Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Telefon / Jak zablokować niechciany numer?

Jak zablokować niechciany numer?

Kobieta z telefonem komórkowym

Jak zablokować niechciany numer?

Niepokojące, natrętne lub głuche telefony, marketing, a może po prostu połączenia od osoby, z którą nie chce się mieć kontaktu – jak zablokować niechciany numer? Na czym polega blokada połączeń z określonego numeru telefonu, czy można zrobić to samodzielnie? Co zrobić, gdy blokada numeru nie wystarcza? Sprawdź porady, dzięki którym uciążliwe próby nawiązania połączenia przestaną być problemem.

Na czym polega blokada numeru w telefonie?

Blokada połączeń w telefonie uniemożliwia kontakt osobom spod danego numeru lub grupy numerów. Numer dodany do tak zwanej "czarnej listy" przy próbie nawiązania połączenia jest automatycznie odrzucany. Jednocześnie właściciel telefonu, na który próbowano wykonać połączenie, najczęściej nawet nie jest informowany o tym fakcie. Jednak to, jak zablokować niechciany numer, i jak dokładnie działa blokada może zależeć od telefonu, z którego korzystasz.

Jak zablokować niechciany numer?

Funkcję taką jak blokada numeru ma w dzisiejszych czasach niemal każdy smartfon i telefon komórkowy. Co więcej, jest wiele specjalnych aplikacji, które nie tylko ułatwiają zadanie, ale dodatkowo mogą weryfikować dzwoniące nieznane numery telefonów i sugerować, jakiego typu to połączenie na podstawie danych z Internetu. Blokada numeru telefonu jest przeważnie szybka i prosta, nie wymaga ręcznego zapisywania liczb czy skomplikowanej konfiguracji.

telefon notatki i laptop

W starych telefonach funkcja blokady numeru czy możliwość instalacji aplikacji nie zawsze są dostępne. Jeśli Twój telefon nie ma istotnych dla Ciebie funkcjonalności, warto np. przy okazji przeniesienia numeru do Plusha, zakupić nowy smartfon na raty 0%.

Blokada numeru telefonu dzięki wbudowanym funkcjom

Wbudowane funkcje systemu Android czy iOS pozwalają na intuicyjne blokowanie niechcianych numerów, często nawet w trakcie dzwonienia czy rozmowy. Jeśli wiesz, że chcesz zablokować dany numer, wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  1. Przejdź do listy ostatnich połączeń – historii połączeń.
  2. Odszukaj niepożądany numer telefonu do zablokowania.
  3. Przejdź do edycji numeru, właściwości.
  4. Odszukaj i wybierz opcję "blokuj kontakt", osobę lub numer (nazwa opcji zależna od wersji systemu), potwierdź.

Analogiczne kroki podejmuje się na telefonie z systemem iOS. Różne wersje systemów mogą nieznacznie różnić się w konfiguracji, jednak zasada jest taka sama. Wybrany numer telefonu nie znika całkiem z urządzenia. Po włączeniu blokady znajduje się na czarnej liście, którą zawsze w razie potrzeby możesz edytować.

Blokada połączeń z użyciem dedykowanych aplikacji

Blokada numeru telefonu jest także możliwa z użyciem specjalnych aplikacji, do zainstalowania ze sklepu. Pomagają one w wykryciu podejrzenia spamu, niechcianych połączeń, a przy okazji pozwalają na zarządzanie nimi. Oczywiście powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł i aby działały, należy nadać im odpowiednie uprawnienia. Oferują one inteligentną, aktywną ochronę przed spamem telefonicznym oraz próbami wyłudzenia. Telefony niektórych producentów mają preinstalowane aplikacje do identyfikacji rozmówcy, które znacznie ułatwiają zadanie.

Czy operator może zablokować niechciany numer?

Często w sytuacji, gdy zastanawiasz się jak zablokować niechciany numer, pojawia się pomysł zgłoszenia problemu do operatora. Jednak z uwagi na możliwości współczesnych telefonów, odpowiednie funkcje i aplikacje do blokowania numerów, rzadko kiedy operator komórkowy podejmuje temat. Najczęściej udając się do punktu obsługi czy kontaktując z konsultantem, możesz natomiast uzyskać pomoc w ustawieniu blokady numeru w telefonie.

Co robić, gdy blokada numeru nie wystarcza?

Czasami zwykła blokada numeru może nie wystarczyć – natrętne reklamy czy niepokojące telefony przychodzą z różnych numerów. Co można zrobić? Często sposób jest dość prosty, choć nie zawsze możliwy. Jeżeli sprawa dotyczy niepożądanych działań marketingowych, może wystarczyć odebranie telefonu i wyraźne zaznaczenie braku zgody na przetwarzanie danych osobowych, w tym numeru telefonu w celach marketingowych oraz usunięcie go z bazy zgodnie z RODO. Wbrew pozorom może to zadziałać.

Jeżeli natomiast telefony wyglądają na rodzaj prześladowania, stalking, warto zgłosić to na policję. Tutaj samo przeniesienie numeru do innego operatora raczej rzadko pomaga, natomiast już jego zmiana – usługa dostępna u większości operatorów – owszem. Należy wtedy zadbać, by nowy numer podawać jedynie zaufanym osobom i instytucjom. Zmiana numeru to jednak ostateczność.

Blokada numeru na telefonie nie powinna przysporzyć kłopotu nawet mniej zaawansowanym użytkownikom komórek. Warto korzystać z dostępnych w smartfonach udogodnień, które w wielu przypadkach znacząco ułatwiają codzienne życie.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus