Koszyk

ikona-domek / Plushoblog / Sieć / LTE co oznacza i jakie niesie korzyści?

LTE co oznacza i jakie niesie korzyści?

Korzyści jakie niesie ze sobą LTE

LTE co oznacza i jakie niesie korzyści?

LTE stworzone zostało w celu podniesienia prędkości przesyłania danych przy jednoczesnym zmniejszeniu opóźnień oraz zwiększeniu efektywności łączy 4G. Następcą LTE jest obecnie 5G, czyli sieć najnowszej generacji. Czym jednak różnią się od siebie konkretne technologie internetowe? Co to jest LTE i w jaki sposób włączyć je w telefonie? Dlaczego w obecnych czasach tak ciężko wyobrazić sobie korzystanie ze smartfonów bez LTE?

LTE – co to jest? Co warto wiedzieć?

Część osób być może po raz pierwszy spotyka się ze skrótem LTE. Co to jest? Long Term Evolution to nic innego aniżeli standard bezprzewodowego przesyłu danych, który stworzony został, aby zwiększyć prędkość ich przesyłania, a także efektywność łączy 4G, przy jednoczesnym zmniejszeniu opóźnień. LTE (często nazywane 4G LTE) zapewnia szybkość internetu, która bez problemu pozwala zaspokoić potrzeby i oczekiwania większości osób. Obecnie standard ten stał się tak powszechny, że dociera do niemal wszystkich Polaków, a sieć nadajników rozrosła się tak bardzo, iż połączenie się z siecią możliwe jest z wielu różnych miejsc w Polsce.

LTE – w jaki sposób działa?

Będąc już świadomym tego, co to jest LTE, warto również dowiedzieć się, w jaki sposób działa. Okazuje się bowiem, że dzięki wielu innowacyjnym rozwiązaniom, internet mobilny jest w stanie przyjąć niemal taką samą prędkość, jak w przypadku połączeń przewodowych. Co ciekawe, jakość tej technologii jest w tym momencie tak wysoka, że dla wielu osób LTE stanowi alternatywę internetu światłowodowego, który nie w każde miejsce jest w stanie dotrzeć.

Nie bez powodu mówi się, że LTE zrewolucjonizowało rynek – jego zasięg znajduje się na terenie prawie całej Polski. Wysokie prędkości, jakie oferuje ta technologia, są możliwe do osiągnięcia dzięki efektywniejszemu kodowaniu wysyłanych i odbieranych danych. Warto również wiedzieć, że w porównaniu do poprzedników, czyli sieci 2G i 3G, LTE to prawdziwa rewolucja, która pozwala na korzystanie z szeregu zaawansowanych aplikacji, przy jednoczesnym oferowaniu wysokiej prędkości. Określenie "rewolucja" wcale nie jest przesadzone, bowiem możliwości LTE są bez porównania większe aniżeli te, które oferowała pierwsza lub druga generacja nadajników.

Dlaczego warto korzystać z internetu LTE?

Jak działa internet LTE

Korzyści, jakie niesie za sobą internet LTE, to przede wszystkim szybsze przesyłanie danych (np. krótszy czas pobierania i wysyłania plików) oraz niskie opóźnienia. Dzięki temu zyskujemy m.in. możliwość prowadzenia rozmów w wysokiej rozdzielczości przez popularne aplikacje (np. WhatsApp, Messenger). Komunikując się, korzystając z internetu LTE, można mieć pewność, że bliscy słyszą dokładnie i wyraźnie każde wypowiedziane słowo. Co więcej, wykonanie połączenia zajmuje jedynie kilka sekund.

Chcąc korzystać z tego, co oferuje LTE, należy przede wszystkim upewnić się, czy posiadany smartfon obsługuje ten standard. Można to zrobić w bardzo łatwy sposób, bowiem wystarczy jedynie zwrócić uwagę na pudełko – powinna widnieć na nim informacja, czy dany sprzęt wspiera technologię LTE. Alternatywę stanowi zerknięcie do ustawień urządzenia, gdzie bez większego problemu można znaleźć dane dotyczące sieci. Pomóc może również górny pasek znajdujący się na ekranie telefonu, gdzie powinien widnieć symbol LTE.

Reasumując, co jest w stanie zaoferować użytkownikowi internet LTE? Otóż przede wszystkim:

  • dużą szybkość pobierania i wysyłania danych (zdjęć oraz multimediów),
  • niewielkie opóźnienia i mniej zakłóceń,
  • oglądanie filmów w jakości HD,
  • sprawne i szybkie wysyłanie oraz odbieranie wiadomości mailowych (nawet tych z dużymi załącznikami),
  • granie w gry online,
  • dużą przepustowość, dzięki której liczba użytkowników nie ma tak dużego wpływu na szybkość uzyskanej transmisji.

Powyższe korzyści pokazują, że użytkownicy smartfonów nie bez powodu cenią sobie łączność LTE. Dzięki niej można bez problemu nie tylko wykonywać swoje obowiązki służbowe, ale również oddawać się rozrywce, oglądając swój ulubiony serial lub grając w grę. Dostęp do internetu przydaje się zarówno w pracy, w szkole, jak i w domu – aby jednak korzystanie z niego stanowiło przyjemne doświadczenie, powinien on być nieprzerwany, a samo połączenie z siecią szybkie i stabilne.

Co ma wpływ na prędkość internetu LTE?

Okazuje się, że istnieje szereg czynników mających bezpośredni wpływ na prędkość internetu LTE. Mowa tutaj przede wszystkim o odległości od nadajnika. Jak można się domyślić – im dalej znajduje się nadajnik, tym wolniej działa internet. W obecnych czasach nie stanowi to jednak większego problemu – zasięg internetu LTE pokrywa prawie całą Polskę.

Dodatkowo nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż na sygnał sieci LTE ma wpływ także ukształtowanie terenu oraz liczba osób, które w danym momencie połączone są z jedną stacją bazową. Może się więc zdarzyć, że prędkość internetu LTE będzie nieco mniejsza podczas dużej imprezy masowej, w której uczestniczy wiele osób – przykładem takiego wydarzenia może być koncert lub mecz. Niemniej jednak LTE w telefonie to technologia, która ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów – ciężko przecież w obecnych czasach wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez internetu lub z utrudnionym do niego dostępem.

Jak włączyć LTE w telefonie?

Internet LTE

Wiedząc już, co to jest LTE, dobrze jest również mieć pojęcie, w jaki sposób połączyć swój telefon z tą siecią. Przede wszystkim warto być świadomym tego, że technologia LTE różni się dostępnością w zależności od operatora – m.in. od zapewnianego przez niego w danym miejscu zasięgu. Niekiedy może się zdarzyć, że zasięg sieci LTE będzie zbyt słaby, aby móc się z nią połączyć. Nie mając więc pewności, co jest przyczyną tego, iż urządzenie nie potrafi znaleźć sieci LTE, warto zacząć od skontaktowania się ze swoim dostawcą usług. W ten sposób można upewnić się, czy obsługuje on technologię LTE, a także, czy zawarta z nim umowa obejmuje dostęp do tej sieci.

Co następnie zrobić, jeśli okaże się, że operator faktycznie obsługuje ten standard bezprzewodowego przesyłu danych? Jak włączyć LTE w telefonie?

Zazwyczaj możliwość połączenia z siecią LTE jest ustawiona domyślnie – nie trzeba nic zmieniać. Jeśli jednak Twój telefon nie łączy się z siecią LTE, przejdź do zakładki Ustawienia, a następnie Sieć i internet. Kolejnym krokiem jest kliknięcie w zakładkę Sieć komórkowa, Zaawansowane oraz Preferowany typ sieci*. W tym miejscu należy wybrać stosowny typ – po wykonaniu tych kroków, LTE w telefonie powinno już funkcjonować prawidłowo. Jeśli jednak telefon wciąż nie będzie mógł połączyć się z tą siecią, warto ponownie uruchomić swoje urządzenie, a następnie sprawdzić, czy technologia LTE jest dostępna.

* Przedstawiony proces włączania dostępu do LTE może różnić się w zależności od modelu telefonu i wersji oprogramowania.

plush facebookplush instagramplush snapchatplush youtube
Powered by Plus