Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Internet / Jak udostępnić internet w telefonie z systemem Android i iOS?

Jak udostępnić internet w telefonie z systemem Android i iOS?

Udostępnianie internetu z telefonu na komputer

Jak udostępnić internet w telefonie z systemem Android i iOS?

Obecnie niemalże wszystkie telefony umożliwiają bezproblemowe i szybkie łączenie się z internetem. Nie każdy użytkownik smartfona zdaje sobie jednak sprawę, że jego urządzenie może służyć jako mobilny router. Za pomocą telefonu można udostępniać internet nie tylko sobie (np. podczas korzystania z laptopa), ale również innym osobom. Co warto wiedzieć na ten temat i jak udostępnić internet z telefonu z systemem Android lub iOS?

Udostępnianie internetu – o czym należy pamiętać?

Wiele osób zastanawia się, jak udostępnić internet z telefonu innym urządzeniom, tak, aby móc korzystać z nich wtedy, kiedy nie mają stałego połączenia z siecią. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w dzisiejszych czasach, kiedy to większość z nas zależna jest od dostępu do internetu – praca zdalna, nauka, czy nawet codzienne czynności, takie jak robienie zakupów, płacenie rachunków lub załatwianie spraw urzędowych wykonywane z dowolnego miejsca wymagają szybkiego łącza. Okazuje się jednak, że nie stanowi to żadnego problemu, bowiem zdecydowana większość dostępnych obecnie na rynku smartfonów umożliwia udostępnianie internetu innym urządzeniom – komputerom stacjonarnym, laptopom, czy sprzętom mobilnym.

Jak udostępnić internet z telefonu?

Warto pamiętać, że korzystanie z funkcji udostępniania internetu może wpływać na zużycie danych komórkowych, wobec tego, jeśli ma się ograniczony pakiet danych, lepiej kontrolować swoje zużycie i zawczasu sprawdzić, czy posiada się wystarczającą ilość dostępnego transferu. Po upewnieniu się, można przejść do udostępniania internetu. Jak to zrobić?

Hotspot osobisty (iOS i Android)

W przypadku telefonów z systemem iOS, udostępnienie internetu za pomocą hotspotu osobistego jest bardzo proste. W tym celu musimy przejść do ustawień telefonu, znaleźć opcję "Sieć komórkowa" i "Hotspot osobisty", a następnie ją włączyć. Możemy także dostosować ustawienia sieci, takie jak nazwa czy hasło dostępu.

W telefonach z systemem Android, należy natomiast w ustawieniach telefonu znaleźć opcję “Router Wi-FI”, "Hotspot mobilny" lub "Tethering". Aby udostępnić internet, musimy włączyć tę funkcję, a następnie skonfigurować ustawienia sieci (nazwa sieci i hasło dostępu).

Hotspot - udostępnianie internetu z telefonu na telefon

Bluetooth Tethering

Choć użycie hotspotu w wielu przypadkach będzie lepszym wyborem, to jednak istnieją także inne sposoby na udostępnianie internetu – na przykład wykorzystanie możliwości, jakie oferuje technologia Bluetooth. Chcąc skorzystać z takiej metody, należy połączyć telefon z innym urządzeniem za pomocą Bluetooth, a następnie włączyć opcję udostępniania internetu. W urządzeniu docelowym należy natomiast wyszukać dostępne urządzenia Bluetooth i połączyć się z telefonem. Dzięki temu z łatwością będziemy mogli korzystać z udostępnionego internetu.

USB Tethering

Powyższe metody to jednak nie wszystko! Jeśli preferujemy przewodowe połączenie, możemy skorzystać z opcji USB Tethering. W tym celu musimy podłączyć swój telefon do komputera lub innego urządzenia za pomocą kabla USB. Następnie w ustawieniach telefonu włączamy opcję udostępniania internetu i wybieramy tryb USB Tethering. Po wykonaniu wspomnianych kroków połączenie z telefonem zostanie nawiązane, a my będziemy mogli swobodnie korzystać z internetu.

Udostępnianie internetu z telefonu – zalety i wady

Jak każda technologia, udostępnianie internetu z telefonu także ma swoje zalety i wady, o których warto wiedzieć. Jednym z największych atutów jest bez wątpienia mobilność. Możemy mieć dostęp do internetu w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie, o ile mamy sygnał telefoniczny. Jest to szczególnie przydatne, kiedy podróżujemy, jesteśmy poza zasięgiem Wi-Fi lub gdy korzystamy z urządzenia, które nie ma własnego modemu. Możliwość skorzystania z udostępnionego internetu przydaje się również w przypadku, kiedy mamy problem z połączeniem Wi-Fi, a pilnie potrzebujemy dostępu do internetu – okazuje się bowiem, że jest to znakomite rozwiązanie w sytuacjach awaryjnych. Nie da się również ukryć tego, jak prosta i wygodna jest funkcja udostępniania internetu. Wystarczy kilka kliknięć w ustawieniach telefonu, aby włączyć hotspot i pozwolić innym urządzeniom połączyć się z naszą siecią.

Jedną z głównych wad udostępniania internetu z telefonu jest natomiast to, że korzystanie z tego rozwiązania może prowadzić do szybkiego zużycia danych komórkowych. Jeśli mamy ograniczony pakiet danych musimy być ostrożni, aby nie przekroczyć limitu, co jak łatwo się domyślić, mogłoby prowadzić do dodatkowych kosztów. Zdarza się również, że w niektórych przypadkach udostępnianie internetu z telefonu może być wolniejsze i mniej stabilne w porównaniu do tradycyjnego połączenia Wi-Fi. Zależne jest to od wielu czynników, takich jak siła sygnału sieci komórkowej, ilość urządzeń podłączonych do hotspotu osobistego, czy obciążenie sieci. Nie można także zapomnieć, że korzystanie z funkcji udostępniania internetu z telefonu może znacząco obciążać baterię urządzenia. Transmitowanie sygnału internetowego do innych urządzeń wymaga większego zużycia energii, co może skrócić czas działania baterii naszego sprzętu.

Kobieta i mężczyzna razem przeglądają telefon

Podsumowanie

Jak więc się okazuje, rozwiązanie to ma swoje wady i zalety. Nie da się jednak ukryć, że jest niezwykle dogodne, choć wymaga uwagi w zakresie zużycia danych. Wiedząc już, jak udostępnić internet z telefonu na laptopa, można przestać obawiać się nagłego braku dostępu do sieci – w przypadku awaryjnych sytuacji niemalże zawsze możemy skorzystać z potęgi naszego urządzenia.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus