Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Sieć / Przekierowanie połączeń – na czym polega i jak ustawić?

Przekierowanie połączeń – na czym polega i jak ustawić?

Kobieta na na ulicy z telefonem i plecakiem.

Przekierowanie połączeń – na czym polega i jak ustawić?

Komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszej codzienności, dlatego umiejętność zarządzania połączeniami telefonicznymi staje się niezwykle ważna. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można ją usprawnić, kiedy jesteś zajęty, poza zasięgiem lub po prostu potrzebujesz chwili spokoju? Odpowiedzią może być przekierowanie połączeń – funkcja, która znacznie ułatwi życie zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Sprawdź nasz poradnik wyjaśniający krok po kroku , na czym polega ta opcja i jak wykorzystać jej potencjał.

Zacznijmy od podstaw – czym jest przekierowanie połączeń?

Przekierowanie połączeń, określane także jako przekazywanie połączeń to funkcja dostępna w większości telefonów komórkowych i stacjonarnych. Pozwala na automatyczne przekazywanie przychodzących rozmów na inny numer telefonu. Może to być inny telefon komórkowy, stacjonarny, a nawet międzynarodowy numer. Funkcja ta jest nieoceniona, gdy nie możemy fizycznie odebrać telefonu, ale nadal chcemy być w kontakcie. Dzięki niej nie musisz martwić się o przegapione ważne połączenia, gdy nie możesz osobiście odpowiedzieć. I to niezależnie od tego, czy jesteś poza zasięgiem, czy po prostu nie chcesz, aby w danym momencie ktoś Ci przeszkadzał.

Przekazywanie połączeń – rodzaje

Wyróżniamy kilka typów przekierowania połączeń. Mogą one zależeć od wystąpienia określonej sytuacji albo też może być to przekierowanie połączeń bezwarunkowo. Wybór odpowiedniego rodzaju pozwala na dostosowanie tej funkcji do swoich potrzeb. Najczęściej możliwe jest:

 • przekierowanie połączeń bezwarunkowo – gdy wszystkie połączenia są automatycznie przekazywane na wskazany numer, bez spełniania określonych warunków jak w pozostałych typach,
 • przekierowanie, gdy linia jest zajęta – połączenia są przekierowywane tylko, gdy aktualnie rozmawiasz,
 • przekierowanie, gdy nie ma odpowiedzi – aktywowane, gdy nie odbierasz połączenia po określonej liczbie dzwonków czy czasie,
 • przekierowanie, gdy telefon jest wyłączony lub poza zasięgiem – połączenia są przekazywane, gdy Twój telefon nie jest dostępny.

W zależności od typu przekazywania sposób jego realizowania może być odmienny, podobnie jak instrukcja, jak włączyć przekierowanie połączeń. Szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kobieta rozmawia przez telefon.

Sprawdź, jak włączyć przekierowanie połączeń

Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Zarządzanie przekierowaniem połączeń przeważnie jest bardzo intuicyjne. Większość nowoczesnych telefonów oferuje możliwość aktywacji, dezaktywacji oraz modyfikacji ustawień przekierowania bezpośrednio z poziomu menu ustawień. Możesz również skorzystać z aplikacji dostarczanej przez Twojego operatora telekomunikacyjnego, która często oferuje bardziej zaawansowane opcje zarządzania połączeniami. Standardowym sposobem na uruchomienie przekazywania są także kody USSD.

Chociaż sposoby na to, jak włączyć przekazywanie połączeń mogą nieznacznie różnić się w zależności od operatora i modelu telefonu, ogólna procedura wygląda następująco:

 1. Wejdź w ustawienia telefonu (często to ikona koła zębatego),
 2. Znajdź sekcję dotyczącą połączeń (zwykle „Ustawienia połączeń” lub „Zarządzanie połączeniami”),
 3. Wybierz opcję przekierowanie połączeń albo przekazywanie połączeń,
 4. Określ warunki przekierowania:
  a. kiedy chcesz, aby Twoje połączenia były przekierowywane (na przykład bezwarunkowo, gdy linia jest zajęta, itp.),
  b. Wprowadź numer docelowy – podaj numer telefonu, na który mają być przekierowane Twoje połączenia.
 5. W razie konieczności zaznacz, że usługa ma być aktywna.

Zawsze, jeżeli masz wątpliwość, jak uruchomić usługę, możesz skorzystać z pomocy operatora. Pamiętaj również, by wyłączyć przekierowanie połączeń, gdy nie jest już potrzebne, aby uniknąć nieporozumień i dodatkowych kosztów. Zrobisz to w analogiczny sposób jak włączanie przekierowania połączeń.

Uruchamianie, sprawdzanie i wyłączanie przekierowywania za pomocą krótkich kodów

Do aktywacji przekierowania możesz również użyć specjalnych kodów USSD, zwanych ekspresowymi. Choć dostępność usług i struktura kodu mogą zależeć od operatora, zwykle będą to:

 • **21*numer docelowy# – aktywacja przekierowania połączeń bezwarunkowo,
 • **61*numer docelowy# – przekierowanie połączeń w przypadku nieodbierania telefonu,
 • **62*numer docelowy# – przekazywanie połączeń, gdy telefon jest poza zasięgiem,
 • **67*numer docelowy# – aktywacja przekazywania połączeń, gdy numer jest zajęty.

Tym samym, aby uruchomić wybrany typ przekierowania na dany numer, wpisz w aplikacji Telefon odpowiedni kod i naciśnij przycisk wywołania (dzwonienia). Numer docelowy powinien być podany w formacie wraz z numerem kierunkowym kraju, dla Polski to +48. Wyłączenie wybranego typu przekierowań odbywa się przez kod ##21#, ##61#, ##62# czy ##87#, zaś sprawdzenie statusu usługi odpowiednio przez *#21#, *#61#, *#62# albo *#67#. Może być również dostępne wyłączenie wszystkich przekierowań za pomocą kodu ##002#.

Pamiętaj, że korzystanie z przekierowania połączeń może wiązać się z dodatkowymi kosztami, szczególnie gdy przekierowujesz połączenia na numer w innej sieci lub do innego kraju. Sprawdź u swojego operatora szczegóły dotyczące taryfikacji przekierowanych połączeń.

Co jeszcze warto wiedzieć o przekierowaniu połączeń?

Przekierowanie połączeń jest niezwykle przydatne w wielu sytuacjach – od zapewnienia ciągłości komunikacji w pracy po zachowanie spokoju w czasie urlopu. Często nawet nie mamy świadomości, że z niego korzystamy. Popularna poczta głosowa to nic innego jak połączenia na nasz numer przekierowane na pocztę, gdy się nie zgłaszamy czy jesteśmy poza zasięgiem. Dzięki tej funkcji możesz także zapewnić sobie:

 • ciągłość komunikacji podczas podróży,
 • zarządzanie połączeniami biznesowymi poprzez przekierowanie ich na numer biurowy lub telefon asystenta,
 • spokój i skupienie w czasie ważnych spotkań lub pracy nad projektami wymagającymi koncentracji,
 • wygodną pracę zdalną poprzez przekierowanie połączeń ze służbowego numeru do prywatnego telefonu.

Pamiętaj, że jeśli przekierowujesz połączenia na numer obsługiwany przez inną osobę, upewnij się, że jest ona świadoma tego faktu i gotowa odebrać Twoje połączenia. Po ustawieniu przekierowania najlepiej sprawdź, czy działa ono poprawnie, wykonując testowe połączenie na swój oryginalny numer.

Choć przekierowanie połączeń oferuje wiele korzyści, może również stanowić wyzwanie, zwłaszcza gdy nie jesteśmy świadomi wszystkich jego funkcji lub potencjalnych kosztów. Ważne jest, aby przed jego aktywacją zapoznać się z taryfami swojego operatora i upewnić się, że wybrany plan taryfowy nie wiąże się z nieoczekiwanymi opłatami za przekierowywanie połączeń. Jednak dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu przekierowania połączeń zyskujesz elastyczność i kontrolę nad tym, jak i kiedy odbierasz swoje rozmowy.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus