Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Jak zrobić screenshot na telefonie?

Jak zrobić screenshot na telefonie?

Ekran telefonu z systemem iOS

Jak zrobić screenshot na telefonie?

Funkcja zrzutu ekranu na telefonie bywa bardzo przydatna. Pozwala utrwalić w pamięci urządzenia ciekawe informacje widoczne na wyświetlaczu. Zasadniczo zrobienie print screena jest możliwe na każdym telefonie, ale jego wykonanie może się różnić w zależności od systemu oraz producenta. Czym właściwie jest print screen, jak zrobić screena na telefonie? Sprawdź, jak zrobić zrzut ekranu na telefonie z Androidem, iOS, a także wybranych modelach czołowych producentów.

Czym właściwie jest print screen?

Print screen, screenshot, w skrócie screen czy po polsku zrzut ekranu jest zapisanym w formie pliku graficznego obrazem, jaki jest widoczny na ekranie. Może obejmować cały ekran, jego wybraną część lub aktywną aplikację. Można wykonać go zarówno na komputerach PC, czy to z systemem Windows, Mac OS czy Linux, jak i na smartfonach z Androidem i iOS. Oczywiście zrzuty ekranu możesz także zrobić na tablecie czy innych podobnych sprzętach mobilnych.

Zrzut ekranu przydaje się w wielu sytuacjach. Często to najszybsza i zarazem najprostsza forma zapisania ważnej informacji, także graficznej. W ten sposób można zapisać np. ważną wiadomość z internetu, przepis, zdjęcie interesującego nas produktu, adres etc.

Informacje dotyczące tego, jak zrobić print screen na telefonie przydają się też często w przypadku tworzenia instrukcji obsługi urządzenia lub systemu. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, jak zrobić zrzut ekranu na telefonie z systemem Android i jego nakładkami, a także z iOS – czyli na iPhone. Przeczytasz również, gdzie zapisywany jest plik zrzut ekranu i w jakich sytuacjach jego wykonanie może być niemożliwe.

Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie?

Masz nowy telefon, na przykład po przeniesieniu numeru do Plusha i zastanawiasz się, jak zrobić na nim zrzut ekranu? Zwykle wystarczy jednocześnie wciśnięta kombinacja przycisków włączania urządzenia oraz regulacji głośności w dół. Czasem zrzut wykonywany jest od razu, czasem należy przytrzymać te przyciski przez 1-2 sekundy. Wykonaniu print screena może towarzyszyć odgłos robienia zdjęcia lub animacja przypominająca zamykanie się migawki aparatu. Czasem dodatkowo pojawia się powiadomienie o wykonanym zrzucie z opcjami przejścia do jego podglądu i edycji.

Sprawdź w dalszej części artykułu, jak zrobić print screen na telefonie z Androidem, iOS, a także urządzeniach Samsung i innych. Dowiedz się również, jak zrobić zrzut ekranu z możliwością przewijania.

Kobieta z telefonem przy biurku

Jak zrobić screena na telefonie z Android?

W większości przypadków sposób na to, jak zrobić screena na telefonie z systemem Android jest taki sam. Tak jak wspomniano, należy:

  1. Przytrzymać jednocześnie przycisk Power + Volume down (odpowiednio do włączania oraz do ściszania telefonu).
  2. Zaczekać aż pojawi się animacja, odgłos albo powiadomienie o wykonaniu zrzutu ekranu.
  3. Przejść do wykonanego print screena.

Wybrane modele mogą mieć także możliwość wykonania zrzutu za pomocą dedykowanego przycisku, jednoczesnego wciśnięcia przycisków głośności w górę i dół, dotknięcia ekranu trzema palcami lub funkcji w ramach szybkiego menu.

Jak zrobić print screen na telefonie iPhone?

Sposób na to, jak zrobić zrzut ekranu na telefonie iPhone zależy od modelu, a w szczególności – sposobu logowania. Dla iPhone czy iPad z Touch ID należy jednocześnie wcisnąć przycisk włączania/wybudzania urządzenia oraz czytnik linii papilarnych. Jak zrobić screena na telefonie iPhone z Face ID? Wystarczy jednocześnie nacisnąć przycisk boczny oraz przycisk zmiany głośności telefonu, zupełnie jak w telefonach z Androidem.

Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie Samsung, Xiaomi, Huawei?

Wybrane telefony Samsung mogą posiadać asystenta Bixby i specjalny przycisk do skonfigurowania. Może on obsługiwać natychmiastowe wykonanie zrzutu ekranu. W przypadku smartfonów Xiaomi metoda na to, jak zrobić zrzut ekranu na telefonie może obejmować prosty gest przesunięcia trzema palcami w dół ekranu. Z kolei marka Huawei w wybranych modelach wprowadziła funkcję zrzutów ekranów z rozwijanego menu górnego.

Screenshot na telefonie

Jak zrobić długi, przewijany zrzut ekranu?

W niektórych przypadkach telefon obsługuje zaawansowane możliwości wykonania zrzutu ekranu. To na przykład print screen jedynie części obrazu albo wręcz przeciwnie – powierzchni większej, niż jest widoczna na ekranie. Na przykład w nowszych modelach Huawei za pomocą gestu litery S na ekranie tworzy się automatycznie przewijany screenshot. Z kolei w Samsungach służy do tego Scroll Capture, dostępne pod symbolem strzałki w trakcie przechwytywania ekranu.

Oprogramowanie Twojego starego telefonu nie obsługuje tej funkcji, a wydaje Ci się potrzebna? Możesz przenieść numer do Plusha i wybrać jeden z nowoczesnych smartfonów z oferty.

Gdzie jest zapisywany screenshot na telefonie?

Jeżeli wiesz już, jak zrobić print screen na telefonie, sprawdź również jak go otworzyć, edytować czy usunąć. Zrzut ekranu jest najczęściej plikiem graficznym w formacie JPEG, dlatego można bez trudu otworzyć go w dowolnej galerii lub przeglądarce zdjęć. Jego edycja jest możliwa na tych samych zasadach, co zdjęcia z telefonu.

Domyślnym miejscem zapisu dla screenshotów w Android jest podkatalog "Screenshots" lub "Print screens", znajdujący się w pamięci telefonu w folderze "DCIM" lub "Pictures". Z kolei dla iPhone będzie to folder "Zrzuty ekranu" w katalogu "Zdjęcia/Albumy/Typy multimediów".

Kiedy screenshot nie jest możliwy?

Jeżeli wiesz już, jak zrobić screena na telefonie, powinieneś mieć także świadomość, że nie zawsze czynność ta zakończy się sukcesem. Niektóre aplikacje na smartfony mają wysoki poziom zabezpieczeń, który uniemożliwia wykonanie zrzutu ekranu. Tak jest na przykład w przypadku wybranych aplikacji bankowych, przeglądarki w trybie incognito albo innych programów mogących zawierać poufne dane.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus