Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Jak prawidłowo ładować telefon?

Jak prawidłowo ładować telefon?

Ładowarka telefon i laptop

Jak prawidłowo ładować telefon?

Ładowanie telefonu wydaje się prostą czynnością – podłączenie przewodem do zasilacza czy umieszczenie smartfona na ładowarce indukcyjnej pozwala uzupełnić poziom baterii. Warto jednak wiedzieć, jak robić to w przypadku nowych urządzeń i jak ładować telefon, aby bateria trzymała dłużej. W którym momencie najlepiej podłączyć telefon do ładowarki, a kiedy zakończyć ładowanie? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat i zadbaj o żywotność baterii w swoim telefonie.

Ładowanie baterii we współczesnych telefonach

Proces ładowania baterii w smartfonie, tak jak i w innych urządzeniach jest zarządzany przez odpowiednie chipy. Dzięki temu:

  • ładowanie kończy się automatycznie, gdy bateria jest pełna,
  • bateria nie przegrzewa się podczas ładowania,
  • otrzymujesz informacje o poziomie baterii, a także ostrzeżenia o zbyt małej ilości energii,
  • telefon samoczynnie wyłącza się, gdy bateria jest zbyt słaba,
  • możliwa jest kontrola cykli ładowania baterii – jej autodiagnostyka.

Większość współczesnych baterii do telefonów, smartfonów i tabletów to wbudowane ogniwa litowo-jonowe. Mogą być wyjątkowo trwałe, ale wymagają odpowiedniego traktowania, które może przedłużyć ich żywotność. Najlepiej sprawują się, gdy nie osiągają krytycznych poziomów naładowania. Oznacza to, że nie powinny być ani przeładowywane, ani też rozładowywane całkowicie. Jak ładować telefon, aby bateria trzymała dłużej – dowiesz się w dalszej części tekstu.

Akcesoria do ładowania smartfonów i telefonów

Na poprawne ładowanie telefonu w pierwszej kolejności ma wpływ odpowiednie akcesorium. Najczęściej są to zasilacz lub powerbank oraz przewód o dopasowanej końcówce – standardem jest obecnie USB-C, dla sprzętu Apple złącze Lightning, a dla starszych smartfonów USB mini. Istotne są parametry ładowarki, które mają wpływ na prędkość ładowania. Większość telefonów do tak zwanego szybkiego ładowania wymaga przewodów o odpowiednich parametrach, najlepiej oryginalnych, dołączonych do zestawu albo kompatybilnych zamienników wysokiej jakości.

W przypadku telefonów z możliwością ładowania indukcyjnego konieczna jest specjalna ładowarka indukcyjna, w większości przypadków działająca w standardzie Qi. Nie zawsze są one częścią zestawu z telefonem, gdyż większość urządzeń wspierających Qi można ładować także tradycyjnie, przewodowo. Jeżeli Twój telefon nie zapewnia wsparcia dla bezprzewodowego ładowania, a zależy Ci na tej funkcji, rozważ zakup nowego urządzenia. Możesz też przenieść numer do Plusha i kupić przy okazji smartfon w korzystnej ofercie, który spełni wszystkie Twoje wymagania.

Sprawdź, jak ładować telefon w poprawny sposób

Dwa telefony podłączone do ładowarek

O prawidłową eksploatację baterii w telefonach w dużej mierze dba system operacyjny. Jednak także użytkownik może sprawić, że ładowanie będzie bardziej efektywne. Jak ładować telefon? Oto kilka prostych wskazówek:

  • korzystaj jedynie z oryginalnych akcesoriów do ładowania lub wysokiej klasy zamienników o tych samych parametrach,
  • z funkcji szybkiego ładowania, które może powodować zbytnie grzanie się ogniw, korzystaj tylko wtedy, gdy jest to konieczne – może wpływać negatywnie na żywotność baterii,
  • ładuj telefon w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła, wilgoci,
  • przed odłożeniem wyłączonego urządzenia na dłuższy czas, pamiętaj aby je uprzednio naładować – nie należy przechowywać rozładowanej baterii, gdyż wtedy może dojść do jej „spuchnięcia” i rozszczelnienia, a czasem nawet pożaru.

Warto przy okazji ładowania pamiętać o aspektach ekologii, dlatego po zakończeniu procesu odepnij ładowarkę czy zasilacz od prądu.

Jak ładować telefon, aby bateria trzymała dłużej?

Nowoczesne ogniwa nie mają tak zwanego "efektu pamięci", który mógłby wpływać na ich pojemność, dlatego najlepiej ładować telefon od razu wtedy, gdy jest taka potrzeba, nie czekając na rozładowanie. Zaleca się nawet kilkukrotne krótkie ładowania zamiast rozładowania baterii do zera, a później pełnego ładowania. Pomocne mogą okazać się specjalne aplikacje, często wbudowane, które pomagają zadbać o żywotność baterii. Aby bateria trzymała dłużej, można też mieć przy sobie zapasowe źródło energii w postaci powerbanku, który w razie potrzeby pozwoli podładować telefon. Warto także pamiętać, by nie zostawiać telefonu do ładowania na noc – po osiągnięciu 100% bateria może być cały czas pod napięciem, co nie jest dla niej korzystne.

Jak ładować nowy telefon po zakupie?

Właśnie kupiłeś smartfon albo przeniosłeś numer, wybierając komórkę i zastanawiasz się, jak ładować nowy telefon? Większość baterii w nowych smartfonach czy telefonach jest wstępnie naładowana, dlatego najczęściej nie musisz od razu korzystać z ładowarki.

Zalecenia co do ładowania nowego telefonu nie różnią się niczym od tych jak ładować telefon, aby bateria trzymała dłużej. We współczesnych urządzeniach nie ma konieczności do przeprowadzania specjalnych działań przy pierwszym użyciu baterii w smartfonie.

Czy "formatowanie" nowych baterii jest konieczne?

Często przy okazji pytania, jak ładować nowy telefon, pojawia się kwestia tak zwanego formatowania baterii czy efektu pamięci. Na szczęście współczesne baterie montowane w smartfonach nie wymagają formatowania, nie są także podatne na pamięć cykli. Co więcej, całkowite rozładowanie nie jest w ich przypadku wskazane, może skrócić żywotność, podobnie jak notoryczne ładowanie do pełna.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus