
  4. Na drugim urządzeniu odebrać plik i zapisać, dodając do kontaktów.

Przenoszenie kontaktów za pomocą Bluetooth

W zależności od telefonu opcja udostępniania może też kryć się pod nazwą importowanie/eksportowanie kontaktów. Przy przesyłaniu większej ilości lub całości kontaktów, odpowiednie opcje najczęściej znajdują się w menu zarządzania kontaktami.

Alternatywnym do Bluetooth sposobem na to, jak przenieść kontakty z telefonu na telefon, jest wysyłanie pojedynczych wizytówek przez MMS. W ostateczności można również przenieść je przez SMS-a w formie tekstowej, ale najczęściej sposób ten wymaga tworzenia na nowym telefonie kontaktów od początku.

Jak skopiować kontakty z telefonu na telefon z użyciem karty pamięci?

Kolejnym sposobem przenoszenia numerów z telefonu na telefon jest kopiowanie ich na kartę pamięci, a następnie importowanie z niej. Wymaga to telefonów posiadających sloty kart microSD oraz posiadania samej karty pamięci. Kolejne kroki są podobne jak w przypadku przesyłania kontaktów przez Bluetooth. Z menu zarządzania kontaktami wybierasz opcję Eksportuj na nośnik. Po przełożeniu karty do nowego telefonu należy natomiast zaimportować kontakty z nośnika.

W analogiczny sposób można skopiować kontakty na komputer, na przykład podłączając telefon za pomocą przewodu, a następnie zgrać je na drugie urządzenie.

Przenoszenie kontaktów zapisanych na karcie SIM

Starszym sposobem na to, jak przenieść kontakty z telefonu na telefon, nadal jednak możliwym do wykonania jest skorzystanie z pamięci karty SIM. Trzeba mieć jednak świadomość, że na SIM zapisywane są jedynie podstawowe informacje o kontaktach – nazwa, numer telefonu, ewentualnie adres e-mail. Nie są to pełne wizytówki ze zdjęciami i szczegółowymi danymi.

Kobieta rozmawia przez telefon

Jak skopiować kontakty z telefonu na telefon, używając karty SIM? Zapisz swoje kontakty na karcie SIM, korzystając z opcji Eksportuj na kartę SIM, a następnie przełóż ją do nowego telefonu. Teraz możesz ustawić w aplikacji Kontakty odczyt z karty SIM, a także skopiowanie tych kontaktów do pamięci telefonu - Importuj z karty SIM. Pamiętaj, że jeżeli przenosisz swój numer, na przykład do Plusha, otrzymasz nową kartę SIM. Nie będzie na niej zapisanych numerów innych niż ewentualne kontakty do operatora.

Przydatne narzędzia i aplikacje do kopiowania kontaktów

Jeżeli korzystanie z chmury Google czy iCloud przysparza Ci problemów lub po prostu nie chcesz stosować tych rozwiązań, możesz postawić na narzędzia dedykowane do zarządzania kontaktami. Oprócz domyślnych, będących częścią systemu telefonu, można zainstalować aplikacje pomagające w tworzeniu, zarządzaniu, synchronizacji oraz kopiowaniu kontaktów. Warto jednak mieć na uwadze, że większość współczesnych telefonów wszystkie udostępnia te funkcje z użyciem domyślnych aplikacji.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus