Plushbezlimitu.pl Blog Plush Poradniki

Czarny ekran w telefonie - co oznacza i jak go naprawić?

Poradniki 25.03.2025

Awarie w telefonach mają różną postać, czasami zależną od użytkownika, a czasem wynikającą jedynie z problemów z samym urządzeniem. Kiedy pojawia się czarny ekran w telefonie, przeważnie nie jest możliwe normalne korzystanie z niemal wszystkich funkcji. Komórka staje się bezużyteczna. Co może oznaczać czarny obraz zamiast normalnego wyświetlania, jakie mogą być tego przyczyny? Jak można poradzić sobie z tym problemem? Oto kilka wskazówek, co zrobić, gdy telefon działa, a ekran nie.

Co oznacza czarny ekran w telefonie?

Całkowicie czarny ekran w telefonie, a także tablecie czy laptopie może oznaczać wiele spraw. Oprócz tych oczywistych, czyli zablokowany ekran czy wyłączony telefon, są także inne sytuacje, w których ciemny ekran uniemożliwia korzystanie z urządzenia:

  • rozładowana bateria – telefon przechodzi w tryb oszczędzania i wyłącza podświetlenie lub samoczynnie się wyłącza,

  • silne światło zewnętrzne i przyciemniony ekran – może wydawać się czarny, a to, co wyświetla niewidoczne, jednak po przejściu do cienia czy pomieszczenia już widać więcej,

  • zawieszenie się telefonu – wyświetlacz w rzeczywistości działa, a z powodu problemu z oprogramowaniem nie reaguje,

  • uszkodzone podświetlenie ekranu – w niektórych typach wyświetlaczy podświetlenie jest niezależne i może przestać działać prawidłowo,

  • zniszczony ekran – rozbicie czy pęknięcie może spowodować czarny ekran, kolorowe paski lubi widoczne pęknięcia na ekranie,

  • problem z zasilaniem – wypięcie się taśmy łączącej ekran z płytą w telefonie,  problem z samą płytą lub dostarczaniem zasilania.

W zależności od tego, jakie są przyczyny pojawienia się czarnego obrazu, mogą być konieczne różne działania, aby zaradzić problemowi. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze będzie to możliwe.

Kiedy może pojawić się problem z czarnym ekranem w komórce?

Sytuacje, w których pojawia się czarny ekran i na pierwszy rzut oka nic nie da się zrobić, mogą wiązać się z wieloma przyczynami. Do najczęstszych należą:

  • upadek lub uderzenie telefonem, przygniecenie go,

  • przegrzanie urządzenia, na przykład poprzez pozostawienie na długo na ostrym słońcu,

  • zawieszenie się komórki,

  • zalanie telefonu,

  • awaria wyświetlacza lub podświetlenia.

W niektórych przypadkach nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z przyczyn z powodowała wystąpienie problemu, dlatego warto, zanim oddasz telefon do serwisu wykonać samodzielnie kilka podstawowych czynności.

Kobieta trzyma telefon przy stoliku w parku

Co robić, gdy telefon działa, a ekran nie?

W pierwszej kolejności najlepiej spróbować zdiagnozować problem i upewnić się, że faktycznie ekran jest "martwy". Ppostaraj się:

  1. Dokładnie obejrzeć ekran telefonu, czy nie ma na nim widocznego uszkodzenia, rozlania.

  2. Wyłączyć telefon przez długie przytrzymanie włącznika, po czym włączyć ponownie.

  3. Podłączyć go do zasilania.

  4. Zresetować urządzenie poprzez odpowiednią kombinację klawiszy zależną od modelu telefonu.

  5. Podłączyć telefon do komputera i zweryfikować, czy da się skopiować z niego dane albo zmienić konfigurację.

Jeśli te podstawowe kroki nie przyniosą efektu, warto oddać telefon do serwisu, by specjalista zdiagnozował usterkę i wycenił naprawę. Nie zawsze będzie ona opłacalna, czasem korzystniej jest kupić nowy sprzęt. Jeśli więc zdecydujesz się na zakup telefonu, sprawdź atrakcyjną ofertę sprzętów od Plusha. Samodzielna naprawa, wymiana ekranu to we współczesnych smartfonach skomplikowany proces. Bez odpowiednich narzędzi, doświadczenia i warsztatu lepiej jej nie próbować, bo możesz uszkodzić zarówno smartfona, jak i nowe części.

Kiedy naprawa telefonu będzie nieopłacalna, a kiedy opłacalna?

Jeżeli czarny ekran w telefonie jest spowodowany uszkodzeniem wyświetlacza, konieczna jest jego wymiana. Niestety jest to stosunkowo drogi element urządzenia, a na dodatek proces jego wymiany wymaga odpowiednich umiejętności i precyzji. Szacuje się, że nie opłaca się wykonać takiej naprawy, jeżeli jej koszt przekracza połowę wartości nowego sprzętu, tym bardziej że często w przypadku uszkodzeń mechanicznych okazuje się, że to nie tylko ekran wymaga naprawy. W takiej sytuacji najlepiej nabyć nowy telefon, na przykład przenosząc numer do Plusha, a potem przetransferować na niego niezbędne dane. Z kolei w sytuacjach, w których czarny ekran był spowodowany na przykład problemem z połączeniem wyświetlacza z płytą główną telefonu albo brakiem zasilania, wadliwą baterią – koszty naprawy zwykle nie są wygórowane i będzie opłacalna.

specjalista elektronik naprawia telefon

Jak zapobiegać problemom z czarnym ekranem?

Aby w przyszłości uniknąć ponownej sytuacji, w której ekran staje się czarny i przestaje działać, warto przy korzystaniu z telefonu przestrzegać podstawowych zasad. To nie tylko noszenie urządzenia w etui i szkle ochronnym pozwalającym na zmniejszenie ryzyka uszkodzeń, ale także dbanie o stan oprogramowania telefonu. Regularne aktualizacje i czyszczenie pamięci z niepotrzebnych plików, a także ochrona przed wirusami pomoże w uniknięciu zawieszenia się urządzenia. Oczywiście są sytuacje, których nie da się przewidzieć i czarny ekran w telefonie mimo dbania może się pojawić, na to nie ma już wpływu.

Aleksandra Sętorek

Redaktorka

Więcej moich artykułów

Udostępnij

facebooklinkedinx twitter

Podobne artykuły