Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Kod PIN i PUK – czym się różnią i do czego służą

Kod PIN i PUK – czym się różnią i do czego służą

Kody PIN i PUK

Kod PIN i PUK – czym się różnią i do czego służą

Z pewnością każdy użytkownik telefonu komórkowego zetknął się już z pojęciami kodów PIN oraz PUK. Do czego służą wspomniane kody i czym się od siebie różnią? Dlaczego kod PUK jest istotny? W jakiej sytuacji może się przydać i gdzie go znaleźć?

Kod PIN – co warto wiedzieć?

Po zawarciu umowy abonamentowej z operatorem sieci komórkowej użytkownik otrzymuje kartę SIM, do której przypisany jest indywidualny kod PIN. W celu uruchomienia telefonu lub też wykonania połączenia, niezbędne jest wprowadzenie tego kodu – w innym wypadku osoba korzystająca z urządzenia będzie miała dostęp jedynie do połączeń alarmowych.

Każda karta SIM dostarczona w ramach abonamentu zabezpieczona jest kodem PIN. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku starterów zakupionych np. w kiosku. Pozwalają one na ustawienie kodu z poziomu samego urządzenia – nie są więc fabrycznie nim zabezpieczone.

Kod PIN może mieć długość od 4 do 8 cyfr – warto pamiętać, że im dłuższy jest dany kod, tym trudniej będzie go złamać, jeśli telefon przypadkiem wpadnie w niepowołane ręce lub zostanie skradziony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie zmienić swój kod – z łatwością można to zrobić z poziomu ustawień telefonu.

Koniecznie powinno się zapamiętać swój PIN, bowiem w przypadku, kiedy użytkownik trzykrotnie wprowadzi błędny PIN, nastąpi zablokowanie karty, którą można odblokować dopiero po podaniu kodu PUK. Nie należy także zapominać, że po wyłączeniu, a następnie ponownym uruchomieniu telefonu, urządzenie będzie wymagało wpisania kodu PIN – choć z powodzeniem można tę funkcję wyłączyć w ustawieniach, to jednak jest to na tyle dobre zabezpieczenie, że zdecydowanie odradza się rezygnowania z tej funkcji.

Czym jest kod PUK?

Zarówno kod PIN, jak i kod PUK są to zabezpieczenia, które mają na celu ochronę danych zapisanych na karcie SIM. Choć kody te mają to samo zadanie, to jednak różnią się od siebie pod wieloma względami. PUK, czyli personal unblocking key, to ośmiocyfrowy kod, który nadany został przez operatora i nie może zostać samodzielnie zmieniony przez użytkownika telefonu. W jakiej sytuacji konieczne jest wprowadzenie do urządzenia kodu PUK?

Starter Plush

W momencie, kiedy karta SIM zostanie zablokowana na skutek kilkukrotnego wprowadzenia błędnego kodu PIN, niezbędne okaże się wpisanie kodu PUK. To właśnie dzięki niemu będzie można ustawić nowy kod do telefonu i korzystać ze swojego urządzenia bez żadnych przeszkód. Osoby, które nie znają swojego kodu PUK na pamięć, wcale nie muszą się martwić – warto jednak wiedzieć, gdzie szukać kodu do odblokowania karty SIM, tak aby móc posłużyć się nim w awaryjnej sytuacji.

Osoba trzymająca w ręku smartphone

Gdzie znajduje się kod PUK?

Z racji na to, że kod PUK jest bardzo rzadko używanym ciągiem cyfr, zapamiętanie go wydaje się nie mieć żadnego sensu. Dobrze jest natomiast wiedzieć, gdzie go znaleźć. Otóż kod PIN i PUK powinien znajdować w zestawie abonenckim, który użytkownik otrzymał od operatora. Opłaca się zawczasu pomyśleć i umowę wraz z plastikową kartą dołączoną do startera schować w takim miejscu, w którym będą one bezpieczne – kodu PUK nie można przecież zmienić, toteż warto chronić go przed osobami trzecimi.

Co jednak zrobić w sytuacji, w której po karcie nie został nawet ślad, a konieczne jest odblokowanie urządzenia? W takim przypadku powinno się podjąć próbę odzyskania kodu PUK w nieco inny sposób. Krokiem, który należy poczynić, jest kontakt z konsultantem – upoważniona osoba po zweryfikowaniu tożsamości będzie w stanie podać użytkownikowi jego kod PUK i tym samym umożliwić swobodne korzystanie z urządzenia.

Warto pamiętać, że po dziesięciokrotnym wpisaniu błędnego kodu PUK karta zostanie natychmiast zablokowana, dlatego, jeśli nie jest się pewnym swojego kodu, nie zaleca się próbować różnych kombinacji – prób jest niewiele, a brak możliwości ponownej aktywacji karty może stanowić dodatkowy problem. W takim przypadku nie pozostanie już nic innego, jak jej wymiana. Należy jednak pamiętać, że wydanie duplikatu karty SIM wiąże się z opłatą. Jest to jedyny sposób, który umożliwia dalsze korzystanie z dotychczasowego numeru telefonu.

Kod PIN i PUK – różnice

Podstawową różnicą jest oczywiście fakt, iż kod PIN w przeciwieństwie do kodu PUK bez problemu można zmienić. Ten drugi na stałe przypisany jest do karty SIM, którą otrzymał klient, zawierając umowę z operatorem. Co więcej, kod PIN jest zazwyczaj krótszy niż PUK – może on liczyć od 4 do 8 cyfr w momencie, w którym kod PUK liczy ich zawsze 8. To jednak nie wszystko – tym, co najbardziej różni PUK oraz PIN jest zastosowanie.

Zarówno jedno, jak i drugie zabezpieczenie służy do innego celu. Kod PIN wykorzystywany jest o wiele częściej, gdyż o jego wprowadzenie użytkownicy proszeni są przy każdorazowym uruchomieniu telefonu, a także w celu odblokowania ekranu. Celem tego kodu jest ochrona nie tylko samej karty SIM, ale również bankowych kart płatniczych. PUK z kolei używany jest stosunkowo rzadko i przydaje się dopiero w momencie, kiedy klient nie jest w stanie przypomnieć sobie swojego kodu PIN.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus