Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Sieć / Telefon na kartę czy abonament? Co wybrać?

Telefon na kartę czy abonament? Co wybrać?

Telefon na kartę czy abonament - baner

Telefon na kartę czy abonament? Co wybrać?

Trudno znaleźć dziś kogoś, kto nie korzysta z telefonu komórkowego. Żeby móc wykonywać połączenia wychodzące, wysyłać wiadomości i łączyć się z siecią danych komórkowych, konieczny jest abonament lub karta prepaid. Co jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem – telefon na abonament czy kartę? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to przede wszystkim od tego, kto i w jaki sposób korzysta z telefonu. Nie przeszkadza to jednak w stworzeniu porównania ofert na kartę i abonament, przyjrzenia się ich zaletom, a także wadom.

Telefon na abonament – stała oferta za stałą cenę

Zdecydowana większość Polaków wybiera telefon na abonament. Według raportu UKE dotyczącego rynku telekomunikacyjnego w Polsce za rok 2020 było to aż 73% wszystkich klientów. Co sprawia, że abonament komórkowy jest tak popularny i chętnie wybierany? Przede wszystkim wygoda, jaką ze sobą niesie. Stała opłata miesięczna gwarantuje nieprzerwany dostęp do usług komórkowych i łączność z innymi numerami czy internetem. Nawet jeśli ustalone limity zostaną przekroczone, usługi wciąż są dostępne, a należność zostanie dopisana do rachunku użytkownika.

Lata temu nietrudno było przekroczyć limity połączeń, wiadomości, czy przesyłu danych. Dziś standardem w ofertach abonamentów u różnych operatorów stały się nieograniczone rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci. Często wymienianą wadą abonamentów jest również konieczność podpisania umowy, zwykle na 24 miesiące. Coraz więcej ofert, w tym jedna z propozycji od Plusha, to umowa podpisywana na czas nieokreślony, w której zmiana planu taryfowego możliwa jest w każdej chwili.

Abonament Plush SIM

Najczęściej telefon na abonament wybierany u największych operatorów poza nielimitowanymi rozmowami i wiadomościami oferuje ustalony limit danych przesyłanych w kraju oraz ramach roamingu, od kilku do nawet kilkudziesięciu GB internetu co miesiąc i możliwość doliczenia do regularnych opłat wartości wybranego urządzenia. W popularnych planach od Plusha dodatkowo znajduje się darmowy krajowy transfer w ramach najczęściej używanych aplikacji jak Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger oraz promocje na dostęp do platform streamingowych.

Telefon na kartę – czy to się opłaca?

Telefon na kartę to dobry wybór dla kogoś, kto ma określone potrzeby, jak na przykład nastolatek, którego rachunki opłacane są przez jego opiekunów. W takim przypadku abonament mógłby być zbędnym wydatkiem, natomiast karta prepaid pozwala na pełną kontrolę wydatków. W przypadku osób niepełnoletnich karta może być także sposobem na naukę rozsądnego zarządzania pieniędzmi. Gdy przedpłacone środki zostaną w pełni wykorzystane, możliwość wykonywania połączeń wychodzących i wysyłania wiadomości zostanie zablokowana aż do czasu kolejnego doładowania.

Kiedyś doładowania telefonu na kartę wiązały się z osobistymi wycieczkami do punktów sprzedaży i przepisywaniem długich kodów na klawiaturze urządzenia. Dziś doładowanie prepaid można wygodnie zlecić na przykład przez bankowość internetową. Regularne doładowania są konieczne nie tylko po to, żeby móc wykonywać połączenia, ale także, aby numer pozostał aktywny.

Ułatwieniem i sporą oszczędnością, w szczególności przy aktywnym korzystaniu z telefonu, są cykliczne pakiety, które aktywuje się za pomocą krótkich kodów na urządzeniu. Przy jednorazowej opłacie po doładowaniu można liczyć wówczas na przykład na nielimitowane połączenia i określoną ilość GB internetu do wykorzystania.

Karta Plush

Z telefonu na kartę można też korzystać, nie uruchamiając żadnych pakietów minut, wiadomości, czy danych. Wtedy płaci się bezpośrednio za zrealizowane usługi (np. wysłane SMS-y, rozmowę) według standardowego cennika operatora.

Abonament czy karta – co wypada lepiej?

Co wybrać: telefon na kartę czy abonament? To zależy od tego, w jaki sposób korzysta się z telefonu i czego oczekuje od posiadanego planu. Telefon na kartę to konieczność regularnych doładowań, podczas gdy abonament oferuje stałą łączność w ramach podpisanej umowy. Z drugiej strony korzystając z karty prepaid, można w pełni kontrolować swoje miesięczne wydatki, gdy abonament to konieczność ponoszenia stałej opłaty, niezależnej od wykorzystanych usług.

Telefon na abonament często wybierany jest przez osoby, które dużo korzystają z telefonu i na przykład ze względu na charakter swojej pracy nie mogą nagle stracić łączności przez brak doładowania karty. Karta natomiast jest dobrym wyborem wówczas, gdy chce się mieć możliwość natychmiastowej zmiany oferty. Z drugiej strony telefon na abonament z umową na czas nieokreślony również to umożliwia.

Pytanie, co sprawdza się lepiej, abonament czy karta, warto zadać sobie również wtedy, gdy przy wyborze planu ofertowego zamierza się zmienić także urządzenie mobilne. Operatorzy sieci komórkowych umożliwiają zakup telefonu wraz z abonamentem, a należność za urządzenie zostaje wówczas podzielona na równe raty dopisane do miesięcznych opłat za usługi telekomunikacyjne. To wygodniejsze rozwiązanie, niż spłacanie osobnych rat za zakup telefonu w innym sklepie czy punkcie.

Jak przejść z abonamentu na kartę i odwrotnie?

Przeniesienie numeru z oferty na kartę na abonament możliwe jest w każdej chwili. Wystarczy wybrać interesujący pakiet, skontaktować się z operatorem i podpisać umowę. W terminie ustalonym na umowie abonament zostanie uruchomiony, a użytkownik w najbliższym okresie rozliczeniowym otrzyma swój pierwszy rachunek za świadczone usługi.

Jak przejść z abonamentu na kartę? To nieco bardziej skomplikowane zadanie. Przejście jest możliwe dopiero po zakończeniu umowy lub określonego w niej okresu wypowiedzenia. Choć numer można przenieść dopiero po tym czasie, to umowę można podpisać zdecydowanie wcześniej, lecz stanie się ona aktywna wraz z terminem zakończenia pierwotnego zobowiązania.

Jak przenieść numer do innego operatora?

Zmiana taryfy to nie zawsze jedynie przejście z karty na abonament lub z abonamentu na kartę. Często wiąże się ona także ze zmianą operatora usług komórkowych, kiedy znaleziona oferta innej firmy okazuje się bardziej opłacalna. Tylko jak to zrobić? Informacje na ten temat znaleźć można w zakładce pod adresem https://www.plushbezlimitu.pl/przenies-numer.

Przy przenoszeniu numeru na kartę, cały proces nie jest ani skomplikowany, ani nie trwa zbyt długo. Maksymalnie po dwóch tygodniach od podpisania umowy numer zostanie przeniesiony do sieci Plush i rozpocznie się okres rozliczeniowy według oferty podanej w cenniku. Przy przejściu z telefonu na kartę nie ma konieczności ponownego rejestrowania swojego numeru.

Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja przeniesienia numeru na abonament od innego operatora. Umowę abonamentu w Plushu można podpisać nie wcześniej niż 12 miesięcy przed końcem obowiązującej aktualnie umowy. Co ważne, nie oznacza to, że zostanie ona aktywowana od razu. Każdego użytkownika obowiązują terminy zapisane w umowie, w tym zarówno określony czas jej trwania, jak i ewentualny okres wypowiedzenia przy jej zerwaniu. Wniosek o przeniesienie numeru zawsze musi zostać najpierw rozpatrzony przez obecnego operatora komórkowego. Dopiero w dalszych krokach numer zostaje faktycznie przeniesiony, a użytkownika telefonu zaczynają obowiązywać warunki nowego pakietu, o czym zostanie poinformowany wiadomością.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus