Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Sieć / Jak ukryć swój numer telefonu i dzwonić anonimowo

Jak ukryć swój numer telefonu i dzwonić anonimowo

Połączenie z zastrzeżonego numeru

Jak ukryć swój numer telefonu i dzwonić anonimowo

Dbanie o własną prywatność poprzez ukrycie numeru telefonu podczas nawiązywania połączenia jest w wielu sytuacjach w pełni uzasadnione. Usługę zastrzeżenia prezentacji własnego numeru, określaną jako CLIR – Calling Line Identification Restriction jest standardowym elementem oferty każdego operatora. Sprawdź, jak ukryć numer telefonu w Plushu – to naprawdę proste.

Poznaj wskazówki, jak dzwonić z zastrzeżonego oraz w jaki sposób włączyć i wyłączyć tę funkcję u operatora. Dowiedz się także, czy za możliwość zastrzeżenia numeru musisz płacić.

Zastrzeżenie numeru – jak działa?

Standardowo podczas dzwonienia do wybranej osoby, firmy czy instytucji identyfikacja numeru po stronie odbiorcy jest możliwa, o ile oczywiście telefon, z którego korzysta, ją obsługuje. Czasami jednak chcielibyśmy, aby nasz numer pozostał anonimowy – jak dzwonić z zastrzeżonego i w jaki sposób to działa?

Nawiązanie połączenia wymaga automatycznie wykonywanego przez telefon uzgodnienia z siecią warunków, które mogą zawierać informacje o zastrzeżeniu numeru lub restrykcjach co do jego identyfikacji. Dane te mogą dotyczyć tylko bieżącego połączenia lub obowiązywać dla wszystkich połączeń wykonywanych z danego numeru, do odwołania.

W przypadku usługi CLIR mowa o restrykcjach dotyczących identyfikacji nie zaś całkowitym, stuprocentowym zastrzeżeniu, które nie jest możliwe. Wynika to z przepisów, gdyż numer zastrzeżony i tak wyświetli się upoważnionym do identyfikacji numeru podmiotom:

  • służbom ratowniczym podczas kontaktu na numery specjalne,
  • policji,
  • straży pożarnej,
  • pogotowiu,
  • straży miejskiej.

Warto pamiętać, że dzwoniąc z zastrzeżonego, jeśli osoba, z którą się chcemy połączyć, nie odbierze telefonu, nie będzie mogła do nas oddzwonić – nie będzie znała naszego numeru. Może to stanowić utrudnienie kontaktu.

Jak ukryć numer telefonu w Plushu?

W Plushu istnieje kilka możliwości ukrycia numeru telefonu podczas dzwonienia w ramach usługi CLIR. Każda z nich jest bardzo prosta – nie wymaga specjalistycznej wiedzy, czy ingerencji w skomplikowane ustawienia.

Jak ukryć numer telefonu jednorazowo, gdy tylko w danym momencie identyfikacja ma być nieaktywna, a połączenie anonimowe? Wystarczy, wybierając numer na klawiaturze, poprzedzić go kodem powodującym zastrzeżenie naszego numeru – #31#. Z kolei kod *31# spowoduje, że identyfikacja numeru będzie aktywna.

Jak dzwonić z zastrzeżonego na stałe, bez konieczności wybierania kodu za każdym razem? Usługa ta może być dostępna z pozycji menu telefonu, w ustawieniach dotyczących połączeń. Najczęściej opcja ta określana jest jako "Wyślij moje ID", "blokada identyfikacji numeru dla połączeń wychodzących" lub "prezentacja własnego numeru", jednak nazwa zależna jest od modelu telefonu i wersji systemu. Nie zawsze jednak ustawienie to jest dostępne, może też nie współpracować z siecią. W razie wątpliwości skonsultuj je u swojego operatora.

Jeżeli Twój operator nie udostępnia Ci wygodnej możliwości zarządzania usługami na koncie, przenieś numer do Plusha. Dzięki przejrzystej ofercie możesz korzystać z dotychczasowego numeru na nowych, wybranych przez Ciebie zasadach.

Wybieranie numeru telefonu

Jak dzwonić z zastrzeżonego – dwa podstawowe sposoby

Podsumowując, jeżeli chcesz dzwonić z zastrzeżonego anonimowo, spróbuj wykorzystać ustawienia połączeń w telefonie. Możesz w ten sposób zmienić na stałe prezentację numeru.

W przypadku gdy zastanawiasz się, jak dzwonić z numeru zastrzeżonego jednorazowo, spróbuj skorzystać z opcji kodu #31# wpisanego przed numerem telefonu, a następnie wybranie całości za pomocą przycisku dzwonienia.

Jak wyłączyć zastrzeżenie numeru?

Zastrzeżenie numeru włączone w opcjach telefonu możesz wyłączyć w tym samym miejscu. W przypadku jednorazowych kodów zastrzeżenie po zakończeniu połączenia automatycznie przestaje być ważne, domyślnie numer znów będzie prezentowany.

Jeżeli Twój telefon nie spełnia Twoich oczekiwań i nie umożliwia włączenia CLIR z menu systemu, możesz wymienić go na nowy. Dzięki ofercie Plusha masz dostęp do wielu sprawdzonych modeli telefonów w korzystnych cenach.

Jak sprawdzić, czy mój numer jest zastrzeżony?

Jeżeli nie masz pewności, czy metoda, której chcesz użyć, aby dzwonić z zastrzeżonego działa, możesz to sprawdzić. Najlepszym, a jednocześnie najszybszym sposobem jest po prostu próba wykonania połączenia na inny telefon, który masz pod ręką. Jeżeli nie wyświetli się twój numer, tylko informacja o tym, że jest on prywatny czy zastrzeżony, wybrany sposób na to, jak dzwonić z numeru zastrzeżonego działa.

Alternatywnie sprawdź w ustawieniach telefonu czy usługa jest włączona lub skontaktuj się z operatorem.

Kobieta rozmawia przez telefon

Czy zastrzeżenie numeru wiąże się z kosztami?

Zastrzeżenie numeru CLIR jest w Plushu usługą cennikową. Nie oznacza to jednak, że musi wiązać się z kosztami. Dla ofert na kartę oraz abonamentowych zastrzeżenie numeru zwykle jest bezpłatne, podobnie jak każdorazowe włączenie i wyłączenie usługi. Aktualne informacje na temat obowiązujących opłat znajdziesz w cennikach swojej oferty w Plushu.

Sposoby na to, jak ukryć numer telefonu pozwolą Ci na anonimowe dzwonienie w razie wystąpienia takiej potrzeby. Elastyczna możliwość zmiany tego ustawienia w Plushu zapewnia wygodę korzystania z CLIR na co dzień.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus